Još jedna ‘transrodna’ plivačica ruši ženski rekord: Plivala je u muškom timu 3 godine

Podijeli

Još jedan muškarac koji tvrdi da je žena osvojio je titulu u ženskom plivanju. Meghan Cortez-Fields, plivačica na koledžu Ramapo iz New Jerseya, muškarac koji se identificira kao žena i koja je tri godine plivala za muški tim, oborila je školski rekord za žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odlučila sam ugraditi grudi jer smatram da je vrlo neugodno i pomalo dehumanizirajuće plivati bez majice”, rekla je 2022. Cortez-Fields je za The Ramapo News, dodavši da joj je bilo dopušteno koristiti opću žensku svlačionicu, ali ne svlačionicu ženske ekipe.

> Državno natjecanje američkih sveučilišta u plivanju: Muškarac koji se predstavlja kao žena pobijedio u ženskoj konkurenciji

“Neke moje suigračice u ženskom timu suosjećaju samnom jer se osjećaju kao: ‘O, to je glupo. Samo ću se presvući ovdje s tobom. Zašto bih ja bio unutra kad si ti ovdje sasvim sam?'”, ispričala je, piše DailyWire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Objavljujem o ovoj situaciju u nadi da ljudi mogu vidjeti kroz što prolazim i da pokažem da to mogu. Trans osobe to mogu, ali u isto vrijeme postoje neke poteškoće”, poručuje.

Čini se kako je pokret za „jednakost” nadahnuo ‘transrodne sportaše’ da se pridruže timovima svog odabranog roda. A to često znači da se biološki muškarci natječu protiv bioloških žena u ženskim timovima. Ali u svijetu sporta, tvrde kritičari, jednakost spolova jednostavno ne postoji. S fiziološkog gledišta, postoji nejednakost između muškaraca i žena koju je jednostavno nemoguće izbrisati.

Na primjer, kada se  radi o trčanju, muškarci su u načelu brži od žena. Kako je to objašnjeno u izdanju časopisa Runner’s World iz 2015.: „Na svakoj udaljenosti do maratona, razlika između svjetskih rekorda muškaraca i žena iznosi 9 do 10% – a kod rekreacijskih je trkača razlika slična ili čak veća.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto, dakle, muškarci imaju neke atletske prednosti pred ženama?

Profesor bioloških znanosti sa Sveučilišta Ohio, Chris Schwirian, rekao je za Runner’s World: „Muškarci postižu bolje rekorde na 100 do 800 metara uglavnom zato što muškarci u prosjeku imaju veću mišićnu masu, a velik su dio toga brzotrzajni (engl. fast-twitch) mišići, što im omogućuje da postižu veću snagu i brzinu i anaerobno proizvode energiju. Na svim udaljenostima većim od 800 metara glavni je uzrok razlike viši prosječni anaerobni prag muškaraca (VO2max), zato što oni u načelu imaju manje tjelesne masti, više hemoglobina i mišićne mase te veća srca i pluća nego žene.”

Muškarci u prosjeku imaju duže i veće kosti, što im daje mehaničke prednosti pred ženama, budući da imaju veću težinu, visinu i šire koštane okvire kao potporu mišićima. Njihove su kosti također gušće te imaju čvršće ligamente, što ih čini manje podložnima sportskim povredama.

Budući da ovi fizički i fiziološki čimbenici daju većini muškaraca očitu kompetitivnu prednost u sportovima, je li pošteno ili čak sigurno da se biološki muškarci – s većom mišićnom masom, srcima i plućima i većom snagom, ubrzanjem i brzinom – natječu protiv djevojaka i žena?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako muškarci mogu tvrditi da su žene i ući u sport u kojem se smiju natjecati samo žene, tada je prilično izvjesno da će muškarci pobijediti,” piše Brandon Morse za časopis Federalist. „Sve pohvale, nagrade i priznanja bit će oduzeta ženama koje ih s pravom zaslužuju i dana muškarcu koji je zapravo varao tako što je stavio šminku, ubrizgao si hormone i rekao da je žena.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Povezani članci