Poznato je kako je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman bio u otvorenom sukobu sa samoprozvanim filantropom, milijarderom i aktivistom Georgeom Sorosem jer je smatrao kako on želi stvoriti državu unutar države u Republici Hrvatskoj. Soros, koji danas ima 91 godinu, desetljećima pa i danas donira milijarde dolara za provođenje lijevo-liberalne političke agende, a Tuđmana je nazivao diktatorom te njegovu stranku – HDZ, ultranacionalističkom.
BBC i govor na aerodromu
Kakvo je Tuđman imao mišljenje o Sorosu, govori i podatak iz 1996., kada je ga je u intervjuu za BBC optužio za stvaranje države unutar države pod izlikom humanitarne pomoći. Isto tako, javnosti najpoznatija Tuđmanova kritika Sorosa dogodila se kada je nakon povratka u Hrvatsku s liječenja u SAD-u u govoru otvoreno napao rad lokalnog ogranka Otvorenog društva. Riječ je o poznatom Tuđmanovom govoru o crnim, žutim i zelenim vragovima te političkim diletantima i bezglavim smušenjacima koji se hvale da primaju dotacije iz svih centara svijeta.
Ironično, tijekom tog govora su uz njega stajale dvije osobe: Madeleine Albright, tadašnja državna tajnica SAD-a koja ima visoke funkcije u organizacijama koje financira Soros, i Mate Granić, Tuđmanov ministar vanjskih poslova, danas savjetnik premijera Andreja Plenkovića, za kojeg se ispostavilo kako je upravo Sorosu bio politički favorit nakon Tuđmanove smrti i pada Račanove Vlade.
Versajski ugovor i 290 institucija
Međutim, malo je poznato da je Tuđman u svojoj borbi sa Sorosem bio konkretniji u optužbama na njegov račun. Tako časopis EIR bilježi kako je krajem 1996. godine hrvatski predsjednik istaknuo da strani centri moći vode neprijateljsku politiku prema Hrvatskoj neovisnost i suverenosti te da su “preko Otvorenog društva Georgea Sorosa i drugih organizacija, uključili u svoje planove i projekte 290 različitih institucija u Hrvatskoj kao i stotine ljudi kojima su dodijeljene stipendije i isplaćeni novci”.
>Orban: ‘Soros je najkorumpiraniji političar na svjetskoj sceni’
Prema Tuđmanu, Soroseve aktivnosti bile su povezane s odlučnošću nekih europskih sila da zadrže Republiku Hrvatsku unutar Versajskog poretka. Versajski ugovori (1919.) predstavljali su mirovne sporazume nakon Prvog svjetskog rata, a koji su za Hrvatsku bili značajni jer su Mađarska i Austrija primorane priznati nacionalne države stvorene na području bivše Austro-Ugarske. U kontekstu kraja 20. i početka 21. stoljeća, Versajski ugovori vezani su uz integracije tzv. “Zapadnog Balkana”.
Šest godina poslije Mesić odlikuje Sorosa
Unatoč oštrim kritikama na račun Sorosa, nakon Tuđmanove smrti predsjednik je postao Stipe Mesić koji je samoprozvanog filantropa 2002. odlikovao Redom kneza Branimira s ogrlicom za zasluge stečene u procesu demokratizacije Republike Hrvatske kroz humanitarne, znanstvene i kulturne aktivnosti u Hrvatskoj.
U Mesićevom mandatu započeo je takozvani proces “detuđmanizacije”, a politički sustav je transformiran iz predsjedničkog u polupredsjednički te je Vlada SDP-ovog Ivice račana potpisala sporazum o suradnji sa Sorosevom zakladom.
Godine 2005., Soros je u intervjuu za Radio 101 trijumfalno zaključio – “Hrvatska se uspostavila kao neovisna država, uspjela je odbaciti Tuđmana, a njegova se stranka transformirala u mainstream demokratsku stranku tako da se prostor za demokratski dijalog uistinu proširio. Može biti da ima ostataka ekstremista iz Tuđmanovog režima, ali sada su oni ti koji su marginalizirani”.
Izvor: narod.hr