Ministarstvo pravosuđa SAD-a službeno pokrenulo kriminalističku istragu glede lažnih optužbi da je Trump surađivao s Rusijom

Podijeli

Nakon detaljnog pregleda koji je trajao nekoliko mjeseci, američko ministarstvo pravosuđa na čelu s ministrom Williamom Barrom i službeno je pokrenulo kriminalističku istragu glede danas dokazano lažne optužbe iz 2016. o navodnoj suradnji predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa s Rusijom kako bi došao na vlast u SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokretanje kriminalističke istrage omogućava državnom odvjetniku Johnu Durhamu da vodi ispitivanja, poziva svjedoke na svjedočenje i zahtjeva dokumente. Ovaj potaz također omogućuje Durhamu sastavljanje porote i podnošenje optužnice, navodi New York Times.

“Ako je ovo istina, to pokazuje da Barr radi svoj posao: slijedeći činjenice. Oni koji su oštetili SAD i prekršili zakon kako bi proširili lažne optužbe suočeni su s odgovornošću”, napisao je ugledni republikanski kongresmen Mark Meadows.

Do razvoja istrage je došlo nakon što je izvješće NBC-a otkrilo kako je ministar Barr nedavno proširio reviziju slučaja, napominjući da je Durham “pronašao nešto značajno i da kritičari trebaju biti oprezni”. Kao dio istrage, Durham je tražio intervjue sa CIA-inim analitičarima koji su procijenili ruske aktivnosti tijekom 2016. godine, uoči predsjedničkih izbora, zbog kojih su neki od njih angažirali odvjetnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni odvjetnik Durham je dobio zadatak utvrditi jesu li Ministarstvo pravosuđa, FBI i obavještajne agencije nepravilno prisluškivali Trumpovu kampanju 2016. godine, kao dio njihove istrage o sada već ‘demistificiranom’ dosluhu s Rusijom.

Što je otkrila istraga Obavještajnog odbora još 2018. godine?

Podsjetimo, kako smo već pisali početkom 2018. godine, memorandum Obavještajnog odbora američkog kongresa otkrio je niz činjenica oko upletenosti Ministarstva pravosuđa(DOJ) i FBI-ja u zloupotrebu akta obavještajnog nadzora(FISA) za vrijeme predsjedničkih izbora 2016. godine. Obavještajni odbor je tada zaključio kako 1) postoji sumnja u legitimnost i legalnost određenih radnji Ministarstva pravosuđa i FBI-ja sa Sudom za obavještajni nadzor (FISC) i 2) što predstavlja zabrinjavajući slom pravnog postupanja uspostavljenog radi zaštite američkih građana od zloupotrebe korištenja obavještajnog nadzora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Obamina administracija nije snimala sastanke istrage o Rusima, koja je dovela do prisluškivanja Trumpove kampanje

>Bivša pravna savjetnica FBI-ja: ‘Obamina pravosudna administracija nam je naredila da ne dižemo optužnicu protiv Hillary Clinton’

Konkretno, obavještajna zajednica je vršila nadzor nad suradnikom predsjednika Trumpa Cartera Pagea, a za to je trebala imati čvrste dokaze da bi prisluškivanje uopće bilo odobreno. Nadalje, svakih 90 dana je potrebno obnoviti dokaze, tako da svaki period prisluškivanja mora imati nove rezultate prije nego se odobri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tadašnji direktor FBI-ja James Comey je potpisao 3 zahtjeva za prisluškivanjem, zamjenik direktora Andrew McCabe jedan u ime FBI-ja, dok su zamjenici državnog odvjetnika Sally Yates, Dana Boente i Rod Rosenstein potpisali po jedan zahtjev u ime Ministarstva pravosuđa.

Istraga Obavještajnog odbora otkrila je kako je dosje na kojemu se temelji zahtjev (dosje Steele) bio naručen od strane Demokratskog nacionalnog odbora (DNC) i izbornog stožera Hillary Clinton. Steele je dugo vremena bio FBI-jev doušnik, kupljen za 160 000$ od strane DNC i stožera Hillary Clinton, preko odvjetničke tvrtke Perkins Coie i istraživačke tvrtke GPS Fusion kako bi nabavio inkriminirajuće informacije o povezanosti Trumpa i Rusije. Budući da se autor dosjea našao u sukobu interesa i ilegalnom djelovanju cijeli dosje je upitan te se nije smio koristiti kao argument za prisluškivanje Donalda Trumpa.

Sve navedene osobe u zadnjih godinu dana i osam mjeseci istrage otpušteni su iz službe, kako u obavještajnim agencijama tako i u pravosudnim institucijama dok je nekoliko desetaka zaposlenika administracije bivšeg predsjednika Baracka Obame sankcionirano zbog zloupotrebe položaja.

Također, u svibnju ove godine osramoćeni bivši direktor FBI-ja James Comey, bivši direktor CIA-e, koji je postao anti-Trumpov aktivist John Brennan i bivši ravnatelj Nacionalne obavještajne službe James Clapper našli su se u sukobu oko toga koji su se visoki dužnosnici administracije bivšeg predsjednika SAD-a Baracka Obame zalagali za korištenje dokazano lažnog “Dosjea Steel” koji je iskorišten kao dokaz u istrazi oko miješanja rusa u američke predsjedničke izbore 2016. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/New York Times/NBC

Pročitaj više

Povezani članci