Epidemija koronavirusa već je napravila golemu štetu svjetskom gospodarstvu.
Države najviše pogođene virusom otkazuju kulturna i sportska događanja, zatvaraju se lokali i trgovine, obustavlja proizvodnja, a turizam je u padu.
Kineski izvoz u prva dva mjeseca ove godine pao je više od 17 posto, epidemija u Italiji umrtvila je sjeverni najbogatiji dio zemlje pa će talijansko gospodarstvo vjerojatno upasti u recesiju, kažu analitičari. MMF i Svjetska banka već su najavili 60 milijardi dolara pomoći.
Utjecaj na pad proizvodnje, produktivnosti, turizam i pad zaposlenosti
Turističke agencije su prve osjetile otkazivanja aranžmana, a to su velika sredstva koja će opteretiti ne samo agencije već i osiguravajuća društva jer su putnici potpisivali osiguranja za putovanja. Koliki će biti konačan utjecaj virusa, za sada je nemoguće reći, ukazuju u Svjetskoj turističkoj organizaciji.
Stručnjaci ocjenjuju da će najpogođenije biti male i srednje tvrtke i proizvodnje.
Skriveni troškovi kriju se u zdravstvenom sustavu koji je opterećen pripremama za širenje epidemije, istraživanjima te karantenama.
Po pisanju BBC-a svjetska ekonomija mogla bi rasti najsporijom brzinom od 2009. godine zbog epidemije, objavila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Primjetni su i veliki pomaci na burzama, gdje je vidljiv pad dionica pojedinih tvrtki nakon smanjenja proizvodnje što u konačnici može utjecati na ulaganja u neke vrste mirovinskih ili pojedinačnih štednih računa.
Posljednji tjedan veljače zabilježio je najgori učinak na glavnim tržištima dionica od financijske krize 2008. godine. Osim što brojne tvornice, osobito u Kini smanjuju proizvodnju, kupci zbog straha od epidemije odlučuju izbjegavati aktivnosti koje bi ih mogle izložiti riziku od infekcije, poput izlaska u tržni centar.
U hrvatskom susjedstvu epidemijom je najviše pogođena Italija. Karantena je od ponedjeljka navečer sa sjevera proširena na cijelu zemlju i trebala bi trajati do početka travnja. Talijanska policija danas je zatvorila Trg sv. Petra kojim dnevno prođe tisuće turista, otkazane su mise, sportska i kulturna događanja.
Po posljednjim podacima u Italiji je zabilježeno skoro 10 tisuća oboljelih te 464 umrlih.
Građani u Italiji oslobođeni plaćanja režija, poreza i rata kredita
Italija će proširiti paket mjera kojima želi ublažiti posljedice epidemije koronavirusa u gospodarstvu i društvu, najavljujući obustavu plaćanja režija, poreza i hipoteka.
Prošlog tjedna talijanski ministar gospodarstva Roberto Gualtieri obavijestio je Europsku komisiju da Rim planira podići zacrtani proračunski manjak s 2,2 na 2,5 posto.
Vlada će odobriti mjere u vrijednosti oko 10 milijardi eura, najavio je ministar industrije Stefano Patuanelli u razgovoru za Radio Capital. Ostale mjere bit će uvedene naknadno, dodao je.
Europske države u utorak su postrožile mjere protiv širenja koronavirusa zabranama putovanja, zatvaranjem škola i odgodama javnih događanja.
Austrija je zabranila dolaske iz Italije te je upozorila svoje državljane da ne putuju u tu susjednu državu koja je u potpunosti stavljena u karantenu kako bi pokušala usporiti širenje virusa Covid-19.
Srbijanska vlada također je zabranila dolaske iz Italije, kao i iz dijelova Kine, Južne Koreje, Irske i Švicarske. Putovanja iz i u Italiju zabranila je i Malta.
Borbi protiv širenja virusa pridružile su se i aviokompanije. British Airways je otkazao sve letove s Italijom.
Danska je objavila kako će zrakoplovima koji lete iz pogođenih područja biti zabranjeno sletjeti, a Austrian Airlines je prekinuo linije prema Veneciji, Milanu i Bologni.
Njemačka Lufthansa već je otkazala tisuće letova, a njemačko ministarstvo vanjskih poslova savjetuje odgodu putovanja u Italiju.
Je li Hrvatska spremna?
Za sada najviše problema imaju turističke agencije koje su radile s dalekim tržištima i s Italijom.
U prva dva mjeseca je s kineskog tržišta, u kojem se epidemija počela širiti u prosincu, stiglo oko 16 tisuća kineskih turista, odnosno desetak posto manje. S blokadom sjeverne Italije i stopiranjem putovanja, već je početak ožujka očekivano donio smanjenje turističkog prometa s virusom zahvaćenih tržišta.
Dubrovački gradonačelnik Mato Franković izjavio je u utorak da će zbog koronavirusa u prvih šest mjeseci u dubrovačkoj gradskoj blagajni biti 30 milijuna kuna manje te da bi sezona – ako se zaustavi epidemija – mogla biti 30 do 40 posto lošija.
“Razmatra se odgoda plaćanja poreza ili doprinosa, ako hrvatske tvrtke dođu u problem s likvidnošću”, istaknuo je Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma.
Koliko će ova događanja utjecati na hrvatsko gospodarstvo i je li Hrvatska spremna za HRT odgovorio je ministar gospodarstva Darko Horvat.
“Bili smo svjesni činjenice da će se nešto dogoditi i set mjera, koje su u ovom trenutku, u završnoj fazi rasprave idu opet prema tome da želimo rasteretiti poduzetnike, industriju”, rekao je ministar Horvat.
“Dodatni utjecaj koronavirusa imat će određeni utjecaj na hrvatsko gospodarstvo kao i na sveukupno europsko gospodarstvo, imat će utjecaj i na treće zemlje s kojima Hrvatska u ovom trenutku ima određene partnerske odnose rekao je. Vidjet ćemo što će se događati u narednim mjesecima da bismo mogli analizirati prvu polovicu godine.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa