Europski Parlament je izglasao rezoluciju gdje traži oslobođenje Yahaya Sharif-Aminu, 22- godišnjeg nigerijanca osuđenog na smrt zbog kršenje blasfemije. U višestranačkoj rezoluciji, Parlament traži da sve optužbe protiv Yahaya budu odbačene jer krše temeljna ljudska prava, poput prava na život, vjersku slobodu i slobodu izražavanja. Ovo nije izoliran slučaj u Nigeriji, zemlji gdje svaki dan 13 kršćana biva ubijeno zbog vjere, ali je slučaj koji bih mogao značajno poboljšati stanje za sve vjerske manjine u Nigeriji.
U slučaju Yahaya sve je počelo s jednom WhatsApp porukom. Yahaya, koji pripada islamskoj tradiciji sufizma, u ožujku 2020. godine poslao je poruku sa stihovima svoje pjesme koja veliča imama koji je posebno štovan u njegovoj vjeri. Nakon toga mu je kuća spaljena do temelja, uhićen je i osuđen za kršenje zakona o blasfemiji i biva osuđen na smrtnu kaznu, bez odvjetnika. Od tada je u zatvoru i čeka se da njegov slučaj dođe do Vrhovnog Suda u Nigeriji, što bih bio prvi put da se zakon o blasfemiji proba na
najvišoj razini pravosuđa u toj državi.
Nije jedini slučaj
Slično se dogodilo sa kršćanskom studenticom Deborah Yakuba koja je prošle godine brutalno pretučena i ubijena nakon što su je optužili za blasfemiju zbog poruke na WhatsApp-u. Rhoda Jatau, kršćanka koja je osudila napad na Deborahu na društvenim mrežama je zbog toga uhićena i isto tako optužena za blasfemiju. Trenutno je u zatvoru i čeka suđenje.
> Napadi na kršćanske zgrade u Jeruzalemu: Uništen kip Isusa, oskvrnuto groblje, natpis ‘Smrt kršćanima’
Stanje za vjerske manjine, posebno kršćane u Nigeriji, je zabrinjavajuće. U zadnjih 20 godina 50 000 kršćana je ubijeno. Osim što zakon o blasfemiji izravno prijeti slobodi i životu za 100 milijuna kršćana koji tamo žive, također širi strah medu vjernicima, podržava intoleranciju prema vjerskim manjinama i stvara tenziju među raznim vjerskim grupacijama. U 2022 godini, 90% kršćana koji su ubijeni u svijetu zbog svoje vjere su bili iz Nigerije. Ukidanje zakona o blasfemiji u ovoj državi bih značajno poboljšao stanje za kršćane u svijetu.
Rezolucija kao važan korak
Izglasana rezolucija u Europskom Parlamentu je dobar korak na pravom putu. Slična rezolucija je izglasana 2021 godine gdje je Parlament osudio zakon o blasfemiji u Pakistanu u slučaju Shagufta Kausar i Shafqat Emmanuel, kršćanski par iz Pakistana osuđen na smrt zbog blasfemije. Samo dva mjeseca nakon što je rezolucija izglasana, sedam godina nakon sto su uhićeni, presuda je ukinuta i par je pušten na slobodu.
Nijedna osoba na svijetu ne bi se trebala bojati da će ga poruka preko WhatsApp-a dovesti do smrtne kazne. Zakon o blasfemiji krši međunarodna prava, a i ustav Nigerije koji štiti pravo na slobodu mišljenja, savjesti, vjeroispovijesti i izražavanja. Slučaj Yahaye se tiče jednog mladića ali ukoliko Vrhovni Sud Nigerije ustvrdi da je zakon o blasfemiji protuustavan, ovaj bih slučaj dao slobodu i spasio život ne samo Yahayin nego mnogim drugim vjernicima, a posebno velikom broju progonjenim kršćana, kojima se prijeti smrtnom kaznom zbog izražavanje svoje vjere
Izvor: narod.hr