Bračnom paru Raspudić i bratu i sestri Škoro prigovara se na njihovom političkom angažmanu, ali skrivaju se drugi parovi na ljevici. Jedan od takvih je bračni par – Sandra Benčić i Miroslav Petrović za kojeg šira javnost gotovo uopće ne zna ništa, iako je dugogodišnja istaknuta članica nevladinih udruga i aktivistica Sandra Benčić redovito u medijima.
Za razliku od njih bračni par Raspudić izazvao je reakcije medija kad su se odlučili zajedno aktivirati na političkoj sceni i to kao nezavisni kandidati na listama Mosta.
Marija Selak Raspudić nositeljica je liste u 1. izbornoj jedinci, dok je Nino Raspudić nositelj u 2. izbornoj jedinici. Naveli su i razlog zajedničkog uključivanja:
“Demokracija u Hrvatskoj je ugrožena. Postoje trenuci, a ovo teško proljeće zasigurno je jedno od njih”, rekla je Selak na početku predstavljanja u video poruci na Facebook stranici Mosta, dok je Nino Raspudić svoj razlog objasnio u emisiji “Nedjeljom u dva”: “Ulazim, ulazim u arenu, istrčavam na teren, ulazim u ring, kako hoćete. Vrijeme je”, rekao je, dodavši da više ne želi biti “idiot” – onaj koji boravi u svom zatvorenom prostoru i dopušta da mu drugi određuju svijet u kojemu živi. Također, dodao je da “sigurno neće dići ruku za Vladu Andreja Plenkovića”.
Istovremeno se i sestra Miroslava Škore, nositeljica liste Domovinskog pokreta u 4. izbornoj jedinici koja obuhvaća Virovitičko-podravsku i Osječko-baranjsku županiju Vesna Vučemilović mora opravdavati novinarima kako “nije na listi samo zato što je Škorina sestra”, pojasnila je Večernjem listu.
Dok je bračno i obiteljsko partnerstvo u politici nepoželjno kod jedne strane i predstavlja se u negativnom kontekstu, o drugoj strani se ne piše.
Nevladine udruge – politika – javni novac
Tako je javnosti nepoznato da je suprug Sandre Benčić (koja je druga na listi u 1. izbornoj jedinici), Miroslav Petrović peti na listi za dijasporu u 11. izbornoj jedinici liste Zeleno-lijeve koalicije koju predvode Možemo! – Nova ljevica – Radnička fronta – Orah – Zagreb je NAŠ! – Za grad.
Miroslav Petrović je ujedno i djelatnik Fakulteta političkih znanosti te je naveden kao Voditelj Ureda za istraživanje i međunarodne projekte. “Strateška odluka Fakulteta političkih znanosti 2014. bila je ulaganje u znanstveno-istraživačke projekte, a prva mjera bila je otvaranje Ureda za istraživanje i međunarodne projekte u kojem je od sredine srpnja prošle godine kao osoba s prethodnim iskustvom konzultanta ulogu voditelja preuzeo Miroslav Petrović”, piše srednja.hr uvodno predstavljajući Miroslava Petrovića s kojim su tada napravili intervju. Između ostalog u razgovoru se nabraja: “Još je jedan milijunski projekt u domeni Hrvatskog kvalifikacijskog okvira”, te se ističe: “Dodatno će kroz projekt koji se izvodi u suradnji s GONG-om i HND-om biti ispitano 200 poslodavaca, a sve će to biti bitan input za reakreditaciju programa.” Zanimljivo je dodati da je u to vrijeme dekan Fakulteta političkih znanosti bio Nenad Zakošek, član GONG-a.
> Tko se krije iza GONG-a i što je obilježilo njihov dosadašnji rad?
> GONG-ov portal Faktograf uoči izbora prijavljuje članke Narod.hr-a – da bi smanjio FB doseg
Benčić je članica političke platforme Možemo koja je na prošlim europarlamentarnim izborima u svibnju osvojila tek 1,79 posto glasova birača. Na kandidacijskoj listi platforme koju su činile stranke Nova ljevica i ORaH, Sandra Benčić zauzela je četvrto mjesto te je osvojila 790 glasova birača.
Sandra Benčić je hrvatskoj javnosti najpoznatija kao aktivistica Centra za mirovne studije, koji nekritički izvještava o migrantskoj krizi te optužuje hrvatsku policiju za nasilje nad migrantima. Riječ je o nevladinoj organizaciji kojoj je ministarstvo unutarnjih poslova onemogućilo ulazak u prihvatilišta za tražitelje azila u Zagrebu i Kutini. Osim što je aktivna u Centru za mirovne studije, Sandra Benčić je aktivistica i Kuće ljudskih prava. Benčić je navedena i kao jedna od osnivačica Zaklade Solidarne, na čije je prikupljanje donacija u sklopu fonda #SPASIME došao i premijer Andrej Plenković te je prikupljeno tek nešto više od 160.000 kuna.
Na GONG-ovim tribinama moderira ili surađuje s njihovim predstavnicima.
Supružnici Mile i Ivana Kekin
U politiku se aktivirao i frontmen Hladnog piva Mile i supruga Ivana Kekin, to također na spomenutoj listi Lijevo-zelene koalicije. Mile Kekin u svojoj je glazbenoj karijeri prezentirao lijeve političke stavove. Tako je pružao podršku Zagreb Prideu, a 2013. proglašen je homofrendom godine. Godine 2016. objavio je pjesmu “Ja nisam vaš” u kojoj kritizira desnicu, javlja Jutarnji.
Listu 7. izborne jedinice nosit će Rada Borić, Ivana Kekin je na 11. mjestu, a Milan Kekin na 14. mjestu.
Stranka bračnog para Puljak
Na listama stranke Pametno nastupit će supružnici koji su i osnivači stranke, Ivica i Marijana Puljak kao nositeljica liste. Bračni par Puljak već je dulje politički aktivan, no do prošlih izbora za zastupnike u Europskom parlamentu u prvom je planu bila Marijana Puljak, koja je vodila stranku Pametno. Ivica Puljak ozbiljnije je ušao u politiku na europarlamentarnim izborima, kad je bio nositelj liste. Na ovim izborima će Marijana biti nositeljica liste u 10. izbornoj jedinici.
Urša Raukar uz podršku Nike Gamulina
Glumica i aktivistica Urša Raukar-Gamulin nalazi se na 4. mjestu 1. izborne jedinice na kandidacijskoj listi koalicije Možemo!, Nova ljevica, ORaH, Radnička fronta, Zagreb je NAŠ! i Za grad za parlamentarne izbore 2020.
> Urša Raukar, Teršelić, Bosanac, Benčić, Matula – nova zaklada stare ekipe na istom zadatku
U dugogodišnjem je braku s urbanistom Nikom Gamulinom. Suprug je Urši podrška u svemu, pa tako i aktivizmu.
Iako se ime njezina supruga, urbanista Nike Gamulina ne nalazi na listi, sudjeluje u kampanji.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr