Ministrica Vučković o kancerogenom herbicidu glifosatu: ‘Hrvatska ga zasad neće zabraniti’

Podijeli

Iako stanovništvo Hrvatske u svojim tijelima ima najveću koncentraciju glifosata od svih u Europskoj uniji, Plenkovićeva ministrica poljoprivrede Marija Vučković rekla je da se u Hrvatskoj zasad neće zabraniti upotreba glifosata. Tvrdi da je riječ o aktivnoj tvari, herbicidu koji se pokazao najučinkovitijim u borbi protiv korova i o tvari za koju se sumnjalo i sumnja da je potencijalno kancerogena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica je ustvrdila kako za sada nemamo razloga naškoditi konkurentnosti naših poljoprivrednika i trenutačno zabraniti glifosat.

> Herbicid koji izaziva rak rabe hrvatski vinogradari, maslinari i uzgajivači mandarina

> Svjetska zdravstvena organizacija potvrdila: Sredstvo protiv korova može izazvati rak

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kancerogeni glifosat prisutan kod čak 40 posto Hrvata: Što nam TTIP još donosi uz GMO?

Stanovništvo Hrvatske u svojim tijelima ima najveću koncntraciju glifosata od svih u EU

Istraživanje provedeno 2016. godine utvrdilo je da je kancerogeni glifosat prisutan kod čak 40 posto Hrvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Monsanto je patentirao glifosat 1970. Proizvodi ga od 1976., te se danas godišnje proizvede 650.000 tona godišnje, što čini biznis vrijedan 6,5 milijardi dolara. Svoje brzo širenje svjetskim tržištem može zahvaliti tome što su mnoge genetski modificirane poljoprivredne kulture prilagođene tako da budu otporne baš na njega, pa se najviše koristi tamo gdje ima najviše GMO usjeva.

Tijekom 2015. godine objavljeni su rezultati istraživanja Medicinskog laboratorija u Bremenu, koji su mjerili razine glifosata u urinu građana 18 europskih zemalja. Jedna od njih je bila i Hrvatska, te je tada glifosat pronađen u urinu kod čak 40 posto Hrvata.

Multinacionalne kompanije umanjuju opasnost glifosata za zdravlje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korištenje glifosata usko je povezano s uzgojem GMO-a, jer postojeće sorte GMO soje i kukuruza sadrže proteine koji uzrokuju toleranciju sorti na herbicide koji sadržavaju glifosat.

Glifosat je patentiran početkom 1970-ih, te je bio uveden na tržište 1974. godine kao herbicid širokog spektra. Ubrzo je postao najprodavaniji herbicid. Patent mu je istekao 2000. godine pa mnoge tvrtke trenutno prodaju glifosat. Glifosat je kemikalija koju pronalazimo u herbicidima namijenjenima uništavanju nepoželjnih korova. Upravo su i herbicidi na bazi glifostata postali najviše korištena poljoprivredna kemikalija svih vremena.

Osim njegova intenzivna korištenja, glifosat se pokazao vrlo kontroverznim, što je dovelo do porasta zabrinutosti o njegovoj sigurnoj upotrebi.

Europska komisija primjenu glifosata dopustila je 2002. Otada je nekoliko znanstvenika, prvenstveno iz Velike Britanije i Brazila, ustvrdilo da su studije na osnovu koji je glifosat odobren u EU kao zdravstveno neškodljiv, bile pristrane, praktično lažirane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Multinacionalne kompanije umanjuju opasnost glifosata za zdravlje jer i dalje žele prodavati GMO koji je jedino konkurentan s aplikacijom tog herbicida“, upozorila je bivša hrvatska zastupnica Marijana Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Povezani članci