Da priča s roditeljima odgojiteljima još nije gotova potvrđuje nova odluka Upravnog suda u Zagrebu. Prema informacijama koje je objavila Hrvatska udruga roditelja odgojitelja (HURO), Upravni sud je u jednome od predmeta u kojemu zastupaju roditelje odgojitelje povodom individualnih tužbi odlučio prekinuti upravni spor i podnijeti zahtjev Visokom upravnom sudu radi preispitivanja zakonitosti gradske Odluke iz 2021. U to, podsjećamo da je odluka o ukidanju ove mjere predana Ustavnom sudu. Na to je za narod.hr upozorio odvjetnik Karlo Novosel, dok Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji kaže da su se Tomislav Tomašević i Možemo okomili na najranjivije skupine te se nada se da će sudovi, kojima su podnijeli pojedinačne tužbe, i Ustavni sud kojeg je UiO zatražilo očitovanje, ”reagirati na Tomaševićevo nezakonito djelovanje”.
Sporna gradska Odluka o ukidanju mjere roditelj odgojitelj potvrđena je od strane Visokog upravnog suda presudom u veljači 2023. i tada se nastavlja pravna i financijska agonija za oko 5400 korisnika i članove njihove obitelji, upozorava HURO u priopćenju u srijedu.
Novčana naknada smanjila se s dotadašnjih 5.500 kuna na hrvatski minimalac (560 eura) da bi od kolovoza sve te višečlane obitelji bez obzira na prva pravomoćna rješenja počele dobivati samo 280 eura novčane pomoći.
>Vrtić za djecu s teškoćama u razvoju odbio upisati blizance; majka za Narod.hr: U Zagrebu sve važnije od djece
Sada je ocjenu te gradske odluke zatražio i Upravni sud u Zagrebu.
”Preostaje vidjeti reakcije za preostalih nekoliko stotina tužbi na Upravnom sudu, kojem su se roditelji obratili za obranu pravomoćnih rješenje izdanih prije nego je Tomašević dolaskom na vlast odlučio zakonski upitno ukidati novčanu naknadu, bez da je osigurao prihvatljive kompenzacijske mjere, osobito nove vrtiće kojih u gradu Zagrebu nedostaje u iznimno velikom broju”, upozorava predsjednica HURO-a Ana Marija Berbić Lacko.
”Ova pojedinačna odluka Upravnog suda osnažuje vjeru u pravdu…Priča s roditeljima odgojiteljima još nije gotova”
”Ova pojedinačna odluka Upravnog suda osnažuje vjeru u pravdu, te ulijeva dodatnu nadu da će se prije 1. listopada, kada bi iz mjere bez centa naknade trebalo biti izbačeno oko tri tisuće korisnika (a prvenstveno su to žene), oglasiti i Ustavni sud na kojem je HURO podnio tužbu zbog ustavno upitne presude Visokog upravnog suda’, poručuje Berbić Lacko.
>Pravobraniteljica za djecu upozorila Tomaševića na roditelje odgojitelje; on se oglušio
Napominje da ”priča s roditeljima odgojiteljima još nije gotova” i ujedno poziva sve korisnike mjere roditelj odgojitelj da ”nastave koristiti svoj individualni pravni put, a sve u borbi protiv vlasti koja od demografije u gradu nije ostavila ni slovo d”.
Odvjetnik Novosel: Ustavni sud nije donio svoju odluku, Grad Zagreb nastavlja dalje po svom
Ustavnu tužbu podnijela je i udruga U ime obitelji. Odvjetnik Karlo Novosel za Narod.hr prokomentirao je novi moment borbi roditelja odgojitelja za stečena prava.
”Imamo dva postupka koja su pokrenuta. Prvi je osporavanje odluke Grada Zagreba na novčanu naknadu roditelja odgojitelja i ocjenu zakonitosti pred Visokim upravnim sudom i Ustavnim sudom.
Svaki korisnik ove mjere može podnijeti zahtjev Visokom upravnom sudu. U tom postupku vodimo sada tu bitku zajedno. Znači podnijeli smo zahtjev Ustavnom sudu da procijeni je li ta odluka u skladu s Ustavom ili nije i taj postupak je u tijeku”, kaže nam.
>Tomašević je lagao VUS-u: Zbog nedostatka mjesta u vrtićima doći će do nezamislivog kaosa
Paralelno s tim postupkom, iako Ustavni sud nije donio svoju odluku, Grad Zagreb nastavlja dalje po svom.
”Oni ne čekaju konačnu odluku sudova već dostavljaju svakom pojedinačnom korisniku mjere, temeljem svoje odluke, pojedinačna rješenja kojim im ukidaju prava.
Svaki od tih pojedinačnih korisnika, kako bi se zaštitio, znači kako bi u slučaju da Ustavni sud utvrdi da je sve to nezakonito, mora dalje ići s tim postupkom i štititi svoja prava. Tako da imate jedan postupak i uz to tisuće malih pojedinačnih od korisnika mjere roditelj odgojitelj koji su se odlučili boriti na taj način”, dodaje Novosel.
Grad, napominje, umjesto da pričeka konačnu odluku Ustavnog suda, radi i dalje po svom, pa i pod cijenu svih mogućih troškova po gradsku blagajnu koji iz svega toga mogu izaći.
”Oni su u riziku da izgube, a onda moraju platiti milijune eura roditeljima odgojiteljima. Unatoč tome, idu dalje”, upozorava Novosel.
Novosel: Odluka ide u prilog korisnicima mjere
U svim pojedinačnim predmetima koje su pokrenuli na Upravnom sudu korisnici mjere, sudac u svakom pojedinačnom predmetu može reći: Ja mislim da odluka u ovom predmetu nije zakonita i može prekinuti predmet dok se konačno ne odluči o zakonitosti odluke o ukidanje mjere.
Novosel kaže da konkretni predmet o kojem izvještava HURO nije od njegovih klijenata, no pretpostavlja da je riječ o tome da je na Upravnom sudu u tom konkretnom predmetu rečeno, da s obzirom da je dignuta ustavna tužba, ”mi ne želimo suditi po odluci Visokog upravnog suda koji je ranije utvrdio da je odluka o ukidanju mjere zakonita i prekidamo postupak dok se to konačno ne odluči na Ustavnom sudu’‘.
Kaže da ova odluka ide u prilog korisnicima mjere i dokazuje da ipak postoje pravnici unutar sustava koji nisu sigurni je li donesena odluka o ukidanju mjere ispravna.
Rekao je da je to čak i drsko jer je Visoki upravni sud hijerarhijski viši od Upravnog suda, a na Upravnom sudu prema ovoj novoj odluci, to se postupanje Visokog upravnog suda propituje.
”Ustavni sud hipotetski odluku o ustavnosti može donijeti za pet godina. I što onda? Mi možemo tražiti pravni lijek temeljem toga protiv svih odluka, žalbi, rješenja u proteklom razdoblju”, zaključuje Novosel.
Markić: Tomašević i Možemo okomili su se na najranjivije društvene skupine
”Nadamo se da će sudovi kojima smo podnijeli pojedinačne tužbe i Ustavni sud koji smo zatražili očitovanje reagirati na Tomaševićevo nezakonito djelovanje”, komentirala je Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji.
”Tomašević i Možemo okomili su se na najranjivije društvene skupine – obitelji s više djece, obitelji s malom djecom, sada i na korisnike socijalnih stanova. U samo 5 godina mjere roditelj odgojitelj u Zagrebu se rodilo 500 više djece nego u prethodnom petogodišnjem razdoblju. A danas nedostaju vrtićka mjesta za 5,000 djece. Nadamo se da će sudovi kojima smo podnijeli pojedinačne tužbe i Ustavni sud koji smo zatražili očitovanje reagirati na Tomaševićevo nezakonito djelovanje”, poručila je Markić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr