Kongo: Pripadnici UN-a iz 12 zemalja ‘napravili su i napustili tisuće djece’ u zadnjih 20 godina

Podijeli

Šokantno novo izvješće tvrdi da su mirovne snage UN-a iz 12 različitih zemalja napravile i potom napustile tisuće djece u siromaštvu pogođenoj Demokratskoj Republici Kongo od 1999. godine. Izvješće također navodi da su vojnici i policajci koji djeluju pod mandatom UN-a u ratom razorenoj zemlji zlostavljali djecu, silovali mlade žene i trgovali hranom u zamjenu za seks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Snimka seksa u UN-ovom vozilu: Ako si ovo dopuštaju u Izraelu – što rade u Africi?

Jedna žrtva imala je samo deset godina kada ju je teta prodala mirovnim snagama UN-a koji su je opskrbljivali pivom, silovali i napravili joj dijete, stoji u izvješću. Većina odsutnih očeva bila je iz Tanzanije i Južne Afrike, dok su drugi bili iz Maroka, Urugvaja, Nepala i Bangladeša, piše The Conversation.

Muškarci su bili u zemlji u različitim ulogama od vojnika, časnika i pilota do vozača, kuhara, liječnika i fotografa. UN-ove mirovne snage prvi put su otišle u Kongo 1999. u sklopu sporazuma o prekidu vatre kako bi se zaustavio Drugi rat u Kongu, koji se vodio između Konga i Ruande, Ugande, Angole, Zimbabvea i Namibije zajedno s pobunjeničkim pokretima.

>Međunarodni centar za istraživačko izvještavanje: Nemoguće je znati krajnje odredište milijardi eura koje EU troši na migracije

Seksualno zlostavljanje i iskorištavanje postalo je ozbiljan problem nedugo nakon što su trupe UN-a ušle u zemlju, izvještava The Conversation.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisutnost mirovnih snaga često dovodi do brzog porasta seksualne trgovine i bordela u blizini vojnih baza, dječje prostitucije, razmjene seksa za robu ili hranu i širenja spolno prenosivih bolesti kao što je HIV.

Najmlađa žrtva imala je samo deset godina

Iako bi trebala postojati politika za sprječavanje nedoličnog ponašanja, ono je postalo prepoznato kao sustavni problem i svaka misija UN-a povezana je s optužbama za seksualno iskorištavanje i zlostavljanje.

> SAD prestao financirati UN-ov fond za populaciju zbog prisilnih pobačaja i sterilizacija

Najmlađa djevojka koju su istraživači intervjuirali, a da ima dijete s mirovnjakom imala je samo deset godina, dok je polovica bila mlađa od osamnaest godina kada su zatrudnjele. Istraživanje je vodio tim sa Sveučilišta u Birminghamu koji je razgovarao s desecima djece pripadnika mirovnih snaga u dobi između šest i 19 godina. Također su detaljno razgovarali s majkama i obavili ukupno tisuće intervjua.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2.858 obavljenih intervjua, gotovo polovica (1.182 osobe) pokrenula je, bez poticaja, pitanja zlostavljanja pripadnika mirovnih snaga i napuštene djece.

Utvrdili su da su majke te djece često odbačene od vlastitih obitelji i stigmatizirane unutar svojih zajednica, dok su djeca odrastala u krajnjoj oskudici i siromaštvu, zanemarena i isključena.

Inače, veliki prosvjedi protiv prisutnosti mirovne misije UN-a potresli su istok zemlje posljednjih tjedana. Ali ovi prosvjedi događaju se više zbog nedostatka zaštite protiv pobunjeničkih skupina, nego zbog ponašanja mirovnih snaga prema lokalnom stanovništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/The Conversation

Pročitaj više

Povezani članci