Kao treće najveće afričko gospodarstvo, nalazi se pod pritiskom nakon što je predsjednik države Jacob Zuma otpustio uglednog ministra financija Pravina Gordhana
Južnoafrička Republika ušla je u recesiju po prvi put u osam godina, nakon što je bruto domaći proizvod (BDP) te zemlje u prvom ovogodišnjem tromjesečju smanjen za 0,7 posto.
To je već drugo tromjesečje zaredom da Južnoafrička Republika bilježi gospodarski pad – u zadnjem lanjskom tromjesečju pad je iznosio 0,3 posto.
Ujedno, to je prvi put od 2009. godine da je gospodarstvo te zemlje palo dva uzastopna tromjesečja, što je tehnička definicija recesije.
Vrijednost nacionalne valute rand pala je za 1 posto na deviznim tržištima nakon objave podataka o BDP-u.
Analitičari su očekivali rast BDP-a za 0,9 posto u prvom ovogodišnjem tromjesečju. Međutim, zamjenik generalnog direktora Statističkog ureda Južnoafričke Republike Joe de Beer ustvrdio je da se ‘sada može reći da je gospodarstvo u recesiji’. “Glavne industrije koje su pale u gospodarstvu su sektori trgovine i proizvodnje”, dodao je.
Južnoafrička Republika, kao treće najveće afričko gospodarstvo, nalazi se pod pritiskom nakon što je predsjednik države Jacob Zuma ranije ove godine otpustio uglednog ministra financija Pravina Gordhana.
To je potaknulo dvije agencije za ocjenu kreditne sposobnosti, Standard and Poor’s i Fitch, da snize kreditni rejting Južnoafričke Republike na neinvesticijski ili status ‘smeća’, a to znači skuplje zaduživanje za tu zemlju zbog procjene postojanja većeg rizika u neizvršavanju vraćanja duga.
S&P i Fitch prošli tjedan su izrazili daljnju zabrinutost zbog južnoafričkog gospodarstva, uključujući neizvjesnost oko toga tko će naslijediti predsjednika Zumu na čelu vladajućeg Afričkog nacionalnog kongresa. Očekuje se da će nasljednik biti izabran u prosincu, a Zuma može ostati predsjednik države do izbora 2019. godine.