“Andrej Plenković bi prije svega trebao odgovoriti svojoj stranci i sebi kako je 2014. HDZ dobivao 42 posto potpore, a sada je zapravo dobio nešto malo preko 23 posto. To se odnosi se i na SDP. Kako to da su s 29,9 posto došli na 18,6. U sredini se tanji podrška onim klasičnim strankama na koje smo navikli da budu uvijek dominantne”, istaknula je prof. dr. sc. Smiljana Leinert-Novosel s Fakulteta političkih znanosti komentirajući na HRT-u ukupni pad podrške HDZ-u i SDP-u.
> Bernardić plakao tijekom govora, pričao o ‘ujedinjenom SDP-u’
> Neslužbeni rezultati za EU parlament: HDZ i SDP osvojili jednak broj mandata
“Naravno da je to poruka koja kaže: Provjerite koje je vaše biračko tijelo. Što vi radite? Jeste li se pomaknuli prema desno, jeste krenuli previše prema centru ili prema lijevoj strani? Da bi uopće znali artikulirati poruke i pridobivati to svoje tijelo, postoji uvijek pravilo koje kaže ovako – vidi gdje su nezadovoljni ljudi, njima se primarno usmjeravaš, drugo, potvrđuješ odnos sa svojima. Ovdje kao da je izgubljena veza s njihovim dovečerašnjim biračima. Andrej Plenković mora odgovoriti na pitanje što je s njegovom izbornom bazom, kome se on obraća?“, kaže prof. dr. sc. Leinert-Novosel.
“Osnovni je problem – zapitati se kome se obraćaš? Očito su Suverenisti i Neovisni za Hrvatsku privukli ono tijelo koje je bilo prije autentično HDZ-ovo biračko tijelo.
S druge strane ovi su rezultati pokazali SDP djeluje nepoderivo. Na neki je način ovo bio jako dobar test za Bernardića, koji je sad zapravo spoznao koje su njegove pozicije i kakvu podršku ima i što od sada može dalje raditi. On pomalo euforično pozdravlja i najavljuje ono što će se događati, ali da, ovo je bio jedan jako neugodan test za njega, koji je pokazao da ljudi ipak žele jednu takvu opciju i da i oni trebaju promisliti kome će se od sada obraćati. Na koji će to način činiti, kako bi pridobili i zadržali onaj dio biračkog tijela koji isto tako klizi na lijevu stranu drugim strankama. One nisu dobro uspjele. Prema tome postoji šansa da se to biračko tijelo pojača”, zaključila je prof. dr. sc. Leinert-Novosel.
> Godišnjica prosvjeda protiv Istanbulske: Sjećate li se Božinovićevih 5 tisuća ljudi?
> Ivica Šola: Marakeški sporazum ima cilj uvesti šerijatski zakon o blasfemiji
Plenkovićevo nametanje Istanbulske konvencije i Marakeškog sporazuma
Podsjetimo, 2018. godine Hrvati su kroz velike prosvjede izrazili snažno protivljenje Plenkovićevom nametanju Istanbulske konvencije. Predstavljena je javnosti kao međunarodna konvencija koja će pomoći sprječavanju nasilja nad ženama, no ubrzo se ispostavilo da bi njen stvari cilj mogao biti nešto posve drugo. Kritičari su isticali kako Istanbulska koristi terminologiju koja se ne može protumačiti drukčije nego kao uvođenje rodne ideologije, tj. kako se fluidni pojam roda uvodi umjesto biološki određenog spola, te kako je pravi cilj omogućavanje svakom da se u bilo kojem trenu proglasi bilo ženom bilo muškarcem neovisno o činjeničnom stanju, odnosno zaštiti “pravo” na svojevoljni izbor spola posve neovisan o stvarnom spolu.
Unatoč tome što su sve veće političke stranke i snage u Hrvatskoj podržale “Istanbulsku”, prosvjedi protiv njene ratifikacije okupili su vrlo velik broj građana ne samo u Zagrebu, već i u Splitu i drugim gradovima. Koliko velik u Zagrebu ne zna se – jer iako su čak i izrazito lijevi portali broj prosvjednika isprva procijenili na pet do deset tisuća na inicijalnom mjestu okupljanja, na Trgu žrtava fašizma, a znatno više na samom Trgu bana Jelačića, policija je izdala priopćenje kako je na prosvjedu bilo – 1500 ljudi.
Zanimljivo je da se nešto slično dogodilo i u subotu s velikim Hodom za život u Zagrebu. Policija je najprije objavila da je bilo okupljeno pet tisuća sudionika koji žele zaštititi život od začeća do prirodne smrti, na kojemu Plenković nije bio viđen za razliku od prosvjeda kojeg je organizirala glumica Jelena Veljača. Kasnije je policija broj povećala na sedam tisuća, iako je većina medija izrazila duboku sumnju u tako mali broj s obzirom na veličinu kolone koja se protezala širinom cijele Ilice do Gornjega grada.
“Marakeški sporazum, ima nečasne ciljeve: srušiti vladavinu zakona pod krinkom ljudskih prava te uvesti šerijatski zakon o blasfemiji te zapravo potiče ljude da na legalan, pa i ilegalan način krenu prema EU, dovest će uskoro do ozbiljne medijske cenzure te onemogućiti bilo kakvu raspravu utemeljenu na činjenicama o islamu u Europi”, upozorio je Ivica Šola na dokument koji ne potiče red, nego nastavlja već uspostavljeni i kontrolirani migracijski nered.
Prosvjednim hodom pod nazivom “Stop Marakeškom sporazumu” duž Marmontove ulice i Rive u prosincu 2018. Splićani su upozorili na taj sporazum te su pozvali Plenkovićevu Vladu da ga odbaci, ocjenjujući da da je “zloćudan i podvaljen” dokument kojim se žele omogućiti nesmetane migracije.
No, unatoč tome Vlada Andreja Plenkovića poslala je u Marakeš Davora Božinovića, te je tamo isti i usvojen.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr