Hrvatski premijer Andrej Plenković prvi put u mandatu otišao je u posjet Srbiji, jedinoj susjednoj zemlji koju kao predsjednik Vlade nije posjetio. U Subotici će otvoriti Hrvatski dom, jedan od znakova da su opterećeni odnosi dviju zemalja u posljednje vrijeme krenuli uzlaznom putanjom. Premijer je prije posjeta Subotici obišao katedralu sv. Dimitrija u Srijemskoj Mitrovici, a susreo se sa srijemskim biskupom koadjutorom mons. Fabijanom Svalinom.
Hrvatski premijer Andrej Plenković stigao je u petak prijepodne u Srbiju. Posjet hrvatskoj manjini započeo je susretom sa srijemskim biskupom koadjutorom Fabijanom Svalinom u vojvođanskom gradu Srijemskoj Mitrovici, javlja HRT.
– Ovo je jedan povijesni događaj koji se dogodio u Srijemskoj Mitrovici, na to smo kao pripadnici hrvatske zajednice ponosni i zahvalni. Nadamo se da će ovaj posjet pridonijeti rješavanju nekih pitanja, rekao je Svalina.
Sastanak iza zatvorenih vrata održan je nakon obilaska katedrale svetoga Dimitrija, a na njemu su, uz biskupe, bili mjesni svećenici te predstavnici katoličkih i hrvatskih institucija i organizacija u Srijemu. Srijemska Mitrovica vjersko je i institucionalno središte Hrvata katolika u Srijemu.
– Naš narod je na ovom prostoru ostao malobrojan. Posebno 90-ih godina otišlo je jako puno Hrvata, preostali žele ovdje živjeti, a da bismo živjeli, potrebna nam je podrška, podrška koja dolazi iz Hrvatske i ovog posjeta, ali i podrška koju imamo od većinskog naroda i vlasti, rekao je Eduard Španović, župnik u Srijemskoj Mitrovici.
Tu je vojvođansku regiju tijekom ratnih devedesetih pod pritiskom i prijetnjama napustilo između 30.000 i 40.000 građana hrvatske nacionalne pripadnosti.
Nakon gostovanja u Srijemskoj Mitrovici hrvatski premijer odlazi na sjever Vojvodine, na susret s vodstvom zajednice u Subotici.
Sa srbijanskom premijerkom Anom Brnabić otvorit će novo sjedište hrvatske manjine, Hrvatski dom Maticu.
Novo zdanje nedaleko od središta Subotice bit će sjedište Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV), Novinske izdavačke ustanove “Hrvatska riječ” i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, a objekt bi trebao biti i centar kulturnog i društvenog života hrvatske zajednice u Srbiji.
Izvor: narod.hr/HRT