U srijedu je, povodom Međunarodnog dana nestalih osoba i Dana sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu, održana je konferencija za medije u organizaciji Zajedničkog vijeća općina – Vukovar, Srpskog narodnog vijeća i udruge ”Protiv zaborava”, na kojoj je sudjelovao i posebni izaslanik predsjednika Republike Srbije za nestale osobe Veran Matić.
Ministarstvo hrvatskih branitelja reagiralo je na iznošenje Matićevih netočnih informacija o kojima je portal Narod.hr i izvijestio.
Nakon objave teksta o Matićevim izjavama oko nestalih, poslali smo Ministarstvu hrvatskih branitelja upit o njegovim tvrdnjama, nakon čega je spomenuto ministarstvo reagiralo priopćenjem.
Možda će vas zanimati
Vučićev izaslanik u Vukovaru u društvu Pupovca kritizirao Hrvatsku oko traženja nestalih
Vučićevog izaslanika je ‘sram koliko je malo učinjeno’ i kaže da postoji zastoj u identifikaciji i ekshumacijama
Srbija nije otvorena za suradnju oko pronalaska nestalih
”Prvenstveno ističemo da je na jučerašnjem obilježavanju Dana sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu, u Varaždinu, kojem je uz obitelji nestalih nazočio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, poslana jasna poruka svih sudionika kako bi napredak u procesu traganja za nestalima bio itekako učinkovitiji da Srbija i svi akteri koji imaju informacije o nestalima iste podijele s nadležnim institucijama.
>SOA upozorava na otvoreno pitanje ratnih zločina i nestalih u Domovinskom ratu: Zašto su trebale 3 godine za iskapanja u Boboti od dojave?
Netočni podaci o neidentificiranim posmrtnim ostacima
Stajališta g. Matića iznesena na konferenciji za medije u Vukovaru neprihvatljiva su i upućuju na politikantske ciljeve, a ne humanitarne, kako je to deklarirano. Služeći se zamjenom teza, na jučerašnjoj konferenciji za medije, nastojalo se obmanuti javnost o procesu traženja nestalih osoba.
Nastojeći opravdati nesuradnju Srbije, odgovornost za sporost procesa, nastoji se prebaciti na mjerodavna tijela Hrvatske. Tako su izneseni netočni podaci i zaključci o neidentificiranim posmrtnim ostacima. Ističemo kako NN posmrtni ostaci nisu „broj koji figurira“ kako je to izjavio g. Matić, nego vrlo složeno i osjetljivo pitanje na čijem rješavanju sustavno radimo.
Prema svim nestalima se postupa jednako od strane Hrvatske
Na konferenciji su izneseni navodi koji upućuju na diskriminaciju u procesu traženja nestalih osoba srpske narodnosti, što u potpunosti odbacujemo. Vlada je 2019. godine donijela prvi jedinstveni Zakon o osobama nestalim u Domovinskom ratu kojim je Hrvatska preuzela obvezu traganja za svim svojim državljanima, bez obzira na nacionalnost, stoga nećemo dopustiti teze da se prema nestalima postupa različito zbog njihove nacionalnosti.
Unatoč nedostatku suradnje i relevantnih informacija od strane Srbije, zahvaljujući naporima Ministarstva hrvatskih branitelja i nadležnih tijela, u proteklih sedam godina, provedeno je 370 probnih iskapanja na više od 900 tisuća četvornih metara terena i identificirane su 254 osobe. Od prošlogodišnjeg obilježavanja Dana sjećanja na osobe nestale u Domovinskom ratu istraženo je 58 lokacija te su identificirane 33 osobe nestale u Domovinskom ratu.
Matić šuti o posmrtnim ostacima nestalih Hrvata
Kad bismo imali informacije koje uporno tražimo od Srbije i pojedinaca koji znaju gdje su premještane grobnice i posmrtni ostaci osoba, zasigurno bismo bili učinkovitiji. O tome g. Matić šuti.
Hrvatska traženju nestalih osoba pristupa kao prioritetnom humanitarnom pitanju i nećemo dopustiti da se ovo najbolnije otvoreno pitanje zloupotrebljava za revidiranje činjenica o uzrocima Domovinskoga rata i razmjerima stradanja koja su posljedica velikosrpske agresije.
>Potraga za nestalima u Domovinskom ratu: Upućen apel osobama koje imaju informacije o grobnicama
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr