U predizbornim smo vremenima kad će se dijeliti politički kolači i razna obećanja pa birači trebaju dobro razmisliti koji je njihov stvarni značaj imajući u vidu što se dogodilo roditeljima s troje i više djece koji su svojedobno odlučili konzumirati radi rasterećenja vrtićkih kapaciteta ponuđenu im novčanu naknadnu kako bi se posvetili odgoju svoje djece, piše Marinko Jurasić za Večernji list.
Iako ih je 20,5 posto s osnovnom, a 67,9 posto sa srednjim školom, uglavnom ženama, baš na njima odrađena je vrlo ozbiljna institucionalna lekcija o pravoj i prividnoj retroaktivnosti odnosno o tome kako nepoznavanje prava škodi.
Možda će vas zanimati
UiO o odluci USUD-a o ukidanju mjere roditelj odgojitelj: Evo koje će daljnje korake poduzeti
Predstavnici udruge U ime obitelji i roditelja odgojitelja održali su konferenciju za medije ispred zgrade Ustavnog suda na Markovom trgu.
Različite su povlastice
Kakav je onda status nacionalnih mirovina ili inkluzivnog dodatka za 147.752 osobe s invaliditetom? Ustavni sud je potvrdio da nisu smjeli misliti da se odluka o novčanoj naknadi koju su roditelji odlučili konzumirati, unatoč gradskom pečatu neće promijeniti. Iako su neki po toj odluci krojili dugoročne obiteljske planove.
Jesmo li mi ostali koje ta odluka ne pogađa shvatili njezin domet, osobito u predizbornim vremenima obećanja i podjela političkih kolača? Kako spriječiti da se i sami ne pomamimo za nečim ‘kvaziretroaktivnim’, odnosno za obećanjima na duge staze koja se u svakom trenutku mogu promijeniti. Ustavni sud nas je poučio kako su jedno prava, recimo na povlastice zbog kojih se netko odlučio postati zastupnik, ministar, ustavni sudac…, a drugo su povlastice koje vlastodržac nije dužan dati već ih je po nekim svojim političkim kriterijima – uglavnom, ja tebi povlasticu, ti meni svoj glas na izborima – odlučio dodijeliti.
Kraj ogromnog broja pretežito muških umirovljenika, strašno je povlašteni status dobiju žene s više djece?
Trebaju li onda bivši zastupnici, članovi vlada, ustavni suci, koji imaju povlaštenu mirovinu od prosječno 1859 eura prema podacima HZMO-a, strepiti da bi neki novi vlastodržac mogao im ukinuti tu povlasticu, tumačeći to nuždom recimo izgradnje staračkih domova i izmišljajući tobožnje kompenzacijske mjere, kao za roditelje odgojitelje, dijelom irealne, a rizične i potencijalno skupe. Još je 19 kategorija povlaštenih umirovljenika po raznim kriterijima, njih ukupno 184.556 prema posljednjim podacima.
Kakve bi se tu uštede dale napraviti, pa recimo radi potrebe kupnje aviona, raketnih sustava i druge vojne opreme ukinuti povlastice za 71.299 branitelja (prosječna mirovina 1046 eura), 6722 pripadnika HVO-a (592 eura), ali i 3504 pripadnika JNA (586 eura), 4+5+ partizanskih mirovina od kojih su još 504 sudionika NOB-a, a 4145 njihovih udovica, kao i 118 pripadnika hrvatske domovinske vojske 1941-1945 te 1646 njihovih udovica, iako je Drugi svjetski rat okončan prije 78 godina.
I kraj svih njih, pretežito muškaraca, stvarno se doima strašnim da povlašteni status dobije i oko pet tisuća žena koje su rodile troje i više djece. Kao da je roditi dijete, što i osvojiti svjetsku i olimpijsku medalju. Zato su se Tomislav Tomašević i Možemo usudili to ukinuti.
Ali, tko bi se usudio unijeti barem imovinski cenzus u trajnu naknadu koju sportski ‘heroji’ dobiju kad navrše 45 godina bez obzira jesu li milijunaši, zaposleni ili umirovljeni.
Možda će vas zanimati
Ukidanje mjere roditelj odgojitelj: Pročitajte u cijelosti odluku Ustavnog suda o kojoj su curile informacije
Odlukom Ustavnog suda RH revidirana je odluka Grada Zagreba o izmjenama demografske mjere Roditelj odgojitelj.
Brojevi sve govore
Ustavni sud je ponavljao argumente Visokog upravnog suda koji je očito donio besprijekornu odluku, uglavnom ponavljajući teze Grada Zagreba. Eto i demograf prof.dr.sc. Nenad Pokos dobio je i s ustavnim pečatom lekciju iz demografije.
Iako je u pet godina od 2017. do 2021. rođeno 1968 trećeg, četvrtog i više djece nego od 2011. do 2015., te iako je u Zagrebu broj rođenih pao za 3 posto, a bez Zagreba u RH za 10,5 posto po Statističkom ljetopisu. U 2022. u Zagrebu je bilo 574 manje rođenih, a u prvih šest mjeseci u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji rođenih je 5282,596 manje nego 2022.
Ako Bandićeva mjera nije bila učinkovita, Tomaševićeva definitivno daje rezultate.
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/vecernji.hr