EK tvrdi da se treba pripremiti za najgore i da treba razmisliti o uvođenju obveznog cijepljenja

Podijeli

“Europska unija trebala bi raspravljati o tome je li potrebno uvođenje obveznog cijepljenja kako bi se pomoglo u borbi protiv stalnog porasta broja slučajeva koronavirusa”, rekla je u srijedu predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da je razumljivo i prikladno sada voditi ovu raspravu – kako možemo potaknuti i potencijalno razmišljati o obveznom cijepljenju unutar Europske unije”, rekla je tijekom konferencije za novinare. “O ovome je potrebna rasprava. Za to je potreban zajednički pristup. Ali mislim da je to rasprava koja se mora voditi”, ustvrdila je ona, prenosi Bloomberg.

Novi njemački kancelar Olaf Scholz podržao je uvođenje obveznog cijepljenja protiv Covida-19 i pozvao na parlamentarno glasovanje o tome. Grčka u međuvremenu izriče mjesečnu kaznu od 100 eura (114 dolara) za osobe starije od 60 godina koje nisu cijepljene, nazivajući to “zdravstvenom pristojbom”.

EU inače nema ovlasti nametati obvezno cijepljenje, ali može pokušati okupiti zemlje članice kako bi se dogovorile o zajedničkom pristupu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unija je odlučila ne održati hitan virtualni summit čelnika, prema dužnosniku EU. Umjesto toga, ministri zdravlja sastat će se u utorak kako bi razgovarali o situaciji s koronavirusom, a čelnici EU-a će se o tome obratiti na svom sljedećem zakazanom summitu 16. prosinca, dodao je dužnosnik.

Von der Leyen je također dodala da je 77% odraslih osoba u EU cijepljeno, te da potpuno cijepljenje i široka uporaba “booster” cjepliva ostaju najbolji način borbe protiv pandemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Bloomberg

Pročitaj više

Povezani članci