Rasprava u Europskom parlamentu u ponedjeljak navečer o inicijativi za izglasavanje nepovjerenja predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru, koju su pokrenule europskeptićne i eurofobne stranke, protekla je bez iznenađanje uz snažnu potporu glavnih političkih stranaka Junckeru.
Skupina od 77 zastupnika Europskog parlamenta potpisala je zahtjev i pokrenula postupak izglasavanja nepovjerenja Junckeru, nakon otkrića afere Lux-leaks. Riječ je aferi u kojoj je otkriveno da su velike multinacionalne tvrtke godinama sklapale porezne arnanžmane s luksemburškim poreznim vlastima, plaćajući vrlo mali porez u toj zemlji i izbjegavajući tako plaćati poreze na dobit u zemljama u kojima je dobit i ostvarena. Juncker je cijelo to vrijeme bio premijer i ministar financija Luksemburga.
Čelnici najvećih političkih skupina u Europskom parlamentu – pučani, socijalisti i liberali najavili su da će u četvrtak kada se bude glasovalo o podnesku za izglasavanje nepovjerenja, glasovati protiv.
Porezi su u nadležnosti država članica
“Porezi su u potpunosti u nadleženosti država članica, a to je idealan svijet za Marine Le Pen (čelnicu Nacionalne fronte) i Nigela Faragea (predsjednika UKIP-a)”, rekao je šef zastupničkog kluba Europske pučke stranke Manfred Weber.
“Komisija treba odgovoriti na zahtjeve građana, a ne odstupiti. Pokrenimo investicije i borbu protiv korupcije”, poručio je čelnik socijalista Gianni Pittella.
Posebno oštar prema pokretačima inicijative – čelnici ekstremno desne Nacionalne fronte Marin Le Pen i predsjedniku britanske europskeptične stranke Nigelu Farageu bio je šef liberala Guy Verhofstadt.
Skrivena veza između Marine Le Pen i Faragea
“Ova rasprava pokazuje da postoji skrivena veza između Marine Le Pen i Faragea”, rekao je Verhofstadt te prozvao Le Pen zbog toga što je uzela zajam od jedne ruske banke, a Farage za izbjegavanje plaćanja poreza.
Farage nije sudjelovao u raspravi kako ga se ne bi optužilo da je u savezu s Marine Le Pen, koju inače ne podnosi.
U ime predlagatelja, govorio je autor podneska, zastupnik talijanskog Pokreta pet zvijeza Marco Zanni. “Juncker je na strani poreznih utajivača i podupirao je svaku promašenu politiku EU-a posljednjih godina”, rekao je Zanni.
Automatska razmjena podataka o oporezivanju
Juncker, siguran da mu nepovjerenje neće biti izglasano, poručio je zastupnicima: “Ostavite ostale povjerenike na miru, ako želite da odem, recite to i ja ću otići”.
Predsjednik Komisije je ponovio da je predložio direktivu o automatskoj razmjeni podataka o oporezivanju poduzeća i harmonizaciji poreznih politika na razini EU-a.
“Učinit ću ono što sam u ovom domu obećao”, rekao je Juncker, poručujući euroskeptičnim zastupnicima da ga prestanu vrijeđati.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah