Slovenija je najavila uvođenje kontrole na granice s Hrvatskom i Mađarskom. Glavni razlog tomu je ulazak ilegalnih migranata kao i strah od terorizma. Koliko je migranata ušlo iz Hrvatske u Sloveniju?
N1 je je izvijestio da je došao do točnih brojki o ilegalnim prelascima granice što ih objavljuje Sektor granične policije.
Prema službenoj statistici tijekom 2020. u Sloveniji je zabilježeno je 14.635 nezakonitih prelazaka. Ukupno je Slovenija drugim državama iz kojih su migranti došli te godine vratila 10.024 stranca, od kojih 9.949 Hrvatskoj.
U 2021. u Sloveniji je, prema službenim podacima, registrirano 10.067 ilegalnih prelazaka državne granice. Te godine, broj vraćenih ilegalnih migranata smanjio se za čak 60,1 posto, odnosno vraćeno ih je ukupno 3.998. Od svih vraćenih migranata u 2021. njih 3.858 predano je Hrvatskoj. Slovenska policija navodi da je najviše bilo državljana Pakistana, Afganistana i Bangladeša.
>Nakon Slovenije i Italija suspendira Schengen i uvodi provjere na granicu
Trend rasta broja ilegalnih ulazaka u Sloveniju nastavio se i tijekom 2022. Podaci pokazuju da je u prvih devet mjeseci prošle godine zabilježeno 18.433 ilegalnih prelazaka državne granice. Ponovno je najviše stranaca stiglo iz Hrvatske – njih 15.926.
>Radić: Hrvati iz BiH ne smiju prenijeti niti sendvič, a migranti ulaze bez isprava
Unatoč velikoj brojci ilegalnih prelazaka, Slovenija tvrdi da je 2022. drugim zemljama vratila 2.105 osoba. Najviše stranaca vraćeno je Hrvatskoj, ukupno 1.967. Gdje su završili ostali stranci nije objavljeno.
Dostupne su i najnovije brojke koje su se spominjale posljednjih dana. Podaci nisu potpuno precizni, a govori se o više od 30 ili 40 tisuća ilegalnih migranata koji su ušli iz Hrvatske u Sloveniju.
Što pokazuju nove brojke?
Slovenska policija u svojim službenim dokumentima objavila je da je riječ o 42.940 migranata koji su ilegalno ušli iz Hrvatske, dok ih je ukupno u prvih devet mjeseci u Sloveniju ušlo ukupno 44.751. Najviše je bilo državljana Afganistana, Maroka, Pakistana i Bangladeša. Slijedili su ih državljani Turske, Indije, Nepala, Kube i Sirije.
No zanimljiv podatak je da je u prvih devet mjeseci ove godine drugim državama vraćeno 221 migranta od čega je njih 160 vraćeno Hrvatskoj. Ranije je MUP Slovenije objašnjavao da je mali broj vraćanja rezultat ugovora o vraćanju između pojedinih zemalja, ali i zahtjevi za azilom što ih mnogi migranti podnose. Tu su, tvrdili su u izvještaju od prije dvije godine, sekundarne migracije kao jedan od razloga manjeg broja vraćanja stranaca, od broja registriranih ilegalnih prelazaka granice, piše N1.