Napad Hamasa na Izrael u Europi je skrenuo pozornost na opasnost od islamizma i bojazni od novih migracijskih valova, na što posebice upozoravaju desne, suverenističke stranke.
Općoj osudi Hamasova napada u zapadnom svijetu ističu se vodeće desničarske snage poput njemačkog AfD-a, francuske Marine Le Pen ili predsjednice talijanske vlade Giorgie Meloni.
Poput drugih stranaka, žestoko su osudili napad Hamasa i stali na stranu Izraela, ističući njegovo pravo na postojanje i na samoobranu. Istodobno, upozoravaju na opasnost islamizma i Hamasa kao jednog od njegovih nositelja.
AfD ‘zapanjen’ napadom an Izrael
“Zapanjeni promatramo teške napade iz palestinskog Pojasa Gaze na Izrael. Islamistički Hhamas napao je u subotu ujutro Izrael iz Pojasa Gaze snažno iz zraka, po tli i s mora i očito je Izraelu objavio rat”, izjavio je neposredno nakon napada predstavnik za vanjsku politiku kluba zastupnika AfD-a u Bundestagu Petr Bystron.
>Dr. sc. Mađarević: Migranti su namjerno usmjeravani prema Europi s ciljem da se geopolitički, društveno i ekonomski oslabi
“Najoštrije osuđujemo terorističke napade. Izrael i židovski narod imaju našu punu solidarnost. To vrijedi i za sve mjere koje će pomoći da se napad brzo okonča i napadači pozovu na odgovornost. Hamas je teroristička organizacija. Krajnje je vrijeme okončati otvoreno i skriveno financiranje te organizacije, uključujući i iz smjera UN-a, EU-a i njemačke strane. Naše su misli sa žrtvama i njihovim obiteljima”, poručio je predstavnik AfD-a.
.@AfDimBundestag zur Lage in Israel: Mit Erschütterung hat die #AfD-Fraktion im Deutschen Bundestag auf die Angriffe der #Hamas auf Israel reagiert und fordert das sofortige Ende der Gewalt.
Petr Bystron, Außenpolitischer Sprecher der Fraktion: “Mit Entsetzen haben wir die… pic.twitter.com/DsTHtbWnHd— AfD (@AfD) October 7, 2023
Tekst se nastavlja ispod oglasa
AfD se nakon toga nije isticao u javnosti izjavama o sukobu Hamasa i Izraela, osim što pozivaju na diplomatsko rješenje sukoba.
No gotovo svakodnevno upozorava na posljedice useljavanja u Njemačku, posebice na islamizam povezujući ga s Hamasom.
Traže mjere suzbijanja islamizma
Stranka uporno traži snažnije mjere u suzbijanju islamizma, upozorava na njegove posljedice po njemačko društvo i smatra da su njemačke vlasti izravno krive za sadašnje stanje s migrantima u Njemačkoj.
>Merkel opet branila sporazum s Iranom, šefica AfD kazala kako imigranti ugrožavaju blagostanje
Supredsjednica stranke i zastupnica u Bundestagu Alice Weidel poručila je primjerice kako je odgovor Izraela na napad bio opravdan, a “njemački doprinos mora se sastojati u tome da se radikalne islamističke mreže razbiju, umjesto da ih se podupire”.
Der Terror-Angriff der #Hamas auf #Israel hat uns tief geschockt, eine entschlossene Reaktion war notwendig und berechtigt. Deutschlands Beitrag muss sein, radikalislamistische Netzwerke zu zerschlagen statt sie zu fördern. #DeshalbAfD #AfD
— Alice Weidel (@Alice_Weidel) October 12, 2023
AfD se inače u prošlosti nije izdvajala posebnom bliskošću s Izraelom, štoviše, predstavnici Države Izrael, za razliku od odnosa prema drugim njemačkim strankama, dosljedno pokazuju naglašenu suzdržanost prema AfD-u.
Na sličan način kao i AfD na izbijanje sukoba između Izraela i Hamasa reagirala je i zastupnica francuskog Nacionalnog skupa u Nacionalnoj skupštini Marine Le Pen.
Le Pen: Nema pregovora o sigurnosti izraelskog naroda
“Terorizam se ne smije tolerirati i nema pregovora o sigurnosti izraelskog naroda. Napadi terorističke skupine Hamas na izraelsko područje predstavljaju neprihvatljivi ratni čin koji svakim danom čini udaljenijom svaku nadu u mir. U ovim teškim vremenima, stojimo više nego ikada uz izraelsku demokraciju”, poručila je Le Pen 7. listopada.
Le terrorisme ne peut être toléré et la sécurité du peuple israélien n’est pas négociable.
Les frappes du groupe terroriste du Hamas contre le territoire israélien sont un acte de guerre inacceptable qui éloigne chaque jour un peu plus tout espoir de paix.
Dans ces heures…
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) October 7, 2023
U kasnijim istupima, Le Pen žestoko kritizira francusku useljeničku politiku i traži oštre mjese protiv islamizma. Ujedno zahtijeva i snažniji francuski angažman na Bliskom istoku.
>Francuska na meti islamista: Teror nad građanima i udar na diplomatske prostore u nizu zemalja
“Naša zemlja mora opet zauzeti posebno mjesto u zajednici država, mjesto za koje vjerujem da ga ponovno očekuju mnoge zemlje na Bliskom istoku”, rekla je u ponedjeljak u govoru u Nacionalnoj skupštini.
Notre pays doit retrouver cette place si particulière dans le concert des Nations, cette place que je crois, beaucoup de pays du Proche-Orient attendent à nouveau. pic.twitter.com/PFvZbl9Bbv
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) October 23, 2023
Meloni nizom susreta i izjava reagirala na bliskoistočnu krizu
Predsjednica talijanske vlade Giorgia Meloni bila je proteklih tjedana sudionica žive diplomatske aktivnosti, razgovarala je s brojnim državnicima na temu Bliskog istoka.
A seguito della partecipazione al Vertice del Cairo per la Pace, il Presidente @GiorgiaMeloni ha incontrato in Israele il Primo Ministro Benjamin Netanyahu.
La nota: https://t.co/SE3kHtPPxB pic.twitter.com/cZxMkpJlSr— Palazzo_Chigi (@Palazzo_Chigi) October 21, 2023
Osudila je napad Hamasa na Izrael i više puta naglasila potrebu diplomatskog rješenja sukoba. Nakon bombardiranja bolnice u Gazi, također je izrazila duboku sućut žrtvama i njihovim obiteljima.
“U očekivanju konačne potvrde slijeda događaja ponavljamo naše zauzimanje za zaštitu civilnog pučanstva, rješavanje najnužnijih humanitarnih problema i jamstvo brzog rješenja ove krize”, izjavila je Meloni.
Europa suočena s dvostrukim izazovom
Europa je nakon izbijanja najnovijeg izraelsko-palestinskog sukoba suočena s dvostrukim izazovom. Na jednoj strani brojni europljani strahuju od novog izbjegličkog vala i s njim povezanog produbljavanja unutarnjih problema, a na drugoj nastoje dati svoj doprinos potrazi za mirom na Bliskom istoku.
>Nakon Slovenije i Italija suspendira Schengen i uvodi provjere na granicu
Europska desnica većim je dijelom tradicionalno naklonjenija Izraelu, dok su mnoge lijeve stranke još uvijek pod teretom vlastite prošlosti i suradnje s arapskim skupinama, uključujući posebice dugogodišnje palestinsko vodstvo utjelovljeno u PLO-u.
Danas Europu najviše tišti problem migracija, u posljednjih nekoliko mjeseci Europska je unija bezuspješno pokušavala ostvariti korake u cilju obuzdavanja nekontroliranog useljavanja, a sve veći broj članica otvoreno govori o useljenicima kao unutarnjem problemu.
>Europa strahuje? Macron upozorio na ‘oživljeni islamistički terorizam’
Reakcije triju spomenutih snaga dio su političkog izričaja u Europi u kontekstu bliskoistočnog sukoba i znak opće zabrinutosti za budućnost svojih zemalja i općenito Europe.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr