Dan kad su Delije predvođene Arkanom i Vučićem divljale u Zagrebu: Je li agresija na Hrvatsku počela na Maksimiru?

Podijeli

Na današnji dan prije 27 godina dogodila se nikad odigrana utakmica Dinama i Crvene zvezde. 13. svibnja 1990., u predvečerje Domovinskog rata, nije odigrana utakmica Dinamo – Crvena zvezda. Taj dan ostao je upamćen po krvavim neredima u sukobu Boysa i Delija, a mnogi ga smatraju danom kad je počeo Domovinski rat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među Delijama su bili i Željko Ražnatović Arkan koji je te sezone sjedio na Zvezdinoj klupi, te Aleksandar Vučić, sadašnji predsjednik Srbije.

Utakmica se trebala održati 13. svibnja 1990. – nekoliko tjedana nakon održavanja prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj.

U Hrvatsku je tog dana došlo oko 3000 “Delija” i sve je bilo obilježeno tučnjavama njih i Bad Blue Boysa na ulicama. No, na stadionu je izbio pravi rat kad su predvođeni Arkanom, navijači Crvene Zvezde krenuli su u rušilački pohod na južnoj tribini Maksimira nastojeći se probiti do mjesta gdje su bili Bad Blue Boysi. Pritom su uzvikivali “Zagreb je Srbija!” i “Ubit ćemo Tuđmana!” Probivši zaštitnu ogradu počeli su napadati Dinamove navijače stolicama i noževima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BBB su srušili ogradu na sjeveru i upali u teren kako bi se suprotstavili Delijama, ali jugoslavenska milicija ih je napala, iako isto nije pokazala prema Delijama. Jugoslavenska milicija je koristila palice i suzavce, a za nekoliko minuta situacija se otela nadzoru jer je broj motiviranih navijača koji su ulazili u sukob bio veći od onoga što su specijalne snage mogle zadržati sa svojim mjerama, ljudstvom i opremom. Nakon sat vremena sve je završilo s desetcima ozlijeđenih.

Dok su neredi trajali nekoliko igrača je ostalo na terenu, a igrači Crvene zvezde već su napustili teren i bili u svlačionicama. Dinamove su navijače od premlaćivanja branili Zvonimir Boban, Vjekoslav Škrinjar i trener Josip Kuže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mogu samo reći da… sam reagirao na jednu… veliku nepravdu koja je bila toliko očita… da jednostavno čovjek s… s minimalnim dignitetom i nacionalnim ponosom ili čovjek koji ima osjećaj za… za minimalnu pravdu ne može ostat miran. Ne može ne reagirat na neki način. Ja sam kasnije bio isprovociran budući da… ja jesam psovao, svašta sam vikao milicajcima i tako bilo je, bilo je sigurno i s moje strane dosta provokacija prije nego što me onda milicajac udario i onda sam mu ja vratio”, prisjetio se Zvonimir Boban.

Boban je napao milicajca koji je napadao Dinamovog navijača, a BBB su uskoro stali u obranu Bobana poput tjelesnih čuvara. Boban je postao nacionalni junak”, dok su ga Srbi proglasili “nacionalistom”.

On je zbog svog poteza bio suspendiran od Jugoslavenskog nogometnog saveza na 6 mjeseci, a protiv njega je bila podignuta optužnica od javnog pravobranilaštva, jer fizički napad na miliciju je bilo kažnjivo djelo. Milicajac kojeg je napao – Refik Ahmetović – kasnije je javno oprostio Bobanu taj napad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“13. svibnja dio je točke na i generacije 1990. koja je u sebi nosila revolt, a protiv tadašnjeg režima. Toga dana dala je poticaj stvaranju hrvatske države”, rekao je Zlatko Kranjčar dvadeset godina kasnije.

Vučić s Arkanom 1990. divljao na Maksimiru: “Znali smo da se sprema kaos, ali ne između Delija i Boysa, nego između Hrvata i Srba”

“Gledajte, uvijek smo mi bili spremni na tuču u Zagrebu, ali ovo je bilo nešto drugačije. Više od dvije tisuće Delija vlakom je krenulo u Zagreb. Prvi incident dogodio se već u Vinkovcima, bio je gadniji nego inače. Znali smo odmah da se u Zagrebu sprema kaos, ali ne između Delija i Boysa, nego između Hrvata i Srba. I mi i oni osjećali smo se jako moćno. Podizao se srpski nacionalizam, ali rastao je i hrvatski. Mi smo stigli u velikom broju, nikada se neće ponoviti takvo gostovanje. Navijači Zvezde stizali su iz Petrinje, Gline, Knina i čitave Krajine i dalmatinskog zaleđa. I navijači Dinama osjećali su se moćno. S obje strane na stadionu osjećala se iskrena mržnja i pjevale su se pjesme najjezivijih sadržaja”, rekao je Aleksandar Vučić, prenosi Espreso koji je objavio njegovu fotografiju s Maksimira.

Arkan je tada na Maksimiru, sjedeći na klupi kao predstavnik kluba, imao pištolj. Navodno je kao agent Službe državne sigurnosti, dobio zadatak izazvati nerede na Maksimiru. Kasnije je, 1999. godine, Arkan ubijen u Beogradu. Bio je vođa postrojbi koje su činile ratne zločine po Hrvatskoj.

Aleksandar Vučić i danas se pamti po izjavi kako “Glina nikada neće biti hrvatska” iz 1995., a koju je rekao u Glini kao tajnik Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

6 KOMENTARI

Pročitaj više

Povezani članci