Boja je u posljednje vrijeme postala simbol prosvjeda protiv klimatskih promjena. Aktivisti je bacaju na slike u muzejima, na ulice, na izloge, na pročelja zgrada. Obično ne stvaraju trajnu štetu, brinu se da se može očistiti u kratkom vremenu. Kažu ne žele uništavati, nego napraviti skandal i time potaknuti raspravu o rizicima klimatske krize. To je bila i namjera troje aktivista grupe građanskog neposluha Ultima Generazione koji su 2. siječnja ujutro unakazili fasadu Palazzo Madama, sjedišta Senata, u Rimu. Sada im se sudi.
“Aktivisti su blaćenjem Senata željeli skrenuti pozornost na tragično kašnjenje politike prema pitanjima zaštite okoliša”, objasnili su iz Ultima Generazione. No nakon te geste uslijedili su ogorčeni komentari političara koji su ih optužili za nedostatak poštovanja prema institucijama i demokraciji. Ekolozi su u videu objasnili da je prosvjed u Senatu “kao i uvijek bio miran i nenasilan.”
>Novi vandalizam klimatskih aktivista: Zalijepio svoju glavu za ‘Djevojku s bisernom naušnicom’
Optuženi za tešku štetu
“Nikada se nije željelo nanijeti ljudima ni najmanju štetu”, dodali su. Tvrde da se “obično prljanje smatra kažnjivim kaznenim zakonom uz određeno kazneno djelo”. No troje aktivista Davide Nensi, Alessandro Sulis i Laura Paracini optuženi su za puno teže kazneno djelo, ono za tešku štetu za koje je predviđena kazna od 1 do 5 godina zatvora.
>Vandalizam klimatskih aktivistica: Bacile juhu na Van Goghove Suncokrete
Razlog odluke nije jasan s obzirom na to da na pročelju nisu utvrđena trajna oštećenja predviđena kaznenim djelom oštećenja. Talijanski kazneni zakon izričito predviđa kazneno djelo “nagrđivanja i prljanja” ako gesta isključivo proizvodi privremenu i površnu promjenu stvari, a da je definitivno ne mijenja.
Troje aktivista uhićeni su na djelu dok su čekali dolazak policije, a 3. siječnja privedeni su na suđenje i pušteni su na slobodu. Sud je potvrdio uhićenje, a postupak će se nastaviti 12. svibnja, piše Cosmopolitan.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Cosmopolitan