Vlada je u četvrtak utvrdila nove visine trošarina na duhanske prerađevine i duhanske proizvode, pri čemu će najviše, za 75 posto, porasti trošarina na grijani duhan, dok će za sitno rezani duhan i cigarete porasti oko osam posto, pri čemu kutija cigareta ne bi smjela poskupjeti za više od dvije kune.
Javno savjetovanje za ovu uredbu provedeno je od 5. do 20. veljače ove godine, a kako je na sjednici Vlade u četvrtak izjavio potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić, s obzirom na to da će uredba stupiti na snagu 1. ožujka, ukupan izračunati efekt na povećanje prihoda u državnom proračunu po osnovi trošarina na duhanske prerađevine i proizvode bit će oko 300 milijuna kuna do kraja 2021. godine, prenosi N1.
Tako, izvijestio je Marić, povećava se visina trošarine na cigarete i iznos minimalne trošarine na cigarete, pri čemu specifična trošarina raste s dosadašnjih 370 kuna na 400 kuna za 1000 komada cigareta, što je povećanje od 8,1 posto, dok će minimalna trošarina na cigarete porasti na 888 kuna za 1000 komada cigareta, s dosadašnje 824 kune, što je skok od 7,77 posto.
Proporcionalna trošarina od 34 posto od maloprodajne cijene cigareta, pak, ostaje ista.
Iako ne mogu utjecati na proizvođače i distributere po pitanju maloprodajnih cijena, po kalkulacijama i dosadašnjoj praksi, ne bi smjelo doći do povećanja cijene kutije cigareta većeg od dvije kune, istaknuo je ministar financija te dodao da su cigarete najznačajnije zastupljene po upotrebi, pa tako i po doprinosu državnom proračunu.
Nadalje, visina trošarine na sitno rezani duhan za savijanje cigareta i ostali duhan za pušenje, kao i za kategoriju novih duhanskih proizvoda, povećava se za 7,5 posto, s 800 na 860 kuna za jedan kilogram, dok će na isti iznos i za isti postotak skočiti i trošarina na cigare i cigarillose, pri čemu se iznos trošarine odnosi na 1000 komada.
Visina trošarine na grijani duhanski proizvod porasti će, pak, za 75 posto, s dosadašnjih 800 kuna na 1400 kuna za jedan kilogram.
S druge strane, visina trošarine se neće mijenjati u odnosu na e-tekućine te ostaje nula kuna za jedan mililitar.
Dijalog s gospodarstvenicima
Nakon sjednice Vlade ministar Marić komentirao je i mjere za gospodarstvenike nakon popuštanja mjera u ponedjeljak.
“Nastavit ćemo dijalog s predstavnicima gospodarskih djelatnosti koje sup od utjecajem mjera. I dalje ostajemo pri stavu da su ljudski životi prioritet, a na gospodarskom planu očuvanje radnih mjesta. Preko 103 milijuna kuna je dosad isplaćeno, krenule su prve isplate za siječanj. Za siječanj se ne mora prvo platiti račun pa tražiti refundaciju, to smo promijenili”, kazao je.
Što se tiče mjera za ožujak i travanj, Marić je ponovio da će se o tome još razgovarati. “Vjerojatno će biti nastavljene mjere, ali u kojem obliku i na koji način, razgovarat ćemo”, kazao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa