Obrnuti Watergate: Nakon dvije godine nevjerojatne pravosudne trakavice oslobođen Trumpov bliski suradnik Michael Flynn

Podijeli

U četvrtak je američko Ministarstvo pravosuđa objavilo kako je Michael Flynn, umirovljeni general, bivši direktor DIA-e (Obrambene obavještajne agencije) i jedan od najbližih suradnika predsjednika Donalda Trumpa oslobođen svih optužbi da je surađivao s Rusima. To je do sada najvažnija vijest u raspetljavanju afere ‘obrnuti Watergate’ u kojemu Trump optužen za suradnju s Rusijom u namještanju predsjedničkih izbora 2016., na temelju podataka koji su pokazani neistinitim, a bili su prikupljeni protuzakonitim nalozima za prisluškivanje od strane FBI-ja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova vijest važna je prije svega zato što je Michael Flynn 2016. godine imenovan Trumpovim savjetnikom za nacionalnu sigurnost, a odstupio je nakon samo četiri dana na dužnosti zbog “nepriličnih kontakata s Rusijom” za vrijeme predsjednika Baracka Obame, što je sada odbačeno.

Mediji su tada između ostaloga pisali kako bi Flynn mogao svjedočiti kako mu je Trump naredio da kontaktira ruske dužnosnike za vrijeme kampanje, no to je bila lažna informacija.

Flynnova pravosudna trakavica – priznanje krivnje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest o tome da je Michael Flynn oslobođen, odnosno da Ministarstvo pravosuđa odustaje od slučaja, dolazi tjedan dana nakon što su njegovim odvjetnicima predočeni novi dokazi koji su pokazali da su agenti FBI-ja na očiti način pokušali navesti Flynna da laže u nadi da će biti procesuiran ili otpušten unatoč tome što su znali da nije počinio zločin.

Međutim, stvari oko ovog slučaja nisu bile jednostavne jer iako je Flynn bio nevin on je na sudu priznao krivnju za navodno kršenja Logannovog zakona iz 1799. godine po kojemu građani koji nisu zaduženi za to – ne mogu voditi diplomatske razgovore.

Trump je Flynna kao svog budućeg savjetnika za nacionalnu sigurnost zadužio da razgovara sa stranim diplomatima, između ostaloga i s ruskim veleposlanikom Sergejem Kisljakom. Njegovi razgovori s Kisljakom bili su prisluškivani, te su njegov identitet otkrili dužnosnici Obamine administracije a zatim informaciju proslijedili Washington Postu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada na scenu stupa FBI, koji je prema najnovijim dokazima znao da Flynn nije prekršio zakon, ali je ipak slučaj ostavio otvorenim. Ondašnji direktor FBI-a James Commey poslat će agente FBI-a da neformalno razgovaraju s Flynnom nadajući se da će lagati o sadržaju svoga razgovora s Kisljakom.

Flynn je navodno negirao kako je s ruskim veleposlanikom razgovarao o mogućim sankcijama zbog miješanja u izbore, premda je transkript razgovora sugerirao da jest te je zbog toga morao dati ostavku na dužnost Trumpovog savjetnika za Nacionalnu sigurnost.

No, kako Flynn nije mogao znati za sadržaj rukom napisanih bilješki agenata FBI-a po kojima je jasno da su ga smatrali nevinim, pod pritiskom svojih odvjetnika i na njihov nagovor optužen je za laganje FBI-ju, proglašen krivim te prodaje kuću kako bi mogao platiti troškove suđenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procesuiranje Flynna kao temeljni dokaz propale optužbe za suradnju Trumpa i Rusije

Njegovo procesuiranje u tom trenutku postaje kamen temeljac za sumnju da je Trump surađivao s Rusijom  i opravdanje za dvogodišnju istragu posebnog tužitelja Roberta Muellera.

Istraga o navodnom dosluhu Trumpa i Rusije bila je sama po sebi komplicirana te je nakon dvije godine završena s povoljnim rezultatima za američkog predsjednika.

>Memorandum – skandal veći od Watergatea, suodgovorni Obama i Clinton, Trump je tek na potezu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Bivša pravna savjetnica FBI-ja: ‘Obamina pravosudna administracija nam je naredila da ne dižemo optužnicu protiv Hillary Clinton’

“Istragom posebnog tužitelja nije utvrđeno da se Trumpov izborni stožer ili netko tko je s njim surađivao , dogovarao ili koordinirao s Rusijom u njezinim pokušajima da utječe na američke predsjedničke izbore 2016.”, objavio je ministar pravosuđa William Barr u ožujku 2019. godine.

U samom zaključku navodilo se kako je ruska istraga bacila je sjenu na Trumpovo predsjedništvo i dovelo pred pravosuđe važne osobe među kojima upravo savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Flynna koji je već bio priznao krivnju po optužbama koje je iznio Mueller, ali koje nemaju veze s dosluhom, temeljnim predmetom istrage.

Trumpov protuudar: ‘Sada počinje pravi posao, ovo seže do Obame’

Samo par dana nakon što je oslobođen svih optužbi da je bio u dosluhu s Rusijom, Trumpov čovjek, član kongresnog Obavještajnog odbora Devin Nunes najavio je kako planira uputiti preporuku za istragom Ministarstvu pravosuđa koje će detaljno opisati “višestruke prijave o nizu različitih kaznenih djela”, uključujući curenje povjerljivih podataka, koji su bili dio njegove istrage o nepropisnom ponašanju u Ministarstvu pravosuđa i FBI-u.

“Znali smo od početka da su te sumnje smiješne. Govorim to već jako dugo. U osnovi, otkad je izašlo naše izvješće prije godinu dana. No, sada počinje pravi posao. Trebamo krenuti u napad i pronaći sve prljave policajce i loše igrače“, kazao je Nunes dodavši kako akcija seže sve do Bijele kuće bivšeg predsjednika Baracka Obame, no da još nije jasno kako je točno on bio umješan u sve.

Nakon detaljnog pregleda koji je trajao nekoliko mjeseci, američko ministarstvo pravosuđa na čelu s ministrom Williamom Barrom i službeno je pokrenulo kriminalističku istragu glede dokazano lažne optužbe iz 2016. o dosluhu.

U međuvremenu osramoćeni bivši direktor FBI-ja James Comey, bivši direktor CIA-e, koji je postao anti-Trumpov aktivist John Brennan i bivši ravnatelj Nacionalne obavještajne službe James Clapper našli su se u sukobu oko toga koji su se visoki dužnosnici administracije bivšeg predsjednika SAD-a Baracka Obame zalagali za korištenje dokazano lažnog “Dosjea Steel” koji je iskorišten kao dokaz u istrazi oko miješanja Rusa u američke predsjedničke izbore 2016. godine.

Dvije godine poslije – Flynnovo povlačenje priznanja krivnje i ozbiljno kršenje pravosudnog postupka

Kako je s vremenom postalo očito da je cijeli slučaj protiv predsjednika Donalda Trumpa bio politički insceniran – zbog čega su brojni zaposlenici FBI-ja i Ministarstva pravosuđa dobili otkaze, već zaboravljeni Michael Flynn u siječnju odlučuje angažirati nove odvjetnike, a njihova saznanja dovela su do otkrivanja nevjerojatne koruptivne afere.

Flynnov novi odvjetnički tim potom žestoko napada njegov stari odvjetnički tim optužujući ga kako su bili u toliko ozbiljnom sukob interesa da Flynn zaslužuje dopuštenje povlačenja izjave o svojoj krivnji koju je dao prije dvije godine.

Konkretno, njegovi odvjetnici na 49 stranica naglašavaju da je Flynnovo priznanje krivnje, a kasnije i neuspjeh da ju povuče, rezultat neučinkovite pomoći branitelja pruženih od strane njegovih bivših odvjetnika, koji su bili uhvaćeni u neizrecivom sukob interesa nanoseći mu veliku štetu.

Nadalje, Flynnovi odvjetnici uspijevaju naći nove dokaze te se pozivaju na “Bradyjev materijal”. Riječ je o presedanu prema kojem je američki Vrhovni sud zaključio da ako se onemogućuje pristup materijalu koji su povoljni za optuženoga, a kojeg je optuženi zatražio krši se pravosudni postupak.

Ova koruptivna afera je posebna u američkoj povijesti zbog činjenice da su upravo Flynnovi prvi odvjetnici odgovorni za zadržavanje “Bradyjevog materijala” za sebe istovremeno mu savjetujući da prizna krivnju.

Konačno, ministar pravosuđa William Barr u veljači imenuje vanjskog tužitelja da preispita slučaj protiv Flynna, FBI je primoran objaviti “Bradyjev materijal” – tisuće stranica dokumenata, tužiteljstvo se raspada, glavni tužitelj napušta slučaj, a ministarstvo pravosuđa odustaje od optužbe čime Michael Flynn postaje nevin, a predsjednik Donald Trump potpuno čist od svih optužbi za navodni dosluh s Rusijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Povezani članci