Ispitivanje javnog mnijenja austrijskog Instituta Public Opinion Strategies, na čijem je čelu Peter Hajek, napravljeno na zahtjev Liječničke komore Grada Beča, pokazala je alarmantan rezultat. Što navedena zabrinjavajuća anketa o velikom broju liječnika koji žele dati otkaz govori nadležnima za zdravstvo u Gradu Beču, jasno je. Ali što ona znači bolesnim Bečanima, koji moraju na bolničko liječenje s već unaprijed gorkim okusom u ustima, uskoro će se čuti, pišu domaći mediji.
> Liječničke udruge: ‘Liječnici odlaze iz Hrvatske – problem održivosti zdravstvenog sustava se povećava’
> HUBOL ‘čestitao’ Plenkoviću i Berošu na stotinama liječnika koji su napustili Hrvatsku
Čak 75 posto bolničkih liječnika u Beču žele dati otkaz
Čak dvije trećine odnosno 75 posto liječnika zaposlenih u bečkim bolnicama je došlo na granice svojih snaga i razmišlja podnijeti otkaz. Prije svega zbog ogromnog opterećenja: Čak 91 posto bolničkih liječnika od ukupno 1.894, koliko ih je sudjelovalo u ispitivanju javnog mnijenja, izjavilo je kako ne očekuje da će se situacija bitnije promijeniti i stoga je blizu toga da podnese otkaz, navodi Večernji list.
Alarmantni rezultati ankete
Njih 55 posto tvrdi kako nema šanse da se situacija popravi, nego naprotiv, da će biti sve gora i gora. Rezultat ankete, koja zove na uzbunu “bečke gradske oce”, danas je predstavljena javnosti u Beču. Kako je istaknuto, radi se isključivo o bečkim javnim bolnicama i drugim zdravstvenim ustanovama.
“Javni zdravstveni sustav postaje za zaposlenike sve manje atraktivan. Kolegice i kolege su siti zbrinjavati pacijentice i pacijente kao na pokretnoj traci. To ne odgovora, i to s pravom, njihovom medicinskom liječenju i postupcima”, poručio je Stefan Ferenci, čelnik liječnika zaposlenih u bolnicama i potpredsjednik Liječničke komore Grada Beča.
Pandemija koronavirusa ostavila ogromne posljedice na zdravstvene djelatnike
Ferenci je savjetovao svima koji upravljaju javnim bolnicama, da brzo i dobro razmisle kako povećati zadovoljstvo liječničkog osoblja, kako bi ga uspjeli zadržati. Vijećnik za zdravstvo Grada Beča i prva osoba nadležna za zdravstvo u austrijskom glavnom gradu, socijaldemokrat, Peter Hacker apelirao je na zajedništvo i pozvao sve pogođene da “dio puta zajedno idu, kako bi se bolničko liječenje za bečko stanovništvo postavilo na solidne temelje”. Što navedena zabrinjavajuća anketa govori nadležnima za zdravstvo u Gradu Beču, jasno je. Ali što ona znači bolesnim Bečanima, koji moraju na bolničko liječenje s već unaprijed gorkim okusom u ustima, uskoro će se čuti, pišu domaći mediji. Prema svemu navedenom, očito ni u Beču nije baš sve tako “ružičasto” kako se često misli ili govori.
Ono što je posve vidljivo je da je pandemija koronavirusa, unatoč svim zdravstveno-liječničkim uspjesima Grada Beča ostavila, i još uvijek ostavlja, ogromne posljedice na one koji su se gotovo tri godine danonoćno borili u bolnicama, posebice u jedinicama intenzivne njege, za spas svakog ljudskog života. Stoga ih treba ne samo hvaliti i nagraditi nego im i omogućiti da se i oni bar malo odmore od tog ogromnog stresa.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr