Hrvati u iseljeništvu u Hrvatsku poslali 4,25 milijardi eura, više od sedam posto BDP-a

Podijeli

Od svih država članica EU Hrvatska je najovisnija o privatnim doznakama njezinih državljana koji žive i rade ili samo rade u inozemstvu i one su premašile vrijednost sedam posto hrvatskog BDP-a. U Hrvatsku su njezini iseljeni građani 2021. godine na privatne račune doznačili 4,25 milijardi eura, objavio je europski statistički ured.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Daleko nakon Hrvatske s udjelom privatnih doznaka u nacionalnom BDP-u od tri posto su Letonija i Rumunjska. Hrvatska je po transferima rame uz rame sa Srbijom, a veću važnost privatnih doznaka za nacionalnu ekonomiju i BDP imaju samo Kosovo (18%), Crna Gora (10%) te Bosna i Hercegovina (10,5%) i Albanija. Usporedbe radi, privatne doznake iz inozemstva čine samo 1,2 posto slovenskog BDP-a.

>Dr. sc. Šterc: ‘U početku su razlozi za iseljavanje bili gospodarski, a sad je nesigurnost u budućnost Hrvatske’

Eurostat navodi da je više od polovice iznosa (56% od ukupno 131 milijarde svih prekograničnih transfera) išlo iz jedne države članice EU prema drugoj, što ne iznenađuje s obzirom na to da se građani EU mogu slobodno kretati i raditi na cijelom tržištu EU. Postoje, međutim, iznimke: odljevi iz Poljske (98%), Grčke (92%) i Španjolske (90%) usmjereni su pretežno u gospodarstva izvan EU; dok su Irska (90%), Italija (86%) i Litva (71%) primale svoje doznake uglavnom izvan EU, prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najatraktivnija lokacija za zapošljavanje građana Europske unije izvan zajedničkog EU prostora bila je Švicarska, odakle je 15,5 milijardi eura isplaćeno u Francusku, 6,1 milijarda eura u Njemačku, pet milijardi eura u Italiju, 1,1 milijarda u Portugal i 700 milijuna eura u Austriju. Rumunjska (jedna milijarda eura) i Poljska (0,6 milijardi eura) i dalje primaju znatne svote iz Velike Britanije.

Stranci zaposleni ili doseljeni u Hrvatsku 2021. godine u svoje su zemlje proslijedili 534 milijuna eura

Veliki neto odljevi u 2021. godini zabilježeni su s Marokom (5,0 milijardi eura), Filipinima (2,0 milijarde eura), Turskom (1,5 milijardi eura), Kinom (1,3 milijarde eura) i Indijom (1,3 milijarde eura). Gledaju li se druge tranzicijske zemlje, Češka je primila 3,7 privatnih doznaka, ali iz te su zemlje isplaćene 3,4 milijarde eura, doznake u Mađarsku bile su tri milijarde eura, a isplate 1,1 milijardu eura, a u Rumunjsku je na privatne račune građana sjelo 7,7 milijardi eura.

Stranci zaposleni ili doseljeni u Hrvatsku 2021. godine u svoje su zemlje proslijedili 534 milijuna eura, od čega je 226 milijuna eura isplaćeno u neku od članica EU, a 308 milijuna eura u treće zemlje. Privatne su doznake prema RH 2020. godine pale, ali 2021. premašile su iznos iz pretpandemijske godine. U Hrvatsku je 2019. stiglo 3,8 milijardi eura, a isplaćeno je 476 milijuna, godinu kasnije priljev je smanjen za dvjesto milijuna eura, a isplate su porasle za 23 milijuna eura, da bi 2021. uslijedilo rast na obje strane. Zahvaljujući privatnim doznakama tri su države, Francuska, Belgija i Hrvatska, ostvarile suficit na tekućem računu, odnosno bile bi u minusu u bilanci sa svijetom da nisu profitirale na izvozu vlastitog stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Večernji list

Možda će vas zanimati

Dr. sc. Jurić: Najavljene Vladine mjere nisu usmjerene na povratak Hrvata nego na poticanje zapošljavanja ilegalnih migranata

‘Međunarodne migracije ne događaju se slučajno i nisu interesno neutralne, nego se proizvode’, objašnjava dr. sc. Tado Jurić

Pročitaj više

Povezani članci