Građanska inicijativa Krug za Trg organizirala je 2016. godine desetu godinu zaredom javni skup na kojem je ponovila zahtjev za preimenovanjem Trga maršala Tita u Kazališni trg, čime se ispunjava rezolucija Hrvatskog sabora o uklanjanju tragova totalitarnih režima. Godinu dana dana prije napadnuta je koordinatorica inicijative Maja Runje i to u svom obiteljskom domu. Ipak, 2017. godine doći će do konačne promjene imena trga.
Lista okupljena oko Brune Esih i Zlatka Hasanbegovića postigla je sjajan rezultat na lokalnim izborima 2017., zbog čega je dugogodišnji gradonačelnik Milan Bandić morao koalirati s njima da bi ostao na vlasti. Pod uvjetom da se ukine Trg maršala Tita. Bandić je nudio referendum, no Hasanbegović je govorio da to ne dolazi u obzir jer trg nije postavljen referendumom te su uslijedili mjeseci teškog pregovaranja.
>Nino Raspudić: Kako preboljeti gubitak Titova trga?
HDZ se tada također složio da bi trebalo mijenjati ime, a Hasanbegović je poručio: “Pozdravljam novootkriveno stajalište HDZ-a. Podsjećam, to je stara inicijativa, prva još iz 1991. godine, koju je pokrenulo Hrvatsko društvo političkih zatvorenika. Podsjećam i na desetogodišnju građansku inicijativu Krug za Trg u kojoj sam i osobno sudjelovao, i doktor Jonjić s naše liste i ja smo potpisnici peticije u vezi promjene imena Trga maršala Tita”.
Krajem lipnja 2017. Bandić je najavio promjenu imena, a Hasanbegović je kazao kako je jedino bitno da se ona provede u djelo. Međutim, Skupština ponovno nije uspjela biti konstituirana, pa je Jelena Pavičić Vukičević, zamjenica zagrebačkog gradonačelnika priznala: “Shvatili smo, preduvjet za pregovore s Esih je promjena imena Trga maršala Tita”.
Poznati ugostitelj skinuo ploču s Trga maršala Tita
Krajem srpnja s četiri glasa “za” i jednim glasom “protiv” Odbor za imenovanje naselja, ulica i trgova zagrebačke Gradske skupštine prihvatio je na svojoj prvoj sjednici prijedlog o preimenovanju Trga maršala Tita u Trg Republike Hrvatske, te ga uputio na sjednicu Gradske skupštine.
Sredinom kolovoza poznati ugostitelj Neven Brajković skinuo je ploču s Trga maršala Tita, na križanju s Ulicom Andrije Hebranga. On je između ostaloga bio i kandidat na listi Brune Esih na lokalnim izborima, a povodom skidanja ploče naveo je da je 1988/1989. proveo 500 dana u zatvoru u ime “ovog zlikovca i njegovih sljedbenika”.
I Google je također ekspresno skinuo Trg maršala Tita, te u svojim zemljovidima upisao Trg Republike Hrvatske. Skupština Grada Zagreba na kojoj se tek trebalo potvrditi preimenovanje bila je zakazana za kraj kolovoza, što se i doista dogodilo s 29 glasova za, 20 protiv. Nakon glasovanja, Andrija Mikulić, koji je predsjedao skupštinom, rekao je: “Ovim je Trg maršala Tita otišao u povijest, a nadam se da će tamo i ostati.”
Josipovićeva žalopojka tri godine poslije
“Posebice mi je drago da je odluka o preimenovanju Trga maršala Tita koincidirala s obljetnicom nesretne i tragične smrti gospodina Zvonka Bušića koji je umro nezadovoljan političkim i društvenim razvitkom poslijeratne Hrvatske države, simbol koje je bio i taj nesretni Trg maršala Tita. Ova odluka je bila neka vrsta moralne zadovoljštine njegovu stradanju koje je podnio za uspostavu moderne Hrvatske države.”, rekao je tada Zlatko Hasanbegović u razgovoru za Narod.hr.
Tri godine poslije bivši predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović otkrio je da se ne miri s Trgom Republike Hrvatske: ‘I dalje ga zovem Trg maršala Tita, vjerujem da će nova vlast vratiti to ime’. Isto je rekao u predizbornom spotu za parlamentarne izbore, na kojima nije uspio ući Hrvatski sabor.
A skinuta ploča Trga maršala Tita? Zastupnik Zlatko Hasanbegović ju je poklonio poznatom TV voditelju Velimiru Bujancu kao vjenčani poklon. Danas tu ploču žele nanovo staviti lokalni SDP-ovci koji su dio vladajuće koalicije u Gradu Zagrebu na čijem je čelu Tomislav Tomašević iz ekstremno lijeve stranke Možemo. On je o pitanju povratka Trga maršala Tita najavio razgovore.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr