Predsjednik Hrvatske vlade Andrej Plenković izrazio je nezadovoljstvo tvrdnjama da su malverzacije na Geodetskom fakultetu u Zagrebu vezane za europske novce.
Upitan je li isplaćenih 19,1 milijun kuna novac iz državnog proračuna, kako tvrdi ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ili je to europski novac kako tvrdi Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), Plenković je odgovorio protupitanjem odakle novinarima takve tvrdnje.
“Odakle to vama, gdje su oni rekli da je to europski novac, je li Ured europskog tužitelja dao neku izjavu? Ili je to opet neko plasiranje preko medija? To ne dolazi u obzir da Državno odvjetništvo ili Ured europskog tužitelja tako plasiraju. Točka”, rekao je Plenković tijekom boravka u Istarskoj županiji.
‘Ministrica Obuljen Koržinek je rekla sve’
No nakon točke, Plenković je ipak dodao još nešto. Ustvrdio je da je ministrica Obuljen Koržinek rekla sve. Nije se međutim osvrnuo na pozadinu istrage, odnosno na ozbiljne tvrdnje o malverzacijama.
>Akcija policije i europskog tužitelja: Istražuju se malverzacije na Geodetskom fakultetu
”Je li bilo nepravilnosti na Fakultetu, neka se istražuje, ali dovoditi u pitanje kratak rok u kojem treba popisati štetu je nešto sasvim drugo i tu možemo voditi rasprave i to javno, a ne da tu netko nekome nešto šapće”, dodao je.
Ostalo je nejasno zašto je predsjedniku Vlade u slučaju istrage o milijunskim malverzacijama najvažnije pitanje je li novac hrvatski ili europski.
Zar je ‘europski’ novac važniji od ‘hrvatskog’?
Bi li slučaj možda bio manje težak kad bi se pokazalo da novac potječe iz hrvatskog državnog proračuna?
U srijedu ujutro, po nalogu europskog tužitelja, policijski istražitelji ušli su u zgradu u kojoj živi bivši dekan Geodetskog fakulteta Almin Đapo. EPPO već neko vrijeme istražuje malverzacije europskim novcem na tom fakultetu.
Prema informacijama do kojih je došao N1, istragom će biti obuhvaćeno 30-ak osoba, pored Đape i nekolicine njegovih suradnika na fakultetu. Sumnja se da su bivši dekani njegovi ljudi, među kojima je najzvučnije ime profesora Boška Pribičevića, organizirali cijeli lanac za izvlačenje europskih sredstava.
>Europski tužitelji objavili izvješće: U Hrvatskoj istražuju 23 slučaja teška 313 mil. eura
U tom lancu bile su, kako se sumnja, razne tvrtke koje su, prema zasad dostupnim informacijama, ispostavljale fakture za poslove koji nisu obavljeni.
Javnosti najpoznatiji su slučajevi kupovine plovila i automobila na račun europskih fondova, a navodno za potrebe fakulteta. No, kako su mediji ranije izvještavali, i vozila i plovilo korišteni su u privatne svrhe.
Ministrica Obuljen Koržinek rekla je u srijedu da je odluku o angažiranju Geodetskog fakulteta (GF) za popisivanje i procjenu šteta na kulturnoj baštini nakon potresa donijela temeljem zakona te je odbacila medijske tvrdnje da je taj posao preplaćen.
Izvor: narod.hr