Sveti sinod, najviše upravno tijelo Grčke pravoslavne crkve, izrazio je svoje protivljenje očekivanom vladinom prijedlogu zakona o izjednačavanju istospolnih veza s brakom i obećao kampanju protiv njega.
Vodstvo Grčke pravoslavne crkve jednoglasno je odlučilo pokrenuti kampanju kako bi spriječili da prijedlog zakona bude izglasan. Radi se o inicijativi koja dominira političkom raspravom u Grčkoj otkako je premijer Kyriakos Mitsotakis obećao da će pokrenuti postupak ozakonjenja istospolnih veza. To je izazvalo negodovanje crkve, stranaka krajnje desnice, ali i više desetaka zastupnika vladajuće Nove demokracije.
>Afrički biskupi odbacili blagoslov istospolnih parova: To bi moglo izazvati zbunjenost i skandal
Sveti sinod priprema dva pisma kako bi iznio svoj stav. Primatelji prvog bit će 300 zastupnika koji će glasovati o vladinom zakonu. Drugo pismo čitalo bi se vjernicima nakon nedjeljne službe u crkvama diljem zemlje. Sadržaj pisama još nije javno objavljen.
Grčka pravoslavna crkva protivi se izjednačavanja istospolnih veza s brakom
Krajem prosinca vladajući Sveti sinod crkve dostavio je dokument od 1500 riječi u kojem se protive prijedlogu zakona.
Predstavnici crkve izjavili su kako crkva nema neslaganja s postojanjem legaliziranih istospolnih građanskih veza, jer se nje ne tiče kojeg su parovi spola – to je nešto čime se pravoslavna kršćanska tradicija ne bavi.
I dalje ih međutim zabrinjava istospolno roditeljstvo, s kojim se ne slažu jer ono “ne zadovoljava prava djece da imaju i oca i majku”.
Kao dodatak tome, crkva se ne slaže s legaliziranom istospolnom vezom jer može dovesti do istospolnog roditeljstva. Navode da “proširenje braka na istospolne parove nije zakonski dopušteno ako ih se ne uključi i u pravo na posvajanje koje trenutno vrijedi za bračne parove”.
>LGBTIQ glavobolje Talijanki usred rodne tranzicije ustanovili trudnoću
Prijedlog zakona pred parlamentom u veljači
Mitsotakis je prošlog tjedna rekao da će u veljači predstaviti zakon o izjednačavanju istospolnih veza s brakom pred parlamentom. “Vrlo sam optimističan da će to postati grčki zakon u prva dva tjedna veljače”, rekao je Mitsotakis. “Ono što moram otvoreno reći je da su to važna pitanja za određene građane…. Do sada smo vodili zdravu raspravu.”
“Ja i svi oni koji vjeruju u ovaj zakon, moramo uvjeriti naše parlamentarce, a potom i one koji možda još uvijek imaju negativan stav”, rekao je u svom prvom ovogodišnjem intervjuu za državnu javnu radioteleviziju ERT.
“Ono što ćemo zakonski propisati je jednakost u braku, što znači ukidanje svake diskriminacije na temelju spolne orijentacije. To nije nešto radikalno drugačije od onoga što vrijedi u drugim europskim zemljama.”
Mitsotakis je rekao da Grčka neće legalizirati surogatstvo.
“Nećemo mijenjati zakon o potpomognutom roditeljstvu”, rekao je, osvrćući se na to pitanje. Naglasio je da će istospolni parovi, kao i heteroseksualci, moći posvajati djecu.
>Surogatstvo nije samo zloporaba majčinske funkcije, što je s očevima osjemenjivačima?
“Ideja o ženama koje se na zahtjev pretvaraju u “strojeve za proizvodnju djece”… to se neće dogoditi. Nećemo eksperimentirati s takvim idejama.”
Također je pojasnio da neće tražiti stranačku disciplinu u vezi s pitanjem koje je “pitanje savjesti”, pozivajući zastupnike Nove demokracije koji se ne slažu da budu suzdržani umjesto da glasaju protiv zakona, piše Greekreporter.
Predloženi zakon izazvao je nestabilnost unutar vladajuće konzervativne stranke, s oko 60 zastupnika koji će, kako se trenutno čini, na glasovanju biti protiv ili suzdržani.
Najistaknutija osoba među nezadovoljnicima, bivši premijer Antonis Samaras osudio je ideju da se zastupnici trebaju suzdržati od glasovanja. Ministar unutarnjih poslova Makis Voridis također je rekao kako je spreman podnijeti ostavku.
Čelnik glavne oporbene stranke SYRIZA Stefanos Kasselakis, prvi otvoreno homoseksualni i čelnik stranke u zemlji, najavio je da će nametnuti potpunu stranačku disciplinu u korist zakona, čak i prije nego što je on uopće predložen.
>Interseks: LGBTIQ metastaza koja dolazi
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/greekreporter