U zagrebačkom Resniku održan je prosvjed protiv najavljene izgradnje centra za gospodarenje otpadom na tom području. Taj se projekt aktualizirao nakon još jednog odrona na odlagalištu Jakuševec. Stanovnici Resnika protive se izgradnji Centra jer smatraju da će im ugroziti zdravlje. Traže od gradonačelnika Tomislava Tomaševića da odustane od projekta.
Pod nazivom “Resnik je problem, a ne rješenje!” prosvjedni je skup organizirala Udruga za zaštitu okoliša Resnik, a okupili su i ekološke, braniteljske i druge udruge, župljani, vijećnici mjesnih odbora i građani. Sa središnjeg trga ispred crkve, okupljeni stanovnici Resnika poručili su kako ne žele da se nakon zatvaranja odlagališta otpada Jakuševec, smeće dovozi njima. Ako se zatvara Jakuševec, ne treba otvarati, još opasniji kompleks. Na prosvjedu su bili i gradski zastupnici Ivica Lovrić, Trpimir Goluža, Igor Peternel, Renato Petek, Slaven Dobrović.
>Udruga za zaštitu okoliša Resnik Možemo i SDP-u: Spalionice nisu rješenje, nego novi problemi!
Na transparentima koje su prosvjednici istaknuli pisalo je “Hoćemo parkove i cvijeće – NE Tomaševićevo smeće”, “Onečišćenje zraka – rizik za naše zdravlje. Čist zrak = čista pluća”, “20 godina bez pomaka na bolje”.
Možda će vas zanimati
Sedak o Tomaševićevom prebacivanju odgovornosti za Jakuševec: On je zaposlen da taj problem riješi
Tomaševićevo krizno komuniciranje i bježanje od odgovornosti za Narod.hr komentirao je komunikacijski stručnjak Kristijan Sedak
U priopćenju Udruga za zaštitu okoliša Resnik ističe kako je kaos s otpadom sve veći i da su izostale su obećane promjene aktualne vlasti.
Možda će vas zanimati
Tomašević je godinama lagao da će zatvoriti Jakuševec, sjetite se njegovih izjava
Tomašević je na krilima obećanja o zatvaranju Jakuševca došao na vlast. Obećanja su bila lažna, a nakon 2 odrona u mjesec dana upomoć zove…
“Zelena vlast u Zagrebu u 2,5 godina nije napravila ništa, osim nepravednog sustava naplate otpada u vlastitom interesu, nego nastavlja parcijalne interese grupacija, kojih je Grad Zagreb talac već 25 godina, stvarajući ‘napuljizaciju’ i kaos sa smećem kako bi ucjenama i političkom trgovinom ubrzala realizaciju štetnih projekata”, poručili su.
Problem Jakuševca neće se riješiti stvaranjem opasnijeg Jakuševca
Dodaju da se problem Jakuševca neće se riješiti stvaranjem još jednog novog, goreg i opasnijeg Jakuševca u Resniku preko puta Janafovih skladišta nafte i plina, na Zagrebačkom vodonosniku, u gusto naseljenom i području intenzivne proizvodnje povrća za zagrebačke tržnice, s nesagledivim dugoročnim štetnim posljedicama na sve građane cijelog Grada Zagreba i šire, gdje će život uskoro biti nemoguć! Novi gori Jakuševec u Resniku nije interes građana Grada Zagreba i šire!
Predsjednik VMO Resnik u ime svih vijeća izravno pogođenih mjesnih odbora i podržavajućih vijećnika VGČ Pešćenica-Žitnjak, je istaknuo da građani pogođenih mjesnih odbora već trpe veliku dugogodišnju narušenu kvalitetu života i neće dopustiti da se izravno ugrožava zdravlje njih i njihove djece. Svi zajedno i jednoglasno poručuju da ovakvi projekti, ni Resnik i Peščenica-Žitnjak nisu opcija Grada Zagreba za ove štetne projekte i po tom pitanju nema kompromisa.
>Udruga Resnik upozorava na potencijalnu ‘eko-bombu’ u Zagrebu: Ovo ilegalno odlagalište velika je i izravna prijetnja
Vesna Grgić iz Foruma braniteljske udruge Vidra–Zeleni odred je najavila dalekosežnu borbu s obzirom na ogromne količine kancerogenih tvari koje će biti emitirane iz spalionica i pogubno djelovati na ljudski organizam, te učiniti tla neplodnim.
Sanja Šutej iz VMO Žitnjak istaknula je zabrinjavajući trend dokazanih povećanja kancerogenih oboljenja te utjecaj i povezanost spalionice i štetnih emisija na pojavnost istih.
Marina Galović, predsjednica Udruge povrćara Zagreba i Zagrebačke županije izrazila je zabrinutost i protivljenje ZCGO i odlagalištu u Resniku, jer je to Zeleni pojas Zagreba na kojem se uzgaja povrće i žitarice na 30 OPG-ova. Svi OPG-ovi su u Eko shemi i domaći su opskrbni lanac čija hrana završava na stolovima Zagrepčana i šire.
Tomislav Čolakić iz ekološke Udruge eko Zagreb poručio je da postoje neusporedivo bolja, jeftinija i zdravstveno, ekološki financijski prihvatljivija rješenja – ekološki sustav gospodarenja otpadom, bez kojih nema uspostave sustava u skladu s cirkularnom ekonomijom i da takva rješenja dalju najbolje rezultate, što je već dokazano i u EU i svijetu, pa i u RH. Grad Zagreb ih odbija.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr