Članovi Konzervativne stranke trebali bi izabrati svog novog vođu prije godišnjeg skupa konzervativaca početkom listopada. U više krugova, glasovat će 358 torijevskih, sve dok se ne izabere dvoje kandidata za završni krug. Ime pobjednika i novog britanskog premijera bit će objavljeno 5. rujna, a Daily Mail donosi tko su kandidati.
Sunak, Mordaunt i Truss kao predstavnici establishmenta
Rishi Sunak je jedan od glavnih favorita. Uspon bivšeg ministra financija iz relativne opskurnosti do poznatog imena, došao je nakon što je otvorio slavine za potrošnju kako bi zaštitio radna mjesta putem programa godišnjeg odmora kada je nastupila pandemija koronavirusa.
Pristaša Brexita od početka, do sada je privukao više od 30 deklariranih pristaša iz torijevskih redova, uključujući i sadašnje i bivše ministre Marka Spencera, Olivera Dowdena i Roberta Jenricka. Trenutno je vodeći kandidat.
Objavljujući svoju kandidaturu, Penny Mordaunt, ministrica međunarodne trgovine rekla je da se vodstvo Ujedinjenog Kraljevstva ‘treba malo manje svoditi na lidera, a puno više na brod’. Mordaunt je bila prethodnica Bena Wallacea na mjestu ministra obrane i prva žena na toj funkciji prije nego što ju je Boris Johnson smijenio nedugo nakon što je postao premijer 2019.
Odigrala je istaknutu ulogu u kampanji za Brexit 2016. i uživa podršku utjecajne Andree Leadsom i Michaela Fabricanta. Njezina pozicija jednog od favorita kladioničara za sljedeću vođu torijevaca dovela je do bijesne svađe oko njezina stava o trans pitanjima, uključujući njezinu tvrdnju da su ‘trans žene – žene’. Optužena je da je ‘predana ratnica za trans lobi’ i da riskira ‘ogromnu štetu pravima žena i djece’.
Ministrica vanjskih poslova Liz Truss držala se po strani dok se vrh Torijevaca okomio na “smrtno ranjenog” premijera, unatoč tome što je bila Johnsonov lojalist, iako je prekinula inozemni put u Indoneziju kako bi se vratila u Westminster kada je on najavio svoju ostavku.
Ona ima iskustvo rada u mnogim odjelima Whitehalla, dok je njezina pozicija prema Ukrajini tvrdolinijaška te inzistira na tome da se ruske snage moraju istjerati iz zemlje. Ona je također prijetila da će raskinuti Protokol Sjeverne Irske s Europskom unijom.
Zahawi, Tugendhat i Hunt
Nadhim Zahawi, koji je naslijedio Sunaka na mjesto ministra financija pa potom odmah poručio Johnsonu da ostavku također zagovara niže poreze i ‘sjajno obrazovanje’ za sve, obećavajući da će ‘učvrstiti brod’ i ‘stabilizirati gospodarstvo’.
Njegova je pozicija po pitanju kulturnog rata tvrdolinijaška i tvrdi da će zaštititi djecu od ‘štetnih i neprimjerenih gluposti radikalnih aktivista’. Bivši ministar obrazovanja rođen je u Iraku te bio je uspješan poslovni čovjek.
Predsjednik Odbora za vanjske poslove Tom Tugendhat postao je prvi koji je objavio svoju namjeru da se kandidira za čelnika ako Johnson bude izbačen, još u siječnju, što je nedavno i ponovio rekavši da sastavlja ‘široku koaliciju’ nudeći ‘čisti početak’. On je 2016. godine promovirao ostanaka Velike Britanije u EU.
Bivši ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt koji je bio za ostanak u EU, te ga je to možda spriječilo da se kandidira 2019., no bio je uporan kritičar Johnsona. Hunta neki vide kao blagu kopiju Margaret Thatcher te je bio čvrsti zagovornik lockdowna.
Braverman i Badenoch – dvije kandidatkinje migrantskih korijena kao pripadnice desne struje stranke
Glavna državna odvjetnica Suella Braverman ušla je neočekivano u utrku za vodstvo stranke dok se podrška Johnsonu raspadala. Ali iznenađujuća podrška istaknutog zagovornika Brexita Stevea Bakera, koji je ranije rekao da razmišlja o kandidaturi, dala je težinu njezinom položaju.
Braverman pripada desnom krilu Konzervativne stranke, predana je pristaša Brexita i zagovara slanje ilegalnih migranata u Ruandu. Ona je ponosna na Britansko Carstvo te se smatra njezinim djetetom, a također je i oštra protivnica rodne ideologije. Njezini roditelji su Indijci koji su u Britaniju emigrirali iz Kenije i Mauricijusa.
Bivša ministrica ravnopravnosti Kemi Badenoch bacila je ušla je u utrku s planom za manju državu ‘usredotočenu na bitne stvari’. Ona podržava niže poreze ‘kako bi se potaknuo rast i produktivnost, što bi bilo popraćeno čvrstom disciplinom potrošnje.
Pišući za The Times, 42-godišnja bivša bankarica, koja je odrastala u Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD-u i Nigeriji, također se obrušila na ‘politiku identiteta’ poručivši da je Johnson ‘simptom problema s kojima se suočavamo, a ne njihov uzrok’. Badenoch se može smatrati autsajderom za vodstvo s obzirom na torijevske velikane koji su već u utrci, ali njezin je profil pojačan podrškom utjecajnog Michaela Govea u nedjelju.
Iako je bila ministrica ravnopravnosti borila se protiv političke korektnosti. Ona je zagovarala Brexit te pripada konzervativnijem djelu stranke. Badenoch sebe opisuje kao kulturnu kršćanku i napominje da je njezin djed po majci bio metodistički svećenik u Nigeriji
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Daily Mail