U današnje vrijeme potiskuje se plaćanje u gotovini. Zbog toga Velika Britanija želi zakonski zaštiti pravo građanina na gotovinu i plaćanje u novcu.
Jedan od makro trendova za koje ćemo vjerojatno vidjeti da će se nastaviti u 2023. je nastavak prelaska s gotovine na elektronička plaćanja. U posljednjih desetak godina upotreba gotovine za plaćanje roba i usluga smanjila se za gotovo tri četvrtine. Industrijsko tijelo, UK Finance, izvješćuje da se 85 % svih plaćanja sada obavlja elektroničkim putem. Ne radi se samo o mladima: oko osam od 10 ljudi u dobi za mirovinu koristi se tehnologijom beskontaktnih kartica barem jednom mjesečno, piše ekonomist Andrew Griffith za britanski Telegraph
Pravo na novac
Međutim, kako čitatelji Telegrapha redovito i s pravom ističu, za sada je gotovina nužnost bez koje milijuni ne bi mogli živjeti i rezerva za sve nas ako online sustavi zakažu. Baš kao s Covidom i višom cijenom energije zbog Putinove invazije na Ukrajinu, zaštita ranjivih je srž vrijednosti ove vlade. Nećemo ostaviti iza sebe ruralne zajednice, starije osobe ili one koji koriste gotovinu za upravljanje osobnim financijama dok UK prolazi kroz ovu tranziciju.
Zbog toga će, prvi put otkako su drevni Kelti počeli kovati vlastite kovanice na Britanskom otočju, 2023. zajednice imati koristi od reguliranog prava pristupa gotovini, ugrađenog u zakon kroz Zakon o financijskim uslugama i tržištima koji trenutačno prolazi kroz parlament. Pokrivat će ne samo podizanja, već i mogućnost polaganja gotovine, nešto što je posebno važno za mala poduzeća. Stavljanje toga u statut veliki je korak naprijed.
40 000 bankomata u Velikoj Britaniji
A s 40 000 besplatnih bankomata diljem Ujedinjenog Kraljevstva, na većini mjesta, često je lakše podići svoju gotovinu nego pronaći lokalni pub u kojem ćete je potrošiti. Zapravo, dijelom kao rezultat uspješnih industrijskih inicijativa koje koordinira mreža Link, danas postoji gotovo isto toliko besplatnih bankomata koliko ih je bilo 2010. što znači da 95 posto stanovništva živi unutar 2000 metara od barem jednog. To je dodatak široko rasprostranjenoj mogućnosti povrata novca prilikom kupnje.
Postoje respektabilni argumenti za anonimnost gotovine kao ultimativne sigurnosne zaštite od premoćne države, ali ne trebamo biti naivni u onoj mjeri u kojoj gotovina također olakšava “sivu ekonomiju”. Iako ga je teško kvantificirati, neke procjene govore o oko 10 % BDP-a Ujedinjenog Kraljevstva. Bolje prikupljanje poreza ovdje može značiti veću mogućnost smanjenja poreza drugdje. Sposobnost rada “gotovina u ruci” navedena je kao jedan od faktora privlačenja migranata koji napuštaju sigurne zemlje u kontinentalnoj Europi kako bi ilegalno prešli La Manche.
Suočen s ovom brzom promjenom nečega tako temeljnog kao što je način na koji plaćamo svakodnevnu robu i usluge, vjerujem da smo pronašli pravu ravnotežu. Zaštita i sigurnost tamo gdje je to potrebno, a da pritom ne ometamo inovacije koje su nam potrebne kako bismo omogućili našem gospodarstvu da bude konkurentno i podržali njegov iznimno važan rast.
Izvor: narod.hr/Telegraph