Stručnjaci poručuju: U doba inflacije bolje je odmaknuti se od klasične štednje

Podijeli

Iako inflacija pada četvrti mjesec za redom, kamate na štednje ne rastu, a Hrvati najviše preferiraju novce čuvati u bankama. Štednja ne donosi zaradu pa stručnjaci poručuju da je u kriznim vremenima isplativije ulagati u dionice i obveznice. No problem je financijska (ne)pismenost hrvatskih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banke u Hrvatskoj i dalje su najveće čuvarice depozita koji su lani porasli za 2,6 milijardi eura. No većini je građana ušteđevina ipak nedostižna stvar, prenosi N1.

Prelazak u druge investicije je bolja opcija

Krajem veljače građani Hrvatske u bankama su imali 36 milijardi eura u oročenoj i štednji po viđenju te na tekućim i žiro računima. Za one koji traže dugoročnije rješenje gdje usmjeriti taj novac tu su fondovi, dionice i obveznice, no većina, ističe financijski stručnjak, o tome može maštati jer je financijska pismenost u Hrvatskoj na niskoj razini.

>Inflacija u Hrvatskoj slabi; cijene rasle ‘samo’ 10,7%

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Podatak da Hrvati imaju toliko novca na računu govori da imaju izrazito nisku razinu financijske pismenosti i da ne znaju što će s novcima. U doba inflacije se morate odmaknuti od klasične štednje. Prelazak u razne druge investicije koje nose veći prinos od inflacije nije samo potreba nego je nužan”, upozorava Neven Vidaković, financijski i ekonomski analitičar.

Građani se umjesto štednje u banci, odlučuju na kupnju nekretnina, a upravo je to jedan od razloga zašto cijene nekretnina u posljednje vrijeme divljaju. Time raste potražnja, a s njom i cijene.

>Sever: ‘Inflacija nije ista za bogate i siromašne kao što nije ista za nekoga u Njemačkoj i nekoga u Hrvatskoj’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U nedostatku znanja nisu znali gdje sakriti, pohraniti novac nego u nekretnine, pohrlili su. Kako je količina koja se prelila iz bankarskog sektora u nekretnine jako velika i jako brza, onda je došlo do nekontroliranog rasta cijena. Sad imamo suprotni efekt – rast kamatnih stopa, a kreiranje ponude mora smanjiti cijenu nekretnina”, kaže Vidaković.

Uložiti u ono što će sačuvati vrijednost

Od čuvanja novaca u banci Hrvati ipak ne mogu zaraditi jer kamate nisu motivirajuće, blizu su nule pa štednja ne donosi željenu podršku za bolji život. No, stručnjaci napominju fond za crne dane – mora se imati.

“Pitanje je to razmišljanja, pristupa, a to mislim da nove generacije nemaju izbora, s obzirom što vidimo da se događa sa starijom generacijom koja sa svojim mirovinama ne može preživjeti”, kaže stručnjak za ulaganja Milan Horvat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Je li tržište nekretnina uzdrmano ratom u Ukrajini? Vujović za Narod.hr: Novac gubi vrijednost, nekretnine za sada ne

Proteklog tjedna na tržište štednje ušetao je i Apple koji građanima nudi aplikaciju za štednju i godišnji prinos od 4,15 posto, što je daleko veći iznos od prosječnih kamata na štednim računima. No Hrvatska je, kažu stručnjaci, daleko od scenarija da se aplikacijom okoristi.

“Ta tradicija ne postoji, tog znanja ima vrlo malo i mi u tom djelu zapravo ne iskorištavamo sve što možemo što je jedan od razloga sporijeg našeg razvoja i priključka na kvalitetu i bogatstvo EU gdje tu mi nešto i zaostajemo”, rekao je Horvat.

Kako bi se izbjegao pad vrijednosti imovine, važno je uložiti u ono što će u ovim nestabilnim vremenima sačuvati vrijednost, a štednja ionako ipak najviše ovisi o individualnim primanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/N1

Pročitaj više

Povezani članci