Njemački Savezni upravni sud u utorak je odlučio da su raspela u državnim ustanovama sukladna zakonu, odbivši tužbu kojom je traženo njihovo uklanjanje.
Predsjednik bavarske vlade Markus Söder donio je 2018. odluku o raspelima u državnim ustanovama, koja je naišla na žestoke kritike protivnika vjere što je rezultiralo tužbom.
Savezni upravni sud u Leipzigu presudio je da je odluka zakonita i da se križevi ne moraju ukloniti.
Vladina uredba o isticanju raspela predstavlja upravni propis bez vanjskog pravnog učinka, što znači da njome nisu povrijeđena prava tužitelja, pojasnio je sud.
Sud: Raspela ne ugrožavaju ničiju slobodu
Nadalje, sud podsjeća da raspela za objektivnog promatrača predstavljaju središnji simbol kršćanske vjere, ali ne ugrožavaju ničiju slobodu zajamčenu ustavom.
>Austrijski teolog protiv politike ‘bijelog zida’: Raspelo mora imati svoje mjesto u javnom prostoru
Sud također pojašnjava da time nije narušena ni ustavna zabrana diskriminiranja, jer uredba ne donosi nikome prednost niti predstavlja aktivno promicanje kršćanskih zajednica.
“Raspelo je znak našeg kršćanskog i kulturnog identiteta. Ono pripada u Bavarsku”, rekao je Söder komentirajući presudu.
“Raspela su izraz kulture i vrijednosnog utemeljenja”
Slično se izjasnio i predsjednik kluba zastupnika Kršćansko socijalne unije (CSU) u bavarskom parlamentu Klaus Holetschek, poručivši kako je raspelo “izraz naše kulture i našeg vrijednosnog utemeljenja”.
>Švicarska javna radiotelevizija zabranila voditeljici nošenje lančića s raspelom
Söder je 2018. donio uredbu o obvezi isticanja raspela u državnim ustanovama, što je izazvalo žestoke rasprave u Bavarskoj.
Protuvjerska udruga Savez za slobodu duha tužbom je tražila povlačenje uredbe smatrajući ju protuzakonitom i protivnom državnoj obvezi neutralnosti.
Tužbu je 2022. odbacio Bavarski upravni sud, s obrazloženjem da su raspela pasivni simboli “bez misijskog i indoktrinacijskog učinka”, a odluka Saveznog upravnog suda potvrda je te presude.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr