Vlade će idući tjedan predstaviti novi paket pomoći koji treba zaustaviti pad životnog standarda, najavili su da će država nastaviti subvencionirati cijenu plina za građane, kao i limitirati cijene. Prve najave mjera u emisiji “Studio 4” komentirao je ekonomski analitičar Andrej Grubišić.
“Sklon sam poreznim rasterećenjima u svim, a posebno ovakvim uvjetima. Snižena stopa PDV-a je dobra mjera, a još bolje bi bilo da se reducira opća stopa PDV-a, da se reduciraju trošarine, da država odustane od poreza na ekstradobit, te da svim poslovanjima, uključujući i onim koji plaćaju porez na dobit 18 posto, a veliki su poslodavci, reducira porez na dobit na 10 posto i tako omogući među ostalim i povećanje plaća”, naglasio je Grubišić.
>Od sutra stižu nova poskupljenja, Vlada sprema mjere pomoći
Ograničavanjem cijena ne potiče se konkurencija
Ističe kako je protiv poreza na imovinu jer ne vidi kako će dodatno porezno opterećenje pomoći ljudima te smatra kako je potrebno reducirati poreznu diskriminaciju koja se pojavljuje u obliku PDV-a.
>Primorac o narodnim obveznicama: Do sada je uplaćeno oko 700 milijuna eura
“Danas imamo situaciju da dobar dio napuhavanja cijena imovine proizlazi kreiranjem potražnje onih koji imaju relativno povoljni porezni tretman isključivo kao posljedica političkog dekreta”, kazao je Grubišić.
Dodaje da Hrvatska ima političku sreću, koja ima pozitivne ekonomske reperkusije, stoga što može prisiliti porezne obveznike drugih zemalja EU da izdvajaju za nas.
“Ograničavanjem cijena ne potiče se konkurencija. Jedan od bitnih pritisaka za padanje cijena je velika konkurencija. Ako se intervenira na tržištu i ograničavaju se cijene – to nije dovoljno atraktivno za konkurenciju i s time se radi velika diskriminacija”, naglašava Grubišić.
Analitičar dodaje da se govori o zaštiti građana, a ne govori se o poduzetničkoj skupini koja ima velike štete.
>Poskupljenje vode u Zagrebu odgođeno na nekoliko mjeseci zbog proceduralne pogreške
Grubišić smatra da je, tzv. narodna obveznica dobar potez koji neće, kako kaže, puno toga promijeniti u Hrvatskoj, ali ipak će taj instrument biti dostupan širim masama te se treba zadržati.
“Što se tiče situacije s poskupljenjem vode u Zagrebu, nemojte misliti da će država zaštititi ikoga od loše infrastrukture. To će plaćati građani i ponekad neće imati tople vode. Ako se ne plaća više, neće biti obnove infrastrukture”, istaknuo je.
“Teško se oteti dojmu da tu nema ekonomske rasprave, već da je sve dominantno politička rasprava”, kazao je Grubišić.
Izvor: narod.hr/HRT