Urednik i voditelj središnjeg Dnevnika HRT-a 29. ožujka Stipe Alfier prijavljen je Etičkom povjerenstvu HRT-a, rekao je glasnogovornik HRT-a Igor Medić za portal narod.hr, a služba gledatelja HRT-a zabilježila je 40 negativnih komentara povodom istupa voditelja Alfiera na prilog o statusu homoseksualnih parova u Engleskoj u kojem je rekao kako je „Hrvatska na dva sata leta od Engleske, ali kao društvo smo tisuću svjetlosnih godina od njih, u što smo se na nedavnom referendumu imali priliku uvjeriti.
Alfier je tim komentarom uvrijedio sve građane koji su na referendumu glasovali za ustavnu zaštitu braka, sve one koji cijene demokraciju i referendum smatraju dijelom civilizacijskog demokratskog društva, kao i Udruzi “U ime obitelji”, kao inicijatoru referenduma, što je naglasio i dopredsjednik Udruge “U ime obitelji” dipl. ing. el. Lino Zonjić u zahtjevu za isprikom upućenom HRT-u.
Građanska udruga Vigilare je istup urednika Stipe Alfiera u središnjem Dnevniku HTV-a ocijenila neprofesionalnim navodeći kako je time iskazao nepoštivanje referendumski izražene volje građana i ustavnoga poretka Republike Hrvatske.
Nakon sličnoga istupa urednika Zorana Šprajca, novinari HRT-a još su jednom pokazali neobjektivnost i neprofesionalnost, kršeći čak i Etički kodeks vlastite ustanove. Radi svega navedenoga iz udruge Vigilare zahtijevaju smjenu urednika Dnevnika Stipe Alfiera.
Predsjednik HND-a Zdenko Duka komentirao je za narod.hr Alfierov istup i rekao da nije baš to tako trebao reći i na taj način komentirati „odluku engleskog parlamenta o homoseksualnim brakovima, jer nije Engleska jedina zemlja u svijetu koja ima homoseksualne brakove i sve više zemalja ima homoseksualne brakove“.
„ Istina je mogao je to malo drukčije reći, radi se o jednoj nezgrapnoj rečenici“, rekao je Duka.
Duka smatra da baš i nije većina građana odlučila na referendumu.“To što je odlučila većina građana, znate da nije većina, ako govorimo o tome kolika je izlaznost bila,o tome baš ne bih,“ rekao je Duka.
Referendum o ustavnoj definiciji braka održan je u Hrvatskoj 1. prosinca 2013., a na njemu je 65,78 posto glasovalo ZA i 33, 51 posto protiv.
Gotovo dvotrećinska većina izašlih birača podržala je referendumsko pitanje, te time unijela u hrvatski Ustav definiciju “Brak je životna zajednica žene i muškarca”.
To je treći referendum u samostalnoj Hrvatskoj, a prvi koji je bio raspisan na temelju prikupljenih potpisa državljana kojih je bilo 749.316.