Nakon što je u Zagrebu odlukom ekstremno lijeve aktualne gradske vlasti (Možemo) uveden novi sustav razvrstavanja i odvoza otpada, zbog kojega je vlast već dugo vremena na meti žestokih kritika s različitih strana, gradonačelnik Tomislav Tomašević tvrdi kako je zadovoljan onim što je njegova vlast uvela.
Od 1. listopada kante za otpad maknute su s javnih površina u Zagrebu i tako je Zagreb navodno prestao biti kantograd. Oni građani koji nisu imali gdje s kantama i jedina im je opcija da one ostanu na ulicama moraju sami financirati gradnju boksova za kante i kontejnere.
Tomašević je prije nekoliko mjeseci tvrdio da će ti boksovi koštati oko 20.000 kuna te da su, u svrhu olakšavanja pronalaska izvođača, predložili 10 tvrtki koje mogu izvesti radove. No građani se žale da cijene boksova premašuju spomenutih 20 tisuća, a pojavili su se i problemi s postavljanjem.
Najnoviji primjer je maltretiranje stanara na Peščenici od kojih Gradski ured koji je odobrio postavljanje takvog boksa, sada traži dokumentaciju radi uklanjanja boksa. Dovedeni su situaciju da moraju Uredu koji im je izdao dozvolu – dokazati da je boks postavljen u skladu s propisima!
Boks za smeće – može pa ne može
Stanari Budakove ulice na zagrebačkoj Peščenici, nakon što su više od pola godine prikupljali dozvole, postavili su boks za otpad, na što su građane pozvale gradske vlasti. No u utorak je iz gradskog ureda koji je postavljanje boksa odobrio, stigao i dopis o njegovu uklanjanju.
> Čitateljica nam se požalila na Tomaševićev model odvoza otpada; poslala nam je i snimke
> Dr. sc. Dobrović: Što Možemo! radi krivo s biootpadom
> Državni inspektorat potvrdio da su Tomaševićeve plave ZG vrećice nezakonite
Stanari triju ulaza u ulici Divka Budaka odlučili su zaključavati otpad u boks, kako im susjedi ne bi bilo što ubacivali.
– Jer jako puno ima padobranaca koji to onda stavljaju sa strane i odu dalje, a onda mi nemamo ga gdje baciti i stavljamo ga pokraj kontejnera, govori Ivan Conjar, stanar zgrade, D. Budaka 7 za HRT.
Pokrenuli su postupak, iz pričuve platili boks oko 32 tisuće kuna, i dobili ga nakon 7 mjeseci.
– Postupak smo pokrenuli u 5. mjesecu, dobili odobrenje od čistoće, podnijeli zahtjev i tek smo u 9. mjesecu dobili prvo pozitivno mišljenje i nakon toga rješenje, a po rješenju smo stupili u realizaciju. Nakon svega skupa boks je tek ušao u funkciju iza nove godine, rekla je Dubravka Hren, predstavnica suvlasnika zgrade, D. Budaka 7, 8 i 9.
> Zagrepčani u problemu zbog Tomaševićevog modela: Gdje baciti izmet kućnih ljubimaca?
>Zagrebačka vlast građanima koji žive uz brdo smeća na Jakuševcu ukida naknadu za život u smradu
> Dr. sc. Dobrović za Narod.hr: ‘Što je Tomašević razgledavao u Ljubljani?’
Gradski ured koji je odobrio postavljanje, sada traži dokumentaciju radi uklanjanja boksa
No tu priči nije kraj. Gradski ured koji je odobrio postavljanje, sada traži dokumentaciju radi uklanjanja boksa.
Predstavnik suvlasnika zgrade Divka Budaka 9 poziva se da dođe osobno ili uputi zakonskog zastupnika 18. siječnja u ovaj ured u Zagrebu u predmetu uklanjanje gotove konstrukcije za smještaj za otpad u Ulici Divka Budaka nasuprot broju 9.
>Smrad u Novom Zagrebu osjeti se već danima: ‘Tomašević još nema rješenje za biootpad’
> Dr. sc. Dobrović: Tomašević i Možemo nisu riješili otpad i zaštitu zelenih zona, što je bilo njihovo najvažnije obećanje biračima
– Čistoća je predložila mjesto i na temelju Čistoće mi smo dobili mišljenje, rješenje i evo da bi sada nakon nove godine ja jučer dobila poziv za prilaganje sve dokumentacije radi uklanjanja boksa, govori Hren.
> Ljupka Gojić Mikić objavila fotografije Zagreba u otpadu i podsjetila na Tomaševićevu samohvalu
> Zagrepčani nezadovoljni odvozom otpada: ‘Tomašević obećava, ali nije se puno toga promijenilo’
Za grad to nije uklanjanje već …
Grad koji je prije sve provjerio i odobrio sada odgovara. Nije riječ o uklanjanju, nego o postupku utvrđivanja činjenica i donošenja pravno utemeljene odluke.
– Obavještavamo Vas da je Komunalno redarstvo zaprimilo prijavu građana vezano za način postavljanja boksa na navedenoj lokaciji te je, sukladno prijavi, komunalni redar podneskom zatražio potrebnu dokumentaciju kako bi se utvrdilo je li boks postavljen u skladu s rješenjem, izvijestili su iz Grada Zagreba.
Stanari su sada dovedeni u situaciju da moraju Uredu koji im je izdao dozvolu – dokazati da je boks postavljen u skladu s propisima.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt