Znanstvenik Ivan Đikić preko javnosti je uputio još jedno pismo predsjedniku Vlade Andreju Plrenkoviću. ‘Obraćam Vam se ponovo javno jer još uvijek nisam primio odgovor na moja pitanja niti sam primijetio ikakvu reakciju na moje savjete, koje sam Vam, u posljednje vrijeme, osobno upućivao na razne načine’, piše Đikić
Đikić piše Plenkoviću da u rad Stožera uključi stručnjake virologije, imunologije, cijepljenja i kriznih komunikacija.
‘Sve je evidentnije da članovi Nacionalnog stožera Vlade RH gube povjerenje građana RH. Glavni problem vidim u komunikaciji od strane Stožera, (ne)vjerodostojnosti podataka koje građanima prezentira ali i nerazumijevanju pravih opasnosti ovog virusa, što svjedoči o nedostatnoj stručnosti Stožera’, smatra.
Đikić, koji nije član Znanstvenog savjeta Vlade, je Plenkoviću preporučio da što prije započne s aktivnom kampanjom točnog informiranja građana o cijepljenju protiv Covida-19.
‘Veliki dio građana opravdano postavlja ta pitanja, ali je primoran na njih tražiti odgovore na raznim internetskim stranicama, gdje mogu pronaći i gomilu netočnih i zastrašujućih podataka, bez ikakvog temelja u znanstvenim istinama. Vjerujem da ste svjesni činjenice da je cijepljenje najbolji način borbe protiv ove pandemije no valja znati i da je informiranje i obrazovanje šire populacije nezaobilazni preduvjet uspjeha u toj borbi’, dodaje Đikić.
Đikić traži reguliranje cijene antigenskih testova
Ponovno je pitao premijera postoji li direktni sukob interesa i materijalne dobiti bilo kojeg od članova Znanstvenom savjeta Vlade RH.
‘Uvjeren sam da mora postojati etički kodeks koji regulira probleme sukoba interesa a istodobno, zabilježene su i javno objavljene izjave članova Znanstvenog savjeta o područjima njihova djelovanja u kojima evidentno postoji sukob interesa glede njihovog savjetovanja Vlade RH’, piše te traži od premijera da regulira cijene brzih antigenskih testova.
Tijekom ovakve teške krize u RH, moralno je neprihvatljivo da pojedini privatnici mogu zaraditi astronomske iznose na testiranju onih koji su u potrebi testiranja, samo radi toga jer je država propustila regulirati iznos njegove maksimalne cijene. Prema mojem izračunu, samo na brzim antigenskim testovima pojedinci mogu zaraditi preko milijun eura unutar mjesec dana, testiraju li cca 30.000 građana. Stoga Vas molim i apeliram da poduzmete sve što je potrebno da se ta praksa prekine i da oni koji su se možda obogatili na ovakav način, vrate novac građanima koji su za brze antigenske testove bili primorani platiti iznos veći od onoga koji je definiran od strane HZJZ a to je 104 kune’, obrazlažio je.
Đikić pismo završava optužbom da je Plenković na konferenciji za medije u srijedu izrekao ‘nekoliko tvrdnji koje zaobilaze istinu ili pak istini ne odgovaraju’.
‘Umjesto davanja odgovora na direktna pitanja novinara o stanju i brojevima u RH, posve neprikladno, novinare ste uputili da pogledaju situaciju u Njemačkoj koja sada najgore stoji u borbi protiv COVID19 pandemije, što nije točno po niti jednom kriteriju (broj novo zaraženih ili broj umrlih na milion stanovnika kao i postotak cijepljenja u EU ili u usporedbi s RH). Siguran sam da će kancelarka Merkel za svoj rad biti ocjenjivana od svojih građana, kao što će to biti i svaki drugi premijer/ka, bilo formalno ili implicitno. No, posve je neprimjereno takvo netočno informiranje građana RH o stanju u Njemačkoj, ne samo stoga jer nas s tom zemljom povezuju brojne prijateljske, ekonomske i političke spone, nego ponajprije zato što je ono netočno.
Druga netočna informacija prezentirana jučer na konferenciji jest da je Hrvatska pobijedila virus u lipnju. Nadam se da ste barem danas, kad kontinuirano bilježimo između 3000-4000 zaraženih osoba dnevno (prikazanih u tjednom prosjeku), svjesni činjenice da Hrvatska nikada nije pobijedila virus. Brojni ozbiljni stručnjaci, na neutemeljene, promašene i pomalo groteskne izjave o pobjedi nad virusom, upozoravali su Vas i ranije. Oni su višekratno apelirali na to da je oprez tijekom ljeta neophodan i da je umanjivanje opasnosti ovog virusa štetno, te da je potrebno pripremiti sustav na način da ga se opskrbi novim tehnologijama testiranja. Apelirali su i na to da je važno dobro pripremiti građane, ponajprije pravilnom komunikacijom, na novi val pandemije koja slijedi na jesen.
Poslužim li se Vašom terminologijom, o pobjedi nad virusom u prvom poluvremenu, reći ću da je u drugom poluvremenu utakmicu itekako moguće izgubiti. I to s teškim porazom!’, završio je Đikić.
Izvor: narod.hr