Argentina je dobila novog predsjednika – desnog libertarijanca, koji je građanima obećao radikalne promjene.
Kako prenosi Reuters, argentinski su glasači u nedjelju, 19. studenog, za novog predsjednika izabrali desnog libertarijanca Javiera Mileia; kladili su se, dakle, na autsajdera radikalnih pogleda, u nadi da će on popraviti gospodarstvo opustošeno inflacijom na dvije decimale, prijetećom recesijom i rastom siromaštva.
Glas protiv mainstreama
Milei, koji se uzdigao na valu bijesa glasača spram političkog mainstreama, osvojio je mandate s boljim rezultatom od očekivanog: dobio je nekih 56% glasova nasuprot nešto preko 44% u korist njegovog protivnika, ministra ekonomije i peronista Sergia Masse, koji je priznao poraz.
“Dekadentni model došao je kraju, nema više povratka”, izjavio je Milei u prkosnom govoru nakon objave rezultata, ističući istodobno izazove koji ga čekaju. “Pred nama su monumentalni problemi: inflacija, nezaposlenost i siromaštvo”, rekao je. “Situacija je kritična i nema mjesta mlakim, polovičnim mjerama.”
Možda će vas zanimati
Predsjednički izbori u Argentini: Argentinci na mukama koga izabrati
U raljama najteže gospodarske krize u više desetljeća, pred Argentincima je u nedjelju izbor između dvojice vodećih kandidata.
U centru Buenos Airesa stotine su Mileiovih pristaša trubili i deklamirali njegov popularni slogan protiv političke elite – “Van sa svima njima!” – dok je iz razglasa svirala rock muzika.
“Došli smo proslaviti povijesni trijumf”, rekao je Efrain Viveros, dvadesetjednogodišnji student iz provincije Salta. “Zaista sam oduševljen. Milei predstavlja promjenu na bolje. S Massom ne bi imali budućnost – sad nam se budućnost vratila.”
Milei se obvezao na provođenje ekonomske šok terapije. Njegovi planovi uključuju zatvaranje središnje banke, ukidanje pezosa i rezanje davanja – potencijalno bolne reforme koje su naišle na podršku birača, bijesnih zbog porazne ekonomske situacije.
“Milei je novost, pomalo nepoznanica i pomalo zastrašujući, no vrijeme je okrenuti novu stranicu,” kaže Cristian, tridesetjednogodišnji radnik u restoranu, nakon što je glasao u nedjelju.
Izazovi pred Mileiem su ogromni. Morat će se nositi s praznom lisnicom vlade i središnje banke, programom zaduženja Međunarodnog monetarnog fonda teškim 44 milijarde dolara – a koji poprilično škripi, inflacijom što se približila 150% i vrtoglavim nizom mjera kontrola kapitala.
Samo manje zlo ili budućnost Argentine?
Neki su Argentinci kvalificirali svoj glas kao izbor “manjeg zla”: strah pred Mileivom bolnom ekonomskom terapijom postavili su nasuprot bijesu spram Masse i njegove peronističke stranke, tijekom čijeg mandata je bila na djelu ekonomska kriza što je ostavila Argentinu duboko u dugovima, kreditno nesolventnu na međunarodnim financijskim tržištima.
Milei je osobito popularan među mladima, koji su odrasli promatrajući kako im zemlja ide iz jedne krize u drugu.
“Možda se ne slažem sa svime što Milei kaže, niti se sa svime od toga mogu poistovjetiti, no on je naša budućnost”, kaže Irene Sosa, dvadesetogodišnja studentica, dok sudjeluje u slavlju ispred njegovog izbornog stožera. “Milei predstavlja budućnost za mlade poput mene, Massa predstavlja sve ono što ne valja s našom zemljom.”
Mileieva pobjeda protresla je argentinsku političku scenu i ekonomski smjer, te bi mogla utjecati na trgovinu žitom, litijem i ugljikovodicima. Milei je kritizirao Kinu i Brazil, izjavljujući kako neće poslovati s “komunistima”; on želi jače veze sa Sjedinjenim američkim državama.
Unatoč tomu, brazilski mu je predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva poželio sreću i uspjeh nakon što su objavljeni rezultati izbora, dodajući pritom kako je važno to da su bila poštovana demokratska načela.
Bivši američki predsjednik Donald Trump čestitao je Mileiu i ustvrdio kako će taj libertarijanac Argentinu učiniti ponovo velikom.
Ljevičarski predsjednik Kolumbije, Gustavo Petro, rekao je pak kako je posrijedi “tužan dan za regiju.”
Duboki raskid
Pobjeda pedesettrogodišnjeg ekonomista i bivšeg TV komentatora prekinula je hegemoniju dvije vodeće političke snage na ljevici i desnici – peronista koji su dominirali argentinskom politikom od četrdesetih godina prošlog stoljeća, i glavne oporbe, Zajedno za promjenu, koja predstavlja konzervativni blok.
“Ovi izbori označavaju duboki raskid u sustavu političkog predstavljanja u Argentini”, izjavio je Julio Burdman, ravnatelj agencije za ispitivanje javnog mnijenja Observatorio Electoral, još prije početka glasovanja.
Kampanja pedesetjednogodišnjeg Masse, iskusnog političkog igrača, nastojala je igrati na strah birača spram Mileievog nestabilnog osobnog značaja i planova rezanja državne potrošnje.
“Mileieve me politike straše”, rekla je u nedjelju nakon što je glasala za Massu, četrdesetdvogodišnja učiteljica Suzana Martinez.
U tom smislu kao razloge za strah Reuters ističe to da se Milei odlučno protivi pobačaju, sklon je zakonima koji bi učinili nošenje oružja slobodnijim, i kritizirao je argentinskog papu Franju. U javnosti je nosio motornu pilu kao simbol rezova koje planira, no posljednjih ju je tjedana ostavio po strani, ne bi li tako pojačao sliku o sebi kao umjerenjaku.
Nakon prvog kruga izbora u listopadu, Milei je ušao u labavi savez s konzervativcima. No, unatoč tomu, suočava se s visoko fragmentiranim Kongresom, gdje niti jedan blok nema većinu, a što znači kako će on trebati podršku drugih političkih grupacija kako bi progurao zakone. Mileieva koalicija također nema područne guvernere i gradonačelnike.
To bi moglo ublažiti neke od njegovih radikalnijih prijedloga. Napaćeni glasači teško da će imati puno strpljenja, a prijetnja društvenih nemira nikad nije duboko ispod površine.
Njegovi pristaše kažu kako samo on može iskorijeniti politički status quo i ekonomske boljke koji godinama muče drugo po veličini južnoameričko gospodarstvo.
“Milei je jedina održiva opcija da ne završimo u bijedi”, rekao je Santiago Neria, tridesetčetverogodišnji računovođa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa