Ilegalni migranti plaćaju i do 10.000 eura za vožnju jet-skijem od Maroka do Španjolske

Podijeli

Ono što izgleda kao dobrostojeći turist koji uživa u vožnji jet-skijem uz obalu Španjolske zapravo može biti ilegalni imigrant s dovoljno novca da si priušti takvo putovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korištenje morskim skuterima za ilegalni ulazak brojnih migranata u Španjolsku s marokanskih obala dobilo je zamah posljednjih mjeseci. Prema pisanju portala Bladi, sigurnosne snage zemlje teško otkrivaju ta plovila na radaru, što otežava otkrivanje krijumčara ljudima i migranata, prenosi Remix.

Kriminalne organizacije u akciji

“Posljednjih tjedana višestruko je porastao broj Marokanaca koji na poluotok dolaze vodenim skuterima. Tim se plovilima koriste kriminalne organizacije specijalizirane za trgovinu ljudima. Prelazak naplaćuju i do 10.000 eura”, rekli su izvori iz Civilne garde za El Confidencial.

Migranti su žrtve kriminalnih mreža koje promiču vodene skutere kao učinkovit način da se dođe do europskih obala. Migranti  “nisu svjesni opasnosti kojoj se izlažu krećući na takvo putovanje vodenim skuterom jer sigurnost na njemu varira ovisno o broju putnika, brzini i vremenskim uvjetima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vodeni skuteri su skupi, a upravljanje njima na otvorenome moru je rizično. Ipak budući da su mali, okretni i teže uočljivi predstavljaju primamljivu opciju za migrante s dovoljno novca da si priušte takav put u “bolji život”.

> Broj ilegalnih migranata na ‘Balkanskoj ruti’ u 9 mjeseci porastao za 170 posto, najviše od 2016.
> Glasnović: ‘Po središtu Zagreba nam šeću migranti, a mi nemamo mjesta za Hrvate iz Venezuele’

Više migranata nego tijekom krize 2015.

Dok se Španjolska dugo bori s ilegalnim imigracijskim valovima iz Sjeverne Afrike, najveći fokus ove godine bio je na balkanskoj ruti, daleko od španjolske obale. Mađarska je izvijestila da je samo ove godine uhitila više od 200.000 migranata. Njemačka i Austrija također bilježe pristizanje većeg broja migranata nego čak i tijekom vrhunca migrantske krize 2015. i 2016. Kriza u Ukrajini također je imala veliku ulogu u priljevu. Nasuprot tome, Španjolska je uspjela malo smanjiti migracijske tokove otkako je u ožujku promijenila svoje diplomatsko stajalište o sukobu u Sahari i zbog jačanja kontrole marokanskih vlasti na svojoj obali.

Tijela za provođenje zakona izvješćuju da se mreže trgovaca ljudima prilagođavaju i preuzimaju različite migracijske rute prema Ceuti, Melilli, Kanarskim otocima, andaluzijskoj obali i Balearskim otocima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podatcima koje je objavilo španjolsko ministarstvo unutarnjih poslova, 23.197 migranata stiglo je u Španjolsku u prvih devet mjeseci 2022., u usporedbi s 28.729 u istom razdoblju 2021. S druge strane, migracijski val neočekivano je porastao za više od 23 posto kopnenim rutama, uključujući preko Ceute i Melille, u prva tri kvartala ove godine, dosegnuvši 1969 migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Remix

Pročitaj više

Povezani članci