I dalje postoji mogućnost da udbaški ubojice Zdravko Mustač i Josip Perković budu pomilovani. Predsjednik Zoran Milanović još nije donio nikakvu odluku o tome. Za Novi list o toj je temi govorio njihov odvjetnik Anto Nobilo te general Ljubo Ćesić Rojs, jedan od hrvatskih generala iz Domovinskog rata koji je ove godine potpisao molbu predsjedniku Milanoviću da ovu dvojicu pripadnika bivše jugoslavenske tajne službe pomiluje zbog navodnih zasluga osuđenika za Hrvatsku tijekom Domovinskog rata. Podsjetimo, to je pismo izazvalo žestoke reakcije hrvatske javnosti.
Odvjetnik Anto Nobilo je 19. travnja Ministarstvu pravosuđa i uprave predao molbe za pomilovanje svojih klijenata Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, dvojice visokih dužnosnika Službe državne sigurnosti koji služe stroge zatvorske kazne zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Njemačkoj.
Ministar Ivan Malenica je te molbe, nakon što su u njegovom resoru prikupili sve zakonom propisane podatke, 25. svibnja proslijedio Uredu predsjednika.
Prošlo je od tada, dakle, skoro mjesec i pol dana, a predsjednik Zoran Milanović nije još donio odluku, piše Novi list.
Najnovija Milanovićeva izjava
U petak je nakon duljeg vremena, i to zato što je sam počeo pričati nešto o udbašima, upitan o statusu molbi za pomilovanje.
“O tome uopće neću govoriti, kao što ne govorim niti o jednom pomilovanju. Niti o kontekstu bilo koje molbe. Pomilovanje je kulturološki, monarhistički čin milosti, koji je nekim čudom ostao u hrvatskom Ustavu. Rekao sam što sam imao o tome”, izjavio je predsjednik prije četiri dana.
Milanović je, znači, malo toga kazao, ali on zapravo postupa na jednak način kao prema ostalim molbama, u skladu sa svojom najavom iz predizborne kampanje da neće nikoga pomilovati jer je, kaže, taj institut “relikt prošlosti”.
Nedonošenje odluke
U trenutku kada mu je Malenica dostavio molbe Perkovića i Mustača, ukupno ih je predsjednik u svom mandatu dobio 284. I niti o jednoj nije donio nikakvu odluku, ni pozitivnu ni negativnu.
Naprosto ih je zanemario. Nobilu se stoga čini da bi tako mogle proći i dvije molbe koje su podigle daleko najviše prašine.
“Jedino što smo mi mogli, napravili smo. Ja sam u ime mojih klijenata predao molbe i više nemam nikakav utjecaj na to. Rokova nema i možemo samo čekati. Ono što znamo je da ih nije odbio, što je već mogao učiniti da je htio”.
No, može predsjednik i ne donijeti odluku, kao što nije niti o jednoj molbi prije Perkovićeve i Mustačeve.
Nobilo: “Ova molba za pomilovanjem nije kao svaka druga”
“On dosad formalno nije odbio niti jednu molbu koja mu je došla, sve su one prošle potrebnu proceduru i nalaze se i dalje u Uredu predsjednika, otvorene su. Moguće je da će tako biti i s ovom molbom”, rekao je jučer Nobilo za Novi list.
Ipak, s obzirom na to da ta molba nije kao svaka druga, a jedan je razlog i taj što su je pismom poduprli umirovljeni generali Ante Gotovina, Ivan Čermak, Pavao Miljavac, Davor Domazet Lošo i Ljubo Ćesić Rojs, odvjetnik Nobilo smatra da bi logično bilo da predsjednik o njoj »zauzme neki stav«.
“Te su molbe izazvale veliku pažnju javnosti i mislim da ih predsjednik Republike zato ipak neće ignorirati. S tim da preko ljeta ne očekujem ništa, dolazi proslava Oluje i vjerujem da predsjednik neće ništa napraviti što bi prije toga moglo izazvati nekakav politički potres.
Do rujna, odnosno do povratka s godišnjeg odmora, ne vjerujem da će se bilo što dogoditi u vezi s molbama za pomilovanje. Najesen ćemo biti pametniji, a ako predsjednik o molbama ne odluči do kraja godine, onda niti neće”, prognozira Nobilo.
Politička šteta
Dvojac kojega zastupa je, kaže Nobilo, »vrlo strpljiv«.
“Perković i Mustač itekako razumiju cijelu ovu situaciju i bez nervoze čekaju što će biti”, zaključuje Nobilo.
S Pantovčaka su ranije u medije stizale informacije da će Milanović razgovarati s generalima koji su se založili za Perkovića i Mustača, ali jedan od njih tvrdi da je to zasad izostalo.
“Sa mnom predsjednik nije razgovarao o molbi za pomilovanje, a znam da nije ni s drugim generalima koji su potpisali ono pismo. Nije ni trebao, pomilovanje je isključivo u nadležnosti predsjednika Republike i on može, bez da kontaktira bilo koga, odlučiti na ovaj ili onaj način”, rekao je Ćesić Rojs za Novi list.
Ćesić Rojs: Milanović će, ako pomiluje udbaše, pomilovati i branitelje
Njegovo je mišljenje da Milanović neće pomilovati samo Perkovića i Mustača.
“Ako pomiluje njih, u tom će slučaju prihvatiti i molbe drugih branitelja koji su mu se obratili. Ne bi imalo smisla da ostale branitelje odbije i pomiluje samo Perkovića i Mustača.
Premda je Josip, kojeg dobro poznajem, u ratu puno zadužio Hrvatsku, otvarao nam je tada brojna vrata i omogućio da se u uvjetima embarga ipak naoružamo.
Mustača ne znam, ali ako će se progoniti udbaše, ne može se to svesti samo na njega i Perkovića, treba onda sve njih”, upozorava Rojs.
Ćesić Rojs je kazao i da je na Milanoviću da »procijeni što bi mu politički štetilo«. Pomilovanjem Perkovića i Mustača sigurno bi navukao bijes HDZ-a i općenito desnice.
Napadali bi ga s te strane da je još jednom, nakon glasovitog “lex Perković”, dokazao da je zaštitnik starih udbaških struktura.
Kada bi, pak, odbacio molbe Perkovića i Mustača, zamjerio bi se njihovim zagovornicima. Možda stoga doista posegne za solomonskim rješenjem, ne donese nikakvu odluku i tako ostane dosljedan kad je riječ o molbama za pomilovanje.
Pripadnici Službe državne sigurnosti
Perković i Mustač su u kolovozu 2016. godine na sudu u Münchenu osuđeni za pomaganje u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića. Mustač je bio optužen da je kao politički šef Službe državne sigurnosti u Zagrebu, u proljeće 1982., dao nalog Josipu Perkoviću koji je u to vrijeme vodio odjel II (suzbijanje neprijateljske emigracije) u Službi državne sigurnosti u Zagrebu, da izvrši pripremu Đurekovićeva ubojstva u Njemačkoj. Ono je bilo izvršeno 28. srpnja 1983. godine.
Kako smo pisali, Zoran Milanović je 2013/14. kao prvi čovjek Hrvatske činio nevjerojatne napore i političke eskapade (‘Lex Perković’ tri dana prije pristupanja EU-u!) da udbaški ubojice Perković i Mustač ne budu izručeni Njemačkoj. To je išlo tako daleko da je Hrvatska došla 2013. pred sankcije EU-a. Nakon toga, 2014. Milanović političkim ucjenama traži promjenu Ustava Republike Hrvatske, u cilju zaštite Perkovića i Mustača.
> Perković i Mustač opet u fokusu: Prisjetite se njihovog suđenja i famoznog zakona ‘Lex Perković’
Podsjetimo, poznato je da su SDP i HNS 2013. izglasali poseban zakon, “Lex Perković” kojim su spriječili izručenje Perkovića i Mustača Njemačkoj nakon ulaska Hrvatske u EU. U ime obitelji je u prosincu 2013., dva tjedna nakon referenduma o braku, zahvaljujući svojim podupirateljima i mnogim ljudima dobre volje spriječila promjenu Ustava koju je pokrenuo bivši predsjednik Josipović zajedno sa SDP-om, kako bi, između ostalih ograničenja građanskih sloboda i prava na referendum – još jednom, trajno, spriječili izručenje Perkovića i Mustača Njemačkoj, u siječnju 2014.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/novilist.hr