Provedba novog načina odvoza otpada u Zagrebu počinje u subotu, a ovih je dana tema broj jedan među Zagrepčanima.
> Sustav odvoza otpada nije spreman? Klisović uvjerava da kaosa neće biti
> Doveli su Možemo na vlast, pa ih sad brane: Indexov Duhaček nahvalio Tomaševićev model odvoza otpada
Trpimir Majcan u Čistoći je radio 23 godine. Dobro je upućen u sustav te je uoči početka provedbe novog modela naplate odvoza otpada podnio nekoliko prijava – jer vrećice, tvrdi, nisu u skladu sa zakonom o gospodarenju otpadom.
– Zakon kaže što se na vrećici mora nalaziti – je li to čip, je li to barkod, što u ovom slučaju neće biti. Drugo, ne postoji način kako oni misle naplaćivati ugovorne kazne jer ne postoji dokaz da je usluga izvršena, izjavio je Trpimir Majcan, predsjednik Vijeća Gradske četvrti Donja Dubrava (HDZ).
> Bloger iz Zagreba: ‘Kupio sam te svemirske vrećice, pa podnio prijavu inspektoratu jer nisu usklađene sa Zakonom o zaštiti potrošača’
Dok se sud ne očituje, model se počinje primjenjivati u subotu.
Sindikalisti ističu da su u Gradskoj upravi zaboravili na najsiromašnije građane, s obzirom na to da su besplatne vrećice predviđene samo za stanovnike Jakuševca i korisnike pelena.
– Postoji cijeli niz građana koji i ovako jedva spajaju kraj s krajem i nisu osobe starije životne dobi i nemaju malu djecu koja trebaju pelene. Nisu u toj poziciji da su povlašteni, ali imaju određenu veću količinu otpada pa će biti prisiljeni to dodatno platiti, kazao je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, prenosi hrt.
Primjer na četveročlanoj obitelji o mjesečnim troškovima
Igor Vujović, predsjednik udruge Potrošač, u N1 Studiju uživo objasnio je hoće li Zagrepčani sada plaćati više ili manje te na primjeru četveročlane obitelji objasnio koliko bi mogli iznositi mjesečni troškovi.
“S obzirom na cjenik koji je javan, traži se neka sredina. Većina ljudi je plaćala oko 100-120 kuna, sad će plaćati 85 do 90 kuna. Fiksni dio je 45 kuna, 20 kuna za vrećice, 10 komada od 10 litara, znači 65 kuna. Ja sam u četveročlanoj obitelji u stanu, za nas je 10 komada po 10 litara sasvim dovoljno mjesečno”, navodi Vujić i dodaje da je dosad plaćao 89 kuna, a sada bi po novom modelu trebao plaćati 65 kuna.
Kako funkcionira novi način odvoza otpada?
U središtu grada miješani otpad odvozit će se šest dana u tjednu. Ostali otpad odlagat će se na zelenim otocima koji su, procjenjuje gradonačelnik, postavljeni na svakih 200 metara.
– Postoji mobilna aplikacija koju svatko može skinuti, postoji i na web-stranici. Mogu se vidjeti svi zeleni otoci u centru grada i gdje im je najbliži zeleni otok, rekao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
No Zagrepčanima u moru novina i nije sve tako jasno. Većina starijih ne služi se aplikacijama i nisu vješti u pretraživanju interneta.
Kažnjavanje građana
S dolaskom listopada pojačat će se kontrole te nakon uhodavanja počinje i kažnjavanje i za stanare i za tvrtke koje se neće pridržavati vremena odlaganja otpada, između 20 i 22 sata. A bilo koja druga vrećica osim ZG plave značit će kaznu od 700 do 1000 kuna, za tvrtke još i više, piše hrt.
– Mi očekujemo da će kazni biti što manje. Naravno one moraju biti kao zakonska osnova za nepropisno postupanje, naglasio je voditelj podružnice Čistoća Davor Vić.
O krivotvorenim vrećicama
Domaćinstva Hrelića, Jakuševca i Mičevca, zbog blizine odlagališta, dobila su 100 besplatnih vrećica. Posljednjih dana pojavila se vijest da se vrećice prodaju ilegalno pa gradonačelnik upozorava Zagrepčane, posebno one koji su ih dobili besplatno, da ih ne prodaju.
– Nadam se da te vrećice nisu te koje će se sada naći u prodaji na crno jer ako to bude, onda ćemo revidirati. Onda tih vrećica očito ima previše pa možemo smanjiti taj broj, rekao je Tomašević.
Na pitanje kako će se moći doći do žutih vrećica koje su namijenjene odvajanju plastike i metala, Vić je rekao za hrt kako će one i dalje biti dostupne. U listopadu kreće podjela, a građani mogu doći i u Vukovarsku ulicu u Zagrebački holding gdje mogu preuzeti te vrećice, ali i kupiti standardizirane plave.
Rekao je kako su standardizirani boksovi za spremnike namijenjeni javnim površinama. On nije potreban ako su spremnici u haustoru zgrade ili dvorištu.
> Dobrović o novom sustavu odvoza otpada: ‘Tomašević uopće nema svijest o potrebi nadopune sustava sortirnicom umjesto da plaća tu uslugu’
> Odvjetnik Novosel o najavama Možemo za kažnjavanje Zagrepčana: Kazne se ne mogu nametati ako se ne utvrdi tko je kriv
> Bivši direktor sektora u Čistoći: Kaznena prijava dokaz je neznanja, netransparentne nabave i uništavanja grada od Tomaševića, Korlaeta i Vića
– Boks za spremnike je krajnje rješenje, ako se spremnici ne mogu drugačije postaviti. To je jedini način da se spriječi ono što imamo danas, a to je da spremnike koji su na javnim površinama koriste i savjesni, ali i oni nesavjesni pa dolazi do komunalnog nereda, istaknuo je Vić.
> Dobrović: ZG Čistoća nije pripremljena za novi sustav koji uvodi, nastat će ogromni troškovi
Na pitanje kolike će biti kazne za građane koji se neće ponašati sukladno odluci o načinu pružanja usluge, Vić je rekao kako će kazne biti 500 kuna za fizičke i 1000 kuna za pravne osobe.
– Također postoje i kazne koje su iz domene komunalnog redarstva, no mi očekujemo da će kazna biti sve manje, govori.
Vić naglašava kako su predviđeni popusti u vidu dodatnih vrećica koje se neće naplaćivati za osobe koje imaju potrebe za korištenjem pelena, kao i za malu djecu do 3 godine. Podaci o tome se mogu naći na internetskoj stranici Zagrebačkog holdinga.
Naglasio je kako je Čistoća obavezna korisnicima isporučiti sve kante.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt/N1