Nakon razgovora s trgovcima i bankarima o paketu mjera za građane i gospodarstvo, Vlada je u srijedu u Banskim dvorima održala i sastanak s predstavnicima sindikata, umirovljenika, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske udruge poslodavca i HGK.
“Danas smo različitim grupacijama predstavili paket mjera Vlade koji će sutra biti usvojen i tada ćete znati detalje. Uz paket mjera koji je na snazi do kraja ožujka 2024., dodajemo nove mjere koje su obuhvatile i korisnike sustava socijalne pomoći, umirovljenike, poljoprivrednike. I dalje snažno podupiremo gospodarstvo, obrtnike, sve male i srednje poduzetnike”, izjavio je ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.
Trgovački lanci ranije izrazili spremnost na smanjenje cijena
Kako javlja HRT, Piletić je potvrdio da su svi predstavnici trgovačkih lanaca na ranijem sastanku izrazili “jasnu spremnost da doprinesu smanjenju inflacije u Hrvatskoj i da smanje cijene za čitav asortiman proizvoda”. Potvrdio je i da se o tome vode razgovori u Ministarstvu gospodarstva.
“Zaključak je bio da su porasle cijene dobavljača, a to su pretočili u cijene za potrošače. No, uvidom u dobit u prošloj godini, sasvim sigurno imaju mogućnosti da za velik asortiman hrvatskih proizvoda snize cijene i to je bio današnji dogovor predstavnika trgovina i Vlade”, zaključio je Piletić.
>Trgovci na pregovorima kod Filipovića: Jesu li pristali na vraćanje cijena na razinu prije uvođenja eura?
“Podržavamo ono što je HUP cijelo vrijeme zagovarao, a to je nastavak mjera i zadržavanje ovog okvira sigurnosti i izvjesnosti kako bi poslodavci mogli nastaviti s ciklusom investicija, povećanjem stope zaposlenosti i rastom plaća”, kazala je nakon sastanka glavna direktorica HUP-a Irena Weber. Dodala je da ih Vlada uvjerava da će reagirati u slučaju energetskog šoka.
Svaki će poduzetnik vidjeti koliko može spustiti cijene, kaže HUP
Naglasila je kako je HUP – Udruga trgovine odlučila podržati napore Vlade vezano za smanjenje cijena određenog broja artikala te da će svaki poduzetnik vidjeti za koji broj artikala i koliko može spustiti cijene.
Na pitanje zašto su onda cijene rasle, Weber je odgovorila kako cijena hrane na tržištu pada, a stabilizirale su se i cijene energenata i žitarica tako da se “efekti normalizacije cijena polako počinju vidjeti”.
“Nekoliko puta sam naglašavala da je koncept neopravdanog dizanja cijena vrlo teško definirati. Cijena je upravo onolika koliko je netko spreman platiti. Ako se neki proizvod dobro prodaje, određena cijena je dobro postavljena,” dodala je Weber.
>Filipović optužio trgovce da varaju građane, oni poručili: Nismo podignuli cijene
“Zadovoljni smo ishodom sastanka i dobili smo otprilike ono što smo tražili i očekivali, a to je jedna stabilnost kada je riječ o građanima. Ove mjere su dobro prilagođene većini građana. Kada je riječ o energentima, to znači sigurnost i za gospodarstvo, odnosno njegov dio. Ali ono što smo također očekivali, nismo dobili danas ovdje, ali vjerujem da ćemo to dobiti sutra na sjednici GSV-a. A to je dogovor s poduzetnicima, trgovačkim lancima oko cijena hrane”, izjavio je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
Sever očekuje pritisak na trgovce, prerađivače i opskrbljivače
“Izuzetno nam je važno i tu dajemo snažnu potporu Vladi da što može da napravi, da pritisne i trgovce i prerađivače, opskrbljivače i sve druge da spuste svoje cijene jer jedino to će omogućiti građanima relaksiraniju jesen i zimu”, dodao je Sever.
>Sever otkrio zabrinjavajuće detalje: Cijena hrane u svijetu padala, a u Hrvatskoj rasla
“Ovaj paket mjera je sveobuhvatan, prije svega najviše se odnosi na građanstvo i umirovljenike, a jedan dio na poljoprivredu. Zadovoljni smo dijelom koji se odnosi na svinjogojski sektor koji se našao u nemilosti zbog afričke svinjske kuge. Vlada je u paket uvrstila mjere koje smo tražili vezano za obnovu potencijala, zakup državnog poljoprivrednog zemljišta i subvencije kroz HAMAG i kroz HBOR”, izjavio je predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović.
Najavio je kako će s ministricom poljoprivrede biti nastavljeni razgovori o paketima koji se odnose na ogrjevno drvo kojega nedostaje zbog devastacije šuma, osobito na sjeveru Hrvatske.
Umirovljenici zadovoljni što cijena plina i struje ostaje ista
“Mi ovde govorimo samo o 5. paketu mjera koji ima antiinflacijske efekte. Njime smo zadovoljni, budući da za građane cijena plina i struje ostaje ista”, rekla je predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Jasna Petrović. Za mjere koje se odnose na smanjivanje cijene hrane rekla je kako “ima nekih poteza i dogovora koje pozdravlja”.
Izvijestila je da će biti isplaćen i dodatak na mirovine koje iznose do 700 eura (u četiri kategorije do 60 eura), dok će umirovljenici čija mirovina iznosi do 300 eura dobiti 160 eura. Također je kazala kako je na sastanku ispravljena nepravda koja je bila “vidljiva samo birokratima iz Vlade”.
>Plenković sa Sljemena poručio: Dizanje cijena je nepotrebno i bezobrazno i tome ćemo stati na kraj
“Svi oni koji imaju toliko nisku mirovinu da su otišli raditi i ukupni im prihodi iznose manje od 700 eura, dobit će jednokratnu naknadu. To smo uspjeli”, kazala je Petrović.
“Hrvatska obrtnička komora pozdravila je mjere Vlade za obrtnike, ali i za najugroženiji dio stanovništva”, izjavio je predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil nakon sastanka. Novcem koji će dobiti naši sugrađani indirektno će se pomoći i obrtništvu, dodao je.
Obrtnici smatraju da će mjere pomoći i njima
Kazao je kako se od obrtnika “ništa nije tražilo” te naglasio da se obrtnici nalaze u dvostrukoj ulozi, jer su “kod formiranja cijena ovisni o velikima, tako da o cijenama nekad ni sami ne odlučuju”. Potvrdio je da se u okviru novog paketa mjere za obrtnike nastavljaju.
Uoči sastanka, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever rekao je da su očekivanja velika.
>Obrtnici dižu cijene svojih usluga: ‘Ili će morati poskupjeti ili će morati zatvoriti vrata’
“Ne samo da se potvrdi da će mjere za građane ostati iste što se tiče cijena struje, plina, ogrjevnog drva, nego da će se nešto riješiti i s hranom. Hrana je onaj dio koji stvara najveći udar na kućne proračune i ona raste daleko brže nego inflacija. Očekujemo da će se neke mjere sigurno donijeti”, rekao je.
Sever smatra da bi cijene i dalje ostale osjetno veće nego što su bile 2021. i kada bi se cijene nekih artikala vratile na kraj prošle godine.
Ocijenio je da se u Hrvatskoj vrlo jasno pokazalo da trgovci, dobavljači i prerađivači nisu socijalno osjetljivi. “Onda ih treba stisnuti svim raspoloživim sredstvima”, poručio je Sever.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr