Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier nedavno je, na obilježavanju početka Drugog svjetskog rata, Poljacima uputio ispriku. Istodobno se u Hrvatskoj od Milorada Pupovca traži da se ispriča zato što je Hrvatsku usporedio s NDH. O pomirenju su iz Jutarnjeg lista pokušali razgovarati s Brankom Vierdom iz Inicijative mladih za ljudska prava, organizacijom nominiranom za nagradu “Vaclav Havel”, sa saborskim zastupnikom Zlatkom Hasanbegovićem i politologom Nikolom Baketom.
Razgovor je vodio Boris Vlašić.
Vlašić: Koliko nam danas treba pomirba?
Vierda: Silno nam treba pomirba, ali da bismo do pomirbe došli, treba napraviti još nekoliko koraka koji bi mogli dovesti naša društva da budu spremna na pomirbu.
Vlašić: Što to znači? Zašto je potrebno nekoliko koraka? Je li to uvjet, zašto uvjeti?
Vierda: Nije uvjet, mislim da je to doprinos kvaliteti pomirenja kako bi ona bila suštinska, imala svoj smisao u društvima u našoj regiji. Da bi to pomirenje imalo svog efekta, da se ratovi više nikad ne ponove, mora biti ispunjen čitav niz mehanizama tranzicijske pravde da bi to pomirenje imalo smisla.
Vlašić: Na primjer? Što bi sutra, danas trebao biti prvi korak?
Vierda: Pa, trebalo bi se ispričati za zločine koji su učinjeni tijekom devedesetih, a učinjeni su pod političkim i vojnim rukovodstvom Republike Hrvatske. Dakle, to je onaj dio u kojem aktivno današnji čelnici, predsjednica države i premijer, mogu dati svoj snažan i jasan doprinos i preuzeti odgovornost za ono što su njihovi politički prethodnici napravili. Dakle, to je jedna stvar koju mogu napraviti, a koju već godinama zagovara Inicijativa za ljudska prava.
Vlašić: Znači, Hrvatska bi se trebala ispričati?
Vierda: Za zločine koji su u njeno ime napravljeni.
Vlašić: Dobro, to je vaš stav. Iako, čini mi se da Hrvatska nešto radi na tome, pokreće kaznene postupke, surađivala je sa Sudom za ratne zločine, dakle ne odriče da su zločini počinjeni i da se za njih odgovaralo.
Vierda: Možemo tako govoriti, to su neki od ostataka ovih koraka koje sam spominjala. Kaznena pravda nije u potpunosti ispunjena, svi ratni zločinci nisu procesuirani.
Vlašić: Kažete, nije u potpunosti ispunjeno. To je zanimljivo jer se istodobno traži da se Pupovac ispriča za ono što je rekao, usporedivši Hrvatsku s NDH i kazavši da je Hrvatska izvor nesigurnosti… Svi žele isprike.
Vierda: Isprika ne bi trebala prepoznavati etnicitet. Ona nije neki alat koji bi trebao za svrhu imati natjecanje, nekakav tip prioriteta po kojem bi se reklo neka oni prvi, onda ćemo mi. Ta je metoda sigurno pogrešna jer ona do dana današnjeg dovodi do toga da se govori: nisu oni, pa nećemo ni mi. Spomenuli ste Haški sud, a njegove se presude i obrazloženja isto tako tumače po etničkom ključu. Ako odgovaraju Hrvatima, onda su te presude ispravne, onda su onakve kakve su trebale biti i donijele su istinu na naša područja, a ako u nekom smislu terete Hrvate, onda nisu ispravne i onda se polemizira je li to politički sud, ima li svoje utemeljenje, preispituje se njegovo utemeljenje, a to je, za početak, suprotno ustavnim temeljima ove države. Vladavina prava je nešto što stoji u Ustavu.
Vlašić: Da, ali smijemo komentirati presude…
Vierda: Da, možemo ih komentirati, ali Zakon o sudovima nas obvezuje da poštujemo sudske presude, suradnja s Haškim sudom je utemeljena na temelju ustavnog zakona. To su vrlo ozbiljni zakoni. Mi preispitivati možemo, ali poštovati moramo. U javnom prostoru se to ne događa i to je razlog zašto imamo ovakvu atmosferu u društvu, i govor mržnje i razvoj netrpeljivosti između Srba i Hrvata.
Hasanbegović: Ja bih stvar demistificirao. U javnom sam životu postao poznat po jednoj riječi koju sam izrekao u drugom kontekstu, a to je floskula. Bojim se da mnoga važna pitanja i korištenje mnogih važnih pojmova pretvaramo u floskulu. Banalno pitanje i banalan odgovor: treba li nam pomirba? Pa, da. Trebala nam je, treba i trebat će…
Vlašić: A mora li se Pupovac ispričati?
Hasanbegović: Gledajte, živimo u slobodnoj zemlji. Ja sam političar, svi smo mi ovdje, na neki način, političari. Drugi pojam koji počesto koristim je parapolitički. I ovo što smo spomenuli, Inicijativa za ljudska prava nije skupina mladih samaritanaca i apostola, to je vrlo jasna parapolitička platforma koja ima jasne političke ciljeve. Kada raščlanimo ključne aktere, a gospođica ima starije političko stranačko iskustvo od mene, ona je aktivistica jedne kvazilijeve hrvatske političke stranke. U javnom životu, prije početka bilo koje rasprave, moramo se jasno legitimirati tko smo i što smo. Nema potrebe skrivati se iza nekakvih nevladinih platformi franšiznog tipa. Ova Inicijativa je franšiza koja ima svoje kvazijugoslavenske okvire pa vam ista ta Inicijativa postoji u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori, na Kosovu, a zanimljivo je da nema Inicijative mladih za ljudska prava u Njemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji…
Vlašić: Možda zato što oni nisu bili u ratu?
Hasanbegović: Pa, bili su u ratu.
Vlašić: Da, ali nisu bili u ovom ratu o kojem govorimo.
Hasanbegović: Kolegica zna što znači feminizam trećeg vala?
Vierda: Naravno, kako ne bih znala.
Hasanbegović: Ovo bi bila jedna vrsta parapolitičkog NGO aktivizma trećeg vala, trećeg naraštaja koji je zaostao u vremenu i prostoru. Ovdje imamo floskule tipa tranzicijska pravda, debate… To je sve već reciklirano u vrijeme pripitomljavanja hrvatske države od 2000. godine, kad se pod krinkom pristupa Europskoj uniji provodio selektivni postupak suočavanja s prošlošću, i tako dalje. Mlađim akterima javnog života koji se ne sjećaju 2000./2001., Carle del Ponte i sličnog, ovo može izgledati zanimljivo, no svima nama kojima ipak pamćenje seže do tada, sve je ovo već viđeno i sva su pitanja stavljena ad acta. S obzirom na ukupno breme teške povijesti u cijelom 20. stoljeću, imamo solidan društveni mir, imamo jedno ozračje razmjernoga građanskog mira. Međuetnički odnosi uopće nisu takvi kakvima se opisuju i zato imamo fenomen te vrste društvenog aktivizma, piromanskoga tipa. Treba potpaliti požar da bi se opravdala egzistencija.
Izvor: narod.hr