Filipović i glavni državni inspektor Mikulić govorili kako će zauzdati cijene: ‘Imamo alate’

Podijeli

Nakon sjednice Vlade, pred novinare su stali ministar gospodarstva Davor Filipović i glavni državni inspektor Andrija Mikulić, kako bi dodatno objasnili način na koji Vlada misli ostvariti svoje zahtjeve trgovcima i drugim poslovnim subjektima da vrate cijene na vrijednosti od prije uvođenja eura

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, na sjednici Vlade usvojen je Prijedlog zaključka o provedbi načela zabrane neopravdanog povećanja cijena, kojim se poslovni subjekti koji su povisili cijene roba i usluga protivno Zakonu o uvođenju eura obvezuju da revidiraju maloprodajne cijene tako da budu određene najviše do visine maloprodajnih cijena koje su vrijedile 31. prosinca 2022.

> Plenković se ponovno čudi dizanju cijena: ‘Baciti sjenu na uvođenje eura i pridonositi inflaciji, to je nepoštena praksa’

Novinare je prvenstveno zanimalo zašto je Vlada donijela zaključak o povratku cijena na vrijednosti od 31. prosinca 2022. kad taj zaključak nije obvezujući za trgovce i ostale poslovne subjekte. Ministar je odgovorio da će poslovni subjekti morati podnijeti račun inspekcijama i nadzorima svog poslovanja.

Moguće zamrzavanje cijena proizvoda

‘Mora se misliti na naše sugrađane, ne smiju se neopravdano podizati cijene’, kazao je Filipović, dodajući da su u idućim koracima mogući kako zamrzavanje cijena proizvoda, tako i ukidanje subvencija za struju te drukčija porezna opterećenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Svi Vladini zaključci su pravno utemeljeni, vodi se računa o tome može li biti reperkusija na Ustavnom sudu. Trenutno se već mogu vidjeti izvještaji o cijenama na stranicama ministarstva, a još ćemo više pojačati tu analitiku kako bi građani mogli pratiti cijene po pojedinim artiklima po trgovačkim lancima’, kazao je ministar.

“Građani su na prvom mjestu”

‘Osvijestimo se svi. Zaštita standarda naših građana je na prvom mjestu’, napomenuo je, dodajući da nikome u poslovnom svijetu nisu narasli imputi preko vikenda pa je trebalo dignuti cijene.

Zaključak Vlade bit će na snazi dok god građani šalju prigovore, kazao je. Pozvao je i telekome da ‘revidiraju promišljanje da povećaju cijenu usluge i da se drže zaključka da cijene budu na razini od 31. 12. 2022.’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uslijedilo je pitanje što ako neki trgovac dokaže da je za veću cijenu odgovoran proizvođač ili distributer. ‘Građani su na prvom mjestu’, odgovorio je Filipović, dodajući da će sve državne institucije raditi “punom parom”, a Vladi su na raspolaganju dodatni mehanizmi u očuvanju standarda hrvatskih građana.

Maksimalna kazna: 26.545 eura

Andrija Mikulić kazao je da je pojačan nadzor od 2. siječnja. U proteklih 48 sati napravljeno je 350 nadzora, a u svim djelatnostima došlo je do povećanja cijena, prosječno od 31 posto: u trgovini 3-19 posto, u uslužnim djelatnostima od 10 do 80 posto, a u ugostiteljstvu od 1 do 10 posto. Subjekti će morati objasniti zašto su povećali cijene i za to imati opravdane razloge, u suprotnom tu su upravne i prekršajne mjere – do 200.000 kuna (26.544,56 eura) za pravne osobe, naravno, u eurskoj protuvrijednosti.

> Vidović Krišto traži razrješenje Andrije Mikulića: Jedan od glavnih krivaca za nekontrolirani rast cijena

Na pitanje o mogućim kartelima i dogovornom podizanja cijena, odgovorio je da Vlada intenzivno razmišlja o novim paketima mjera. ‘Odluka ove Vlade je da bude partner, pa valjda se onda i s druge strane mora shvatiti da se ne mogu kršiti propisi’, rekao je Mikulić. Dodao je da sve ima svoje granice, pa i partnerski odnosi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

Pročitaj više

Povezani članci