Srpsko narodno vijeće u suradnji sa Savezom antifašističkih boraca i antifašista RH organiziralo je u srijedu proslavu ustanka u Srbu 1941.
Proslava je bila kod spomenika “Ustanak naroda Like i Korduna”.
“Važno mjesto i važan datum za slobodu koja je izborena u Drugom svjetskom ratu na prostoru Hrvatske i širem prostoru bivše zajedničke zemlje. Važno je zato što ovdašnji narod ustao da bi obranio svoj goli život, ali nije stao na tome, nego je u borbi razvio slogu s hrvatskim narodom i stvorio jedinstvenu oslobodilačku snagu u Hrvatskoj, bivšoj Jugoslaviji i Europi”, rekao je Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog narodnog vijeća.
“Fašisti su učinili svoje, digao se ustanak koji je bio priznat od cijelog svijeta. Ponosni smo i sretni što možemo doći i što smo uključili i mlade u kulturu sjećanja i podržavanja svih tih sjećanja i obljetnica koje su hrvatskom društvu bitne. Bit ćemo uskoro na Oluji, ali ovo se ne smije propustiti”, rekao je predsjednik splitske Udruge veterana Domovinskog rata i antifašista Ranko Britvić.
> (FOTO) Pupovac na proslavi pokolja nad Hrvatima u Srbu: ‘Vrijednosti antifašizma stalno se osporavaju’
Sporan “antifašistički” karakter ustanka
> Znate li povijesne činjenice o ustanku u Srbu? Pročitajte što je o tome pisao povjesničar dr. Begonja
> Za proslavu pokolja nad Hrvatima u Srbu SNV je ove godine dobio 100.000 kuna
> Josip Pavičić za Narod.hr: ‘Komemoracija ubijenih građana u ustanku 1941. ne može zajedno sa slavljenjem onih koji su ih ubili’
Brojni povjesničari spore antifašistički karakter “ustanka”
Za povjesničara i ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra dr. Antu Nazora rasprava o tome je li ustanak u Srbu bio antifašistički je manje važna od činjenice da je taj ustanak bio izrazito protuhrvatski.
“Sve što se dogodilo u srpnju i kolovozu 1941. u tom kraju potvrđuje da je karakter tog ustanka bio protuhrvatski. Bez obzira na polemike je li riječ bila o ustanicima, gerilcima, komunistima ili četnicima, činjenica je da su oni nad Hrvatima tog kraja počinili stravične zločine. Mještane koji nisu bili ni u kakvim vojnim formacijama su poubijali, preživjeli su otišli u zbjeg, a nakon 1945. nikada im nije bilo dopušteno da se vrate u svoje domove”, govori dr. Nazor.
Naglašava da su se nakon Drugoga svjetskog rata zločini nad Hrvatima sustavno prešućivali, što, prema njegovim riječima, potvrđuje antihrvatski karakter ustanka.
“Ako je nabijanje glavara sela na kolac, ubijanje djece i svih članova obitelji antifašizam, onda neka se ustanak u Srbu tako zove. Zanimljivo je da ljudi koji svake godine slave ustanak u Srbu ne žele doći na obljetnicu Oluje s obrazloženjem da su se u toj akciji dogodili zločini nad Srbima” ističe dr. Nazor.
Likvidirali na najbrutalniji način nedužno civilno stanovništvo
Srpska i talijanska politika zajednička
Dr. sc. Zlatko Begonja s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru, za naš je portal napisao seriju tekstova o ovom događaju. Istaknuo je povezanost srpskih ustanika sa talijanskim fašistima, navodeći kako su srpski predstavnici uoči ustanka, 23. srpnja, održali sastanak s fašističkim pouzdanikom talijanskog prefekta u Zadru. Zapisano je i to da su Srbi istaknuli kako je njihova i talijanska politika zajednička, odnosno da im u tom pogledu prijeti jednaka opasnost od komunističkih bandi, navodi dr. Begonja.
Dr. Begonja: Dokad će Hrvatska trpjeti Pupovčeve, Mesićeve i Goldsteinove laži (1.)
Dr. Begonja: U Srbu su 1941. četnici, komunisti i talijanski fašisti počinili genocid nad Hrvatima (2.)
Dr. Begonja: Kako je moguće da talijanski fašisti sudjeluju u antifašističkome ustanku? (3.)
Dr. Begonja: Koji četnici su sudjelovali u ‘ustanku’ 1941. i kako se 1990. ponovilo već viđeno? (4.)
Izvor: narod.hr