Site icon narod.hr

Reakcija na zlostavljanja i nasilje u Kölnu: Novim zakonom do lakšeg protjerivanja stranih kriminalaca

epa05128717 German Chancellor Angela Merkel (C) sits between Minister of Economic Affairs Sigmar Gabriel (L) and Chief of Staff of the Federal Chancellery, Peter Altmaier (R), during a cabinet meeting at the Federal Chancellery in Berlin, Germany, 27 January 2016. The annual economic report and the bill on the deportation of delinquent foreigners are some of the topics under discussion. EPA/MICHAEL KAPPELER

Njemačka vlada prihvatila je u srijedu promjene zakona o strancima koje omogućavaju lakše protjerivanje stranih državljana koji su prekršili zakon, što je reakcija na događaje u novogodišnjoj noći, kad su na željezničkom kolodvoru u Kölnu muškarci većinom stranog porijekla masovno seksualno zlostavljali i pljačkali prolaznice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nitko nije iznad zakona i vladavine prava”, rekao je njemački ministar pravosuđa Heiko Maas iz Socijaldemokratske stranke (SPD) nakon redovite sjednice saveznog kabineta u srijedu.

Objasnio je kako nove mjere nisu uperene protiv izbjeglica nego služe njihovoj zaštiti.

“Izbjeglice ne zaslužuju da ih se trpa u isti koš s kriminalcima”, rekao je Maas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon promjena zakona, čije je prihvaćanje u Bundestagu izvjesno s obzirom na većinu koju imaju demokršćani iz CDU-a i socijaldemokrati, bit će moguće protjerivanje stranca ako je počinio teže kazneno djelo, ali, za razliku od dosadašnje prakse, i ako je presuđena samo uvjetna kazna.

To se posebice odnosi za slučajeve seksualnih delikata, ubojstva ili nanošenja teških tjelesnih ozljeda.

U slučaju osude na najmanje godinu dana zatvora, automatski se gubi i izbjeglički status. Dosad je za hitnu mjeru protjerivanja ili ukidanje izbjegličkog statusa bila potrebna zatvorska kazna u trajanju od najmanje tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultati istrage pokazali su da su dio kriminalnog miljea koji se okuplja oko željezničkog kolodvora u Koelnu mnoge osobe koje su podnijele zahtjev za azilom i koje su dosad bile višestruko kažnjavane zbog delikata poput nanošenja tjelesnih ozljeda ili krađa, ali su zbog uvjetnih kazni uvijek ostajale na slobodi.

Maas, koji je zakon predstavio zajedno s ministrom unutarnjih poslova Thomasom de Maiziereom, istodobno je priznao kako puko izricanje mjere protjerivanja ne znači nužno i protjerivanje stranaca koji su se ogriješili o zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version