Naravno, ovaj naslov je čista ironija. Bolji bi bio: Plenkoviću – hvala Ti što narod želiš “olakšati za referendume”! piše za Narod.hr dr. Natalija Kanački iz inicijative Narod odlučuje.
> Dr. Kanački: Bačić obmanjuje javnost – novi zakon o referendumu znači maksimalno otežavanje narodnih inicijativa
> Za referendum potpisali dr. Markić, dr. sc. Hasanbegović, dr. Kanački, Kolakušić…
Ukratko, tri su prijedloga Vlade za promjenama koje se tiču referenduma.
Prvi je prijedlog promjene Ustava: „smanjenje potrebnog broja birača koji mogu zatražiti raspisivanje državnog referenduma s dosadašnjih deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj, a što predstavlja više od 360.000 birača, na 250.000 birača u Republici Hrvatskoj. Smanjenje potrebnog broja potpisa za raspisivanje referenduma u bitnome će olakšati korištenje referendumom kao instrumentom neposredne demokracije“.
Drugi je prijedlog promjene Ustavnog zakona o Ustavnom sudu: „podržava se uvođenje ustavnog nadzora o ustavnopravnoj dopuštenosti referendumskog pitanja i prije pokretanja postupka prikupljanja potpisa birača, a kako bi se izbjegle nepotrebne društvene napetosti i podjele kao i troškovi za organizatore referendumskih inicijativa.“
Treći je prijedlog tzv. „kvorum odlučivanja“, gdje bi se propisalo da više od 50 % birača mora glasovati za pitanje. To je bilo važeće do 16. lipnja 2010. kada je donesena odluka da je to većina građana koja pristupi referendumu, a odluka je donesena zbog referenduma o pristupanju EU-u.
> Dr. Kanački: Rezervirana mjesta za manjine iskorištavaju većinom ‘politikanti’ i to dovodi do političke korupcije
Pustila sam suzu kada sam pročitala da se premijer Plenković tako zdušno brine o narodnim inicijativama. Pa napokon razumije što nama, građanima i organizatorima inicijativa treba!
Svakom laiku je jasna namjera ovih promjena koje zavodljivo i lukavo navode da su promjene tu radi nas građana: „da bi olakšali korištenje referendumom…“, „da bi se izbjegle nepotrebne društvene napetosti i podjele kao i troškovi za organizatore referendumskih inicijativa“.
Veliki faraon se brine da inicijative nemaju troškova, da se ne iscrpljujemo u organizaciji volontera i stajanju na suncu i kiši cijele dane, da se ne uzrujavamo kada nam ne odobre štandove ili da kada skupimo dovoljan broj potpisa ne ukradu barem 40.000 potpisa. Naravno, i da se ne moramo uzrujavati kada predsjednik (npr. Josipović) na naslovnici govori kako će glasati na referendumu, a to ne bi smio…
Brine se Vlada u svojim prijedlozima da na kraju napornog prikupljanja i brojanja potpisa ne iščekujemo hoće li se Ustavni sud složiti o ustavnosti pitanja. Sve će to oni riješiti već na početku tako da će Ustavni sud proglasiti referendumska pitanja neustavnim i svi ćemo se razdragano vratiti svojim poslovima. Bit ćemo sretni i zadovoljni jer neće biti društvenih napetosti zato što inicijative nisu imale priliku objasniti građanima zašto su željele pokrenuti inicijativu npr. da zaštite ustavnu definiciju braka, ili da ukažemo koliko je bolestan i korumpiran izborni sustav. Napokon ćemo živjeti slobodni od napetosti koje društvu donose građanske referendumske inicijative!
Zbilja smo uznemirili sve građane kada smo sve to pojašnjavali pa se sada Vlada brine da se to ne ponovi. Bolje je da građani žive u neznanju i misle kako nam je sve dobro, i da izborni sustav nije korumpiran nego smo si za sve sami krivi ili da građani misle kako u Hrvatskoj Sabor nikada ne bi mijenjao definiciju braka.
Smrt referendumskih inicijativa
Da, ovim prijedlozima naziremo smrt referendumskih inicijativa. Samo zlonamjeran građanin u njima može vidjeti boljitak za građane i demokraciju. Ovo je dobitak samo za elite, a narod gubi mogućnost da se izravno uključuje i raspravlja o velikim pitanjima, koja su važna za većinu građana. Ustavni sud referendumska pitanja često proglašava neustavnima, no inicijative služe i tome da se otvaraju velike teme i velika pitanja koje političari redovito zaobilaze ili ulaze u površne i sramotne rasprave koje zamagljuju istinu. Pa nikada ne bi Vlada i Sabor zaštitili definiciju braka, da to nije učinio narod na referendumu. Niti bi oni govorili o dubokoj korumpiranosti izbornog sustava da to nisu radile inicijative. Umjesto da idemo prema demokratskim modelima, mi se vraćamo na nedemokratske i totalitarističke modele gdje referendumi nisu poželjni niti potrebni.
> Dr. Kanački: Novim prijedlogom Zakona o referendumu vladajući samo stvaraju privid da im je stalo do volje naroda
Naravno da je sadašnji Zakon o referendumu manjkav i da je 10 % potrebnih potpisa broj koji ne postoji u EU. Ima i puno drugih nedovršenosti i nejasnoća koje se zakonski trebaju riješiti. No, ovi prijedlozi njih ne obuhvaćaju.
Je li zaista u duhu Ustava da se kvorum odlučivanja mijenja kako bi se udružili u EU, a sada se vraća na prvotnu verziju jer je narod postao opasan za svoju državu. U vrijeme kada vidimo padajuću izlaznost na sve vrste izbora (lokalne, parlamentarne, predsjedničke…) Sabor će donijeti ovakvu drakonsku odluku za referendumske inicijative građana. Znači, čak i kada bi neko pitanje prošlo na Ustavnom sudu, teško bi mogli postići toliku izlaznost na referendum građanske inicijative. Također, postoji i velika mogućnost da političke i medijske kampanje budu usmjerene na bojkot i neizlasnost građana na referendum kako ne bi postigli tih 50 %.
Kako bilo, ova garnitura na vlasti i njihovi politički istomišljenici zabijaju zadnji klin u građanske referendumske inicijative. Ovi prijedlozi su doslovno političke elite vs. građani/narod. Ponovo utvrđujemo modele nedodirljive i totalitarne vlasti čijih smo se stega rješavali u Domovinskom ratu. Quo vadis, Croatia?, zaključuje dr. Kanački.
O autorici
* Dr. Natalija Kanački, liječnica, članica Organizacijskog odbora GI Narod odlučuje i članica Upravnog odbora udruge U ime obitelji. Od 2001.-2005. godine živjela je u Paradiseu, Kalifornija, SAD.
* * Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr