(VIDEO) Dodik najavio ‘integraciju Republike Srpske i Srbije’, Brnabić ga poduprla

Podijeli

I ovogodišnja proslava dana takozvane Republike Srpske protekla je u znaku veličanja velikosrpske ideje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mi ne smijemo bježati od naše integracije sa Srbijom, tu stvar nitko ne može zaustaviti. Mogu se ljutiti koliko hoće. Integrirati se sa Srbijom znači ne samo duhovno biti integriran. To je naša želja i imamo pravo na naše samoodređenje. Doći će vrijeme kada ćemo imati to pravo. Mi hoćemo mir na ovim prostorima“, ustvrdio je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik u govoru kojega je održao u Banjoj Luci gdje je tijekom dana nakon parade u kojoj su sudjelovali policajci upriličena svečana akademija u povodu obilježavanja 9. siječnja kao “dana RS” unatoč činjenici da je Ustavni sud BiH takav praznik proglasio neustavnim i ukinuo ga.

> (VIDEO) Četnička orgijanja za pravoslavni Božić na mjestima masovnih zločina i genocida

> Džaferović: ‘Proslava 9. siječnja neustavan je čin i kazneno djelo, tog je dana započelo svo zlo u BiH’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mnogi sa zapada su htjeli da nas nema, a mnogi su nam nudili rješenja da mi to napravimo sami da bi nestali i sve smo to iznijeli. Ništa im ne zamjeramo, moramo se boriti za naše pravo da nam vrate ono što su nam oteli”, tvrdi Dodik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustvrdio je također da su Srbi stradalnički i iznad svega pošten narod, koji je u prošlom stoljeću izgubio gotovo polovicu svog stanovništva. “Srpski narod ne može biti loš i ima pravo na svoju slobodu i svoju integraciju”, zaključno je ustvrdio Dodik.

Predsjednica vlade Srbije Ana Brnabić čestitala je, kako je rekla “28. rođendan vaše i naše Republike Srpske”, te poručila da će “Srbija nastaviti jačati odnose s Republikom Srpskom koja može računati na bezrezervnu podršku Srbije”.

Ustvrdila je također kako je Srbija kao “matica Srba gdje god oni živjeli”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Republika Srpska sinonim je za mir i stabilnost i da to tako svi trebaju vidjeti. Ponosna sam što Vlada Srbije danas provodi politiku pomaganja srpskog naroda gdje god on živio”, navela je Brnabić koja je na proslavu 9. siječnja kao “dana RS-a” doputovala kao posebna izaslanica srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.

“Srbija će nastaviti jačati odnose s Republikom Srpskom”, poručila je Ana Brnabić koja je u Banju Luku doputovala zajedno s ministrima obrane Aleksandrom Vulinom i unutarnjih poslova Nebojšom Stefanovićem. “Ulazimo u još jednu eru potpore našem narodu u RS”, kazala je Brnabić najavivši financijsku pomoć i za Srbe u drugim zemljama u susjedstvu uključujući Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović upozorio je u utorak vlasti tzv. Republike Srpske da najavljenim obilježavanjem 9. siječnja kao dana tog entiteta čine kazneno djelo.

“Proslava 9. siječnja je neustavan čin i kazneno djelo. To je datum od kada počinjen genocid i masovna stradanja u BiH. Svi se moraju suočiti s ovim činjenicama. Pozivam institucije da rade svoj posao”, kazao je Džaferović.

Badnja večer i ove godine u Srebrenici nije proteklo mirno. Gradom, ali i pored Memorijalnog centra u Potočarima gdje su pokopane žrtve genocida, prošla je kolona uz glasno puštanje četničkih pjesama. U Višegradu, je također, bilo provokacija – povorka Ravnovorskog pokreta uz pucnje i četničke pjesme.

Paradržava nastala protjerivanjem i zločinima nad nesrpskim stanovništvom

Kada je 1992. u Bosni i Hercegovini proveden referendum o njezinoj neovisnosti, srpsko ga je stanovništvo, na poziv svog političkog vodstva, bojkotiralo, te je nakon izglasavanja neovisnosti Bosne i Hercegovine, proglasilo takozvanu „Republiku Srpsku“. Njezin predsjednik postao je velikosrpski političar Radovan Karadžić, osuđen za ratne zločine nad nesrpskim stanovništvom na doživotnu kaznu zatvora. Na vojnom planu njegove je ideje provodio Ratko Mladić, još uvijek nepravomoćno osuđen na doživotni zatvor, za zločine nad nesrpskim stanovništvom, s vrhuncem u Srebrenici.
Još prije stvaranja “RS”, Mladić je, tada kao general JNA zapovijedao napadima u Hrvatskoj. Odgovoran je za masakr civilnog stanovništva u Škabrnji, uništenje mjesta u zaleđu Zadra i Šibenika, topničke napade na Šibenik, Zadar, Sinj… “Posao” je zatim nastavio u BiH…

> Tko je bio Ratko Mladić, pod čijim su zapovjedništvom vršeni najstrašniji zločini?

> Republika Srpska- paradržava na teritoriju Bosne i Hercegovine nastala protjerivanjem nesrpskog stanovništva

> Dodika u nenajavljenom dolasku u Hrvatsku pratila naoružana pratnja?

Srpska agresija na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu uključivala je stvaranje paradržavnih tvorevina na okupiranom teritoriju, koje su trebale postati samo sastavni dijelovi zamišljene „Velike Srbije“.

I dok su te torevine na teritoriju Hrvatske, oslobodilačkim akcijama te mirnom reintegracijom zauvijek nestale, takozvana „Republika Srpska“ u Bosni i Hercegovini, danas i dalje postoji, i to kao legalan entitet unutar Bosne i Hercegovine. Nesrpsko stanovništvo tog područja protjerivano je te je nad njime vršeno etničko čišćenje i genocid. Ni danas nema povratka, primjerice, protjeranog hrvatskog stanovništva Bosanske Posavine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/rts

Pročitaj više

Povezani članci