U pregledu tjedna koji je iza nas izdvojili smo: Mostov zastupnik Nikola Grmoja o izboru za novog šefa DORH-a, ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić o povećanju plaća i kolika bi minimalna plaća trebala biti te što kaže sigurnosni stručnjak Gordan Akrap o ilegalnim migracijama.
Grmoja: Državni odvjetnik treba biti neovisan, a to je teško uz ovakav način izbora
Mostovac Nikola Grmoja u HRT-ovoj emisiji “Poligraf” komentirao je izbor za čelnika DORH-a. Naime, u petak su objavljena imena kandidata koji se natječu za tu poziciju. Grmoja je istaknuo da novi državni odvjetnik treba biti stručan i neovisan. Kritizirao je način izbora državnog odvjetnika.
“Treba razmisliti o biranju dvotrećinskom većinom u Saboru. Možda produljenje mandata, da ime jedan mandat li da traje dulje, da ne ovisi o vladajućoj većini, da ne ovisi o promjeni vlasti i dodvorava se toj vlasti”, kazao je.
U javnosti se, kao najizgledniji čelnik DORH-a, spominje sudac Visokog kaznenog suda Ivan Turudić. Grmoja smatra da on nije dobar izbor.
“To je čovjek koji je bio dosta blizak određenim HDZ-ovim strukturama. Koliko je blizak Andreju Plenkoviću, sadašnjoj vladajućoj većini, ja to ne mogu znati, ali sigurno čovjek uz kojeg se vežu mnoge kontroverze. U tom smislu njegovo imenovanje za glavnog državnog odvjetnika neće previše promijeniti način funkcioniranja državnog odvjetništva. Državnog odvjetnika imenuje vladajuća većina, odnosno izglasava Hrvatski sabor, a predlaže vlada. Mi smo kroz cijelo ovo vrijeme mogli vidjeti kako sadašnja glavna državna odvjetnica zapravo pogoduje vladajućima. Ako se imenuje gospodin Turudić, tada će stvari samo možda biti transparentnije. Znat ćemo da imamo nekoga tko je bio vezan uz HDZ na čelu državnog odvjetništva”, kazao je.
Jurčić: Minimalna plaća bi trebala iznositi tisuću eura neto
Ekonomski analitičar i stručnjak Ljubo Jurčić za N1 je govorio o ekonomskoj situaciji u zemlji i o povećanju plaća.
“Povećanje plaća može biti realno, postoji više faktora zašto je to moguće. Moramo imati u vidu da se kapitalna ulaganja sad dominantnije financiraju iz europskih fondova. Pripreme za povlačenje novca iz fondova su otišle sve dalje, rasterećuje se proračun i otvara se prostor za veće plaće i mirovine. Što se tiče države, inflacija ima isti efekt kao porez. Ne povećavaju se porezne stope nego baza i time se nominalno više puni proračun”, kazao je Jurčić.
Dodao je da je ovo možda najbolje vrijeme u povijesti Hrvatske za sindikate da pregovaraju s Vladom u vezi povećanja plaća.
“Prije smo govorili o uhljebima, a sad se ne mogu naći ni ljudi za državnu službu. Privatni sektor je prisiljen dizati plaće zbog nedostatka radnika. Treći element su ugostiteljstvo i građevina, a ta će se radna mjesta morati popuniti stranim radnicima. Minimalna plaća bi trebala iznositi tisuću eura neto, prosječna plaća dvije tisuće eura, a za ljude s fakultetskom diplomom ne bi trebala biti ispod 3 tisuća eura”, naglasio je.
Akrap: Ilegalne migracije oblik organiziranog kriminala
Stručnjak za sigurnosnu politiku Gordan Akrap sa Sveučilišta obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman” komentirao je u emisiji “U mreži Prvog” HRT-a ilegalne migracije.
“Nažalost postoji veliki broj slučajeva ilegalnih migranata koji zloupotrebljavaju pravo azila. Pitanje sigurnosti treba biti pitanje od opće društvene važnosti, znači to nije rezervirano samo za pojedine grupe, nego i za zajednicu. Pitanje je gdje počinju vaša prava, a završavaju moja i obrnuto. Ovo je dobro rješenje kojim će se pokušati suzbiti ilegalne migracije”, smatra Akrap.
Naglasio je kako su ilegalne migracije oblik organiziranog kriminala.
“Ako se želimo se suočavati s ilegalno organiziranim kriminalom, onda se moramo suočavati ne samo s njegovim posljedicama, nego i uzrocima”, dodao je.