Na osnovu 73,4 posto obrađenog uzorka, koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke odnijela je uvjerljivu pobjedu na parlamentarnim izborima, a izborni prag od tri posto prešle su još samo dvije izborne liste, priopćili su Ipsos i CeSID.
Lista Srpske napredne stranke osvojila je 62,5 posto glasova, koalicija Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije 10,7 posto, dok je lista “Aleksandar Šapić – pobeda za Srbiju” osvojila 4,0 posto glasova.
Najbliži prelasku praga je Pokret za obnovu kraljevine Srbije (POKS) sa 2,9 posto glasova, Suverenisti Saše Radulovića osvojili su 2,6 posto, pokret “Metla 2020” 2,4 posto, a Srpska radikalna stranka 2,1 posto glasova. Pokret Slobodnih građana dobio je povjerenje 1,8 posto birača, dok je za Zavetnike glasalo 1,6 posto građana koji su iskoristili svoje biračko pravo, javlja N1.
Ujedinjena demokratska Srbija (UDS) i lista “Zdravo da pobedi” osvojili su po 1,0 posto, pokret Levijatan 0,8, a skupina građana “1 od 5 miliona” 0,7 posto glasova.
Zastupničke mandate osvojile su i sve četiri izborne liste nacionalnih manjina – Savez vojvođanskih Mađara (2,3 posto glasova), Albanska demokratska alternativa (1,0 posto), lista koju predvodi Muamer Zukorlić (0,9 posto) i Stranka demokratske akcije Sandžaka (0,6 posto).
“Vučić je potpuno uspio uništiti političku strukturu u Srbiji. Vučić provodi inženjering na ljudima, ovo je bezizlazna situacija. Nije normalno da jedna stranka ima više od 60 posto, a prva sljedeća 10 posto “, rekao je bivši srpski predsjednik Boris Tadić za N1.
Na izbore je izašlo oko 50 posto birača.
Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/stigli-prvi-rezultati-izbora-u-srbiji-premocna-pobjeda-aleksandra-vucica-1411613 – www.vecernji.hr
Profesor s Fakulteta političkih znanosti Dejan Jović komentirao je parlamentarne izbore u Srbiji i upozorio na deficit demokracije u toj zemlji.
“Izbori u Srbiji nisu posve demokratski kao što ni političko stanje u Srbiji nije bilo posve demokratsko ni prije korona krize”, ustvrdio je profesor s Fakulteta političkih znanosti Dejan Jović za N1.
“Srbija je po ocjeni međunarodnih analitičara počela biti tretirana kao hibridni režim zajedno s Crnom Gorom i Mađarskom kao primjer povratka autoritarnosti u jugoistočnoj Europi”, pojašnjava Jović.
Smatra kako postoji tendencija aktualne vlasti predvođene Aleksandrom Vučićem da istiska oporbu iz javne sfere i kontrolira medije.
Vezano za odnose s Hrvatskom smatra da je bolje da su odnosi zamrznuti nego da idu silaznom linijom, ali bi to vrijeme zamrzavanja trebalo iskoristiti da se u nekim skrivenim poljima politike neke stvari pokušaju riješiti, ali ne vidi da se to događa.
Izvor: narod.hr/n1