Viktor Orban pristao na kompromis oko pomoći Ukrajini

Podijeli

U četvrtak je na samitu u Bruxellesu konačno postignuta jednoglasna odluka čelnika svih 27 članica EU o upućivanju 50 milijardi eura teškog paketa pomoći Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orban popustio

Ukrajinski je predsjednik Vladimir Zelenzkij izjavio kako je “zahvalan” predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu i ostalim europskim čelnicima. “Veoma je važno da je odluku donijelo svih 27 šefova država, jer to još jednom pokazuje snažno jedinstvo u EU”.

Naravno, retoričku vježbu u diplomatskom rječniku EU na stranu, Zelenskij zna kako se odluku na drugi način nije niti moglo donijeti, kao i da europsko jedinstvo po ovom pitanju nije bilo potpuno.

Naime, još od kraja prosinca prošle godine, Mađarska je nastojala sabotirati ovu odluku, odnosno Viktor Orban je prijetio ulaganjem veta na odobrenje paketa pomoći Ukrajini, što je i razlog zašto se sjednica održala u četvrtak, a ne u prosincu prošle godine kako je bio izvorni program.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, Orban je očigledno popustio i dogovor je postignut. Kako je do toga došlo, odnosno što su Mađari dobili zauzvrat, predmet je komentara upućenih, ponajprije dužnosnika iz europskih institucijama, od kojih ćemo prenijeti neke.

No podsjetimo se prvo na kronologiju događaja, koji su u tjednu uoči samita postali prilično dramatični.

Mjesec dana muke za EU čelnike

U prosincu prošle godine Europsko je vijeće imalo zakazane dvije sjednice s Ukrajinom na dnevnom redu, od kojih je prva imala za cilj donijeti odluku hoće li se Ukrajini ponuditi pretpristupni status, a druga je bila glasanje za odobrenje paketa pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Orban nije koristio veto na pristupne pregovore, ali je blokirao odluku o 50 milijardi eura pomoći Ukrajini

Viktor Orban izbjegao je ulaganje veta na odluku o pretpristupnim pregovorima, ali je uložio veto na financijsku pomoć Ukrajini.

Orban je u Bruxelles došao sa stavom kako je po oba pitanja odgovor Mađarske rezolutno ne, što je, među ostalim, pravdao problematičnim stanjem pravnog poretka u Ukrajini, ali većina promatrača se slaže kako je posrijedi njegovo balansiranje između EU i Rusije s kojom je Mađarska do invazije iz veljače 2022. izgradila snažne veze, osobito po pitanju mađarske energetske politike.

Na prvom samitu, 14. prosinca prošle godine, nakon tri sata intenzivnih razgovora o pozivu Ukrajini na aplikaciju za članstvo u EU, Orban nije uspio uvjeriti ostalih 26 vijećnika u svoju tvrdnju da Ukrajina ne zadovoljava uvjete za pretpristupni status.

Odustajanje od veta na pristupni status Ukrajine

Pretpostavlja se kako bi uslijed toga njegovo iskorištavanje prava veta na odluku bilo veoma teško braniti, te je on morao postupiti nekonvencionalno. Naime Orban je, na poticaj njemačkog kancelara Olafa Scholza, tijekom glasanja izašao “popiti kavu”. Na taj način, on je omogućio ostalim vijećnicima donošenje jednoglasne odluke koja je nužna za otvaranje pristupnih pregovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, Orban je svoj izlazak prikazao kao prosvjedni čin, premda ga je većina promatrača protumačila kao spašavanje obraza uslijed nužnog političkog kompromisa.

Međutim, po pitanju odluke o financijskoj pomoći Ukrajini ostao je nepopustljiv.

Orban je tom prilikom na mađarskom državnom radiju izjavio da je morao blokirati paket pomoći Ukrajini – dio šireg višegodišnjeg proračunskog plana – kako bi bio siguran da će Mađarska dobiti sredstva koja želi iz proračuna EU-a.

Kako bi se udobrovoljilo Mađare bilo je odmrznuto 10,2 milijarde eura iz Kohezijskog fonda namijenjene Mađarskoj, a koje su bile zamrznute zbog “zabrinutosti oko vladavine prava i ljudski prava” u Orbanovoj domovini. Međutim to nije bio cijeli iznos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tjedan odluke – EU izvlači mrkvu i batinu

Prebacimo li se sad u ovaj tjedan, pred samit koji je bio odgođen na 01. veljače, objelodanjene su dvije mogućnosti koje su čelnici EU razmatrali kako bi privoljeli Mađarsku da odustane od veta na pomoć Ukrajini.

Financial Times  je u ponedjeljak, na osnovi povjerljivog briselskog dokumenta u posjedu redakcije, izašao s viješću da će, ako Mađarska na samitu EU u četvrtak odluči blokirati odluku o slanju europske pomoći u vrijednosti od 50 milijardi eura Ukrajini, EU sabotirati mađarsku ekonomiju.

Možda će vas zanimati

Procurila strategija EU za pritisak na Mađarsku - Orban ne popušta

Ako Mađarska na samitu EU u četvrtak odluči blokirati odluku o slanju europske pomoći u vrijednosti od 50 milijardi eura Ukrajini, EU će sabotirati mađarsku...

U dokumentu koji su, ako ćemo vjerovati Financial Times-u, sastavili EU dužnosnici ocrtana je strategija koja cilja na slabosti mađarske ekonomije, ugrožava joj valutu i stremi rušenju povjerenja stranih investitora prema poslovnoj klimi u državi. Cilj je, kako stoji u dokumentu, naškoditi “zaposlenosti i ekonomskom rastu” ako Mađarska odbije podići veto s pomoći Kijevu.

Naprosto, ako Orban ne popusti ostali bi se čelnici europskih država javno obvezali na ukidanje svih oblika EU financiranja kako bi potresli tržište, snizili vrijednost forinte i podigli cijenu zaduživanja za Mađare.

Mađarski je odgovor bio ponuda “kompromisnog rješenja”, kako je Orban izjavio u intervjuu za Le Point:

“Odlučili smo napraviti kompromisnu ponudu: u redu, ne slažemo se s prilagodbom proračuna. Ne slažemo se da bi trebali dati 50 milijardi eura (Ukrajini) – to je ogroman iznos. Ne slažemo se da bi im to trebali davati četiri godine. Ali neka bude, Mađarska je spremna sudjelovati u rješenju dvadesetsedmorice, ako nam zajamče kako ćemo svake godine moći odlučiti hoćemo li nastaviti slati taj novac. Ta godišnja odluka morala bi imati jednaku pravnu osnovu dogodine kao i danas: ona bi morala biti jednoglasna. Na žalost, ovaj su stav neke države shvatile kao sredstvo da ih svake godine ucjenjujemo.”

Kompromisno rješenje

Posljednji čin ove političko-medijske drame zbio se u srijedu pred početak samita kad je u opticaj došao drugi dokument u koji su neki mediji, kako tvrde, imali uvid.

U ovom dokumentu stoji kako će “Europsko vijeće svake godine održavati debate o implementaciji pomoći”. To znači kako se otvara nove mogućnosti kontrole europskih sredstava doznačenih Kijevu, ali, ponavljamo, ne i mogućnost veta neke od članica, ako odluka bude danas donesena.

Možda će vas zanimati

Čelnici EU ipak odlučili ponuditi Orbanu kompromis?

Čelnici EU će danas na samitu u Bruxellessu ponuditi rješenje krize oko mađarskog veta na odobrenje 50 milijardi eura pomoći Ukrajini

U tom smislu doima se kako su Orbanu, preko medija, ponuđeni mrkva i batina.

Pogledajmo stoga što se na kraju ostvarilo, kako je Mađarska pristala odustati od veta na odluku o pomoći Ukrajini.

Orbana se pridobilo kako prenosi Politico, oslanjajuće se na diplomatske izvore, s tri dodatka odluci. Bit će obvezno godišnje izviješće Europske komisije o tijeku implementacije isplaćivanja paketa pomoći, na razini čelnika država vodit će se rasprave po tom pitanju te, bude li za to potrebe, Europsko će vijeće zatražiti od Europske komisije da predloži novi proračun za isplaćivanje pomoći.

Minorni ustupci

Također, a čini se ipak da je to bilo presudno, dodan je dio teksta u odluku od prosinca 2020. po pitanju zamrzavanja isplaćivanja sredstava iz europskih fondova Mađarskoj koji kaže da se “procjena vladavine zakona u Mađarskoj mora od strane Europske komisije obaviti na pošten i objektivan način”. To je za Orbana uspjeh, jer izvorni tekst, na način koji nam izvori ne objašnjavaju potanko, podrazumijeva lakše zamrzavanje sredstava.

U Bruxellessu ne smatraju to velikim ustupcima, dok je jedina reakcija Viktora Orbana dostupna u vrijeme nastanka ovog teksta poruka na njegovom FB profilu:

“Izborili smo se! Ne sudjelujemo u ratu, ne šaljemo oružje, još smo uvijek na strani mira!”

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Povezani članci